Kartagina Temperatura 17°C styczeń / Średnia temperatura

Kartagina
Tunezja Tunezja / Tunis

Przeczytaj informacje o regionie:
To starożytne miasto - państwo na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu Tunisu, założone zostało w IX wieku p.n.e. przez Fenicjan. Przez wieki miejscowość była ważnym ośrodkiem kulturalnym i ekonomicznym starożytnego świata. III wiek p.n.e to okres największego rozwoju miasta, jak i jego upadku w wyniku wojen z Rzymianami.

Po całkowitej klęsce w 146 p.n.e. Kartagina odrodziła się w ramach potężnego wówczas imperium rzymskiego. Od VI wieku p.n.e. miasto konkurowało z Grecją o wpływy w zachodniej części Morza Śródziemnego, a na przełomie IV i III wieku p.n.e Kartagińczycy panowali już nad całym jego zachodnim brzegiem. Ta sytuacja spowodowała konflikt z Rzymem i doprowadziła do wybuchu wojen punickich, zakończonych klęską Kartaginy w roku 241.

Zajęcie przez Rzymian Sardynii i Korsyki spowodowało poważny kryzys gospodarczy w państwie i zachwiało jego pozycją polityczną w ówczesnym świecie. Dopiero w czasach Haniballa (III w. p.n.e) nastąpiła powolna odbudowa państwa, wtedy też powstały pierwsze plany wojny z Rzymem. Mimo klęski Haniballa, Kartagina odżyła dzięki przeprowadzonym przez wodza reformom. Dalszy rozwój kraju [foto1]odbywał się już w Kartaginie - kolonii rzymskiej (od 146 p.n.e.). W roku 439 Kartaginę zdobyli Wandalowie, a roku 534 władzę nad nią przejęło Bizancjum.

Od XIX wieku prowadzone są w Kartaginie prace wykopaliskowe, a najstarsze odnalezione ślady minionej, starożytnej epoki pochodzą z połowy VIII wieku p.n.e. Miasto dzięki licznie występującym reliktom przeszłości zostało umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Kartagina jest świetnym miejscem do zwiedzania, dlatego liczne hotele organizują w to miejsce urozmaicone, zazwyczaj całodniowe wycieczki fakultatywne. Do najchętniej odwiedzanych zabytków należą amfiteatr i teatr rzymski, starożytne wille i sklepy datowane na III lub II wiek p.n.e, punickie porty i termy cesarza Antoniusza. Warto też obejrzeć wykopaliska na wzgórzu Byrsa i przedmioty pochodzące z czasów przed Chrystusem skupione w Państwowym Muzeum Kartaginy.

Atutem tej bogatej w zabytki miejscowości jest fakt, że jest ona położona niedaleko od Tunisu i [foto5] Sidi Bou Said. Sidi Bou Said jest świetnym miejscem na wakacyjną sjestę - urokliwe kafejki zapraszają gości na bardzo popularny w tym regionie napój orzeźwiający - miętową herbatę z pinią. Tunis natomiast kusi bogactwem architektury i świetnie rozwiniętą bazą turystyczną.

Podczas pobytu w Kataginie, nie będziemy mogli też narzekać na brak miejsc, gdzie można dobrze zjeść - liczne knajpki, eleganckie restauracje czekają na nas z szeroką ofertą wykwintnych dań i regionalnych smakołyków.
Przeczytaj także: Regiony w Tunezji Miasta w Tunezji