Alanya Temperatura 16°C luty / Średnia temperatura

Alanya
Turcja Turcja / Riwiera Turecka

Przeczytaj informacje o regionie:
Alanya to wspaniałe, malownicze miejsce, z nowoczesnymi hotelami, przytulnymi pensjonatami i campingami. Znajduje się tu także wiele barów, restauracji i dyskotek. Jest to popularny ośrodek turystyczny, szczycący się piaszczystą plażą nazwaną na cześć egipskiej królowej - Plażą Kleopatry. Dla osób szukających żywego, pełnego atrakcji życia nocnego Alanya oferuje setki knajpek, dyskotek, klubów, restauracji, barów. Wystarczy 30 minutowy spacer w okolicach półwyspu, by przekonać się, że w nocy nie można się tu nudzić.

Atrakcją dla ludzi o mocnych nerwach są skoki ze skał do morza. Wysokość 10 m. może zniechęcić najtwardszych. Ci jednak, którzy się zdecydują będą mieli niezapomniane wrażenia i temat do wielu opowieści. Przed wiekami Alanya była bazą dla statków pirackich. Obecnie możemy podziwiać jej wspaniałe zabytki, takie jak wieże, mury zamkowe i kościoły.

Najbardziej interesującym miejscem jest Twierdza Bizantyjska usytuowana na szczycie wzgórza. [foto4] Ta niezwykła monumentalna budowla jest jedną z najznakomitszych twierdz Anatolii. Najprawdopodobniej została zbudowana w latach 1226-32, a jej fragment "Czerwona Wieża" (Kizil Kule) jest pierwszą budowla wzniesioną przez Turków w Alanii oraz uznawana jest za punkt kluczowy Twierdzy. Linia murów, która zaczyna się w tym miejscu komponowana jest w topografię terenu. Całość liczy 6400 m. długości i znajduje się na niej 140 wież. Co kawałek widać specjalnie przygotowane dziury (machikuły), z których lano gorący olej na wrogów. Na murach znajdują się również specjalne rampy, których zadaniem było ułatwienie przemieszczania wojsk. Do wewnątrz można było dostać się przez zakończone ostrym łukiem, przyozdobione inskrypcjami bramy, jak również specjalnymi (mniejszymi) wejściami pomocniczymi. Do czasów współczesnych zachowało się tylko kilka z tych bram. Oglądając twierdzę na mapie da się zauważyć, że składa się ona jakby z trzech części oddzielonych od siebie murami miejskimi i kolejnymi liniami obrony.

[foto1]Czerwona Wieża to 33 metrowa budowla, wzniesiona aby trzymać port pod stałą obserwacją. Wzniesiona została na skalistym terenie, na planie ośmiokąta o średnicy równej 29 metrów. Początkowo wieża nazywana była na cześć jednego z sułtanów, jednak po pewnym czasie nazwę przemianowano na Czerwona Wieża, ze względu na kolor budowli. Wiele z architektonicznych detali datowanych jest na okres wcześniejszy niż panowanie Turków na tym terenie.

Jaskinia - usytuowana u zachodniego podnóża Twierdzy jest jedną z nielicznych jaskiń regionu przygotowanych do zwiedzania. Ze względu na leczniczy wpływ powietrza, jak również łatwy dostęp do centrum miasta, no i oczywiście niezapomniane widoki jest ona miejscem "pielgrzymek" wszystkich niemalże turystów. Przyozdobiona jest wielobarwnymi stalagmitami i stalaktytami dochodzącymi do 15 metrów długości. Wewnątrz utrzymuje się stała temperatura około 22-23 stopni co w porównaniu z wszechobecnym upałem może dać chwilę wytchnienia.

[foto3]Karaburun to mała wioska, oddalona o 89 km od lotniska w Antalyi. W pobliżu znajdują się ruiny starożytnego miasta Dgastiniano. Wiele lat temu istniał tu port, który dzisiaj znajduje się pod ziemią. Karaburun miał duże znaczenie w czasach państwa Cylicji. Niedaleko od Dgastiniano leży miasto Alarahan, słynne z karawanserajów (wschodnich zajazdów).

W miejscowości wypoczynkowej Avsallar proponujemy zatrzymać się na chwilę w restauracjach i sklepach, które oferują szeroki wybór towarów. W ciągu dnia można dostać się z Alanyi do Antalyi autobusem, który stanowi tani i szybki środek transportu. Konakli jest oddalone od Alanyi o 12 kilometrów, a 107 kilometrów od lotniska w Antalyi. To małe miasteczko na wybrzeżu posiada wiele barów, restauracji i dyskotek, przyciągających corocznie tysiące turystów.
Przeczytaj także: Regiony w Turcji Miasta w Turcji