Nasze dziecko przed i w czasie podróży

Długie podróże, zwłaszcza dla dzieci poniżej 4 roku życia, bywają wyczerpujące i męczące. Dzieci w wielu przedszkolnym wykazują się większą aktywnością i ciekawością świata. Wspólny wyjazd to dobry moment na zbliżenie się do dziecka i poznanie jego oczekiwań wobec wspólnych wakacji z rodzicami.
Pozwólmy dziecku wziąć udział w przygotowaniach do wyprawy - zapytajmy o jego oczekiwania i marzenia związane z miejscem pobytu, o którym już nie raz miało okazję usłyszeć. Dajmy maluchowi możliwość spakowania własnego mini - bagażu, do którego nasza pociecha będzie mogła włożyć ulubioną zabawkę lub ubranko. Wspólne pakowanie może okazać się przyjemnością, która w rezultacie przyniesie wiele korzyści. Jeśli dziecko ma 8 lub więcej lat, siądźmy wspólnie przez mapą i krok po kroku zaplanujmy trasę wycieczki - pobudzi to w dziecku zmysł organizacyjny i pozwoli rozwinąć jego wyobraźnię.

W samolocie

W czasie startu i lądowania warto podawać dzieciom napoje i jedzenie. Częste przełykanie śliny uchroni dziecko przed nieprzyjemnym bólem w uszach, związanym ze zmianą ciśnień. Samoloty czarterowe rzadko dysponują gadżetami dla dzieci, dlatego nie zapomnijmy zabrać ze sobą zabawek i czytanek. Kolorowe gadżety zaiteresują naszą pociechę i skrócą jej podróż. Dzieci poniżej 2 roku życia potrzebują dużo snu, dlatego warto wziąć ze sobą niewielki kocyk, który pozwoli na przygotowanie wygodnego miejsca do spania. Na pokładzie samolotu, bezpieczeństwo jest szczególnie ważne, dlatego dzieci poniżej 2 roku życia podróżujące na kolanach rodzica są przypinane do fotela opiekuna dodatkowym pasem. Pamiętajmy o tym, że w samolocie dziecko może się swobodnie poruszać i bawić, ale na moment startu i lądowania musi wrócić na kolana mamy.