Aklimatyzacja

Po przyjeździe do kraju, w którym chcemy np. wypoczywać w górach musimy organizm przygotować na dostosowanie się do panujących tam warunków. W tym celu nie należy tego samego dnia udawać się na wycieczkę górską. Wysokość gór ma oczywiście znaczenie, ale powinniśmy zachować ostożność już przy wysokości powyżej 2500 m n.p.m.

Możemy bowiem się nabawić ostrego bólu głowy, lub nudności i ogólnego osłabienia . Jeśli nasz stan się pogorszy, możemy mieć poważnie problemy z dalszą wspinaczką. Niezbędne jest więc poznanie fizjologicznych konsekwencji podróżowania na dużych wysokościach.

Takie czynniki jak wiek, płeć, lub uwarunkowania fizyczne nie są powiązane z podatnością na chorobę wysokogórską. Niektórzy ludzie na nią cierpią, inni - nie. Są też tacy, którzy są bardziej podatni na zachorowanie niż inni. Większość ludzi może wspiąć się bez większych dolegliwości. Jeśli jednak ktoś nigdy dotąd nie przebywał na tak dużych wysokościach (powyżej 2500 m), musi być ostrożny. Jeśli ktoś już był na takich wysokościach, najprawdopodobniej może tam wrócić bez problemów, pod warunkiem, że będzie miał odpowiednią aklimatyzację.