Wakacje z dziećmi

 1. Czy wasze oferty przewidują zniżki dla dzieci?

  Każde biuro organizujące imprezę turystyczną indywidualnie ustala rodzaje i wielkości zniżek dla najmłodszych w przedziale wiekowym od 2 do 12 lat. Dzieci do 2 roku życia nie płacą za bilet lotniczy, a jedynie za opłaty lotniskowe (ok. 150 zł). Taka zniżka przysługuje dziecku niezależnie od tego, czy towarzyszy mu jeden opiekun, czy wielu. Dzieci, które w momencie wylotu nie skończyły 2 roku życia świadczenia hotelowe zazwyczaj mają gratis, a w samolocie nie siedzą na oddzielnym miejscu, ale na kolanach rodzica lub opiekuna. O całkowity koszt pobytu dziecka zapytajmy doradcy wakacyjnego.

  Warto pamiętać o tym, że nie we wszystkich biurach podróży przysługuje nam limit na bagaż na dziecko poniżej 2 roku życia, jak również o tym, że na miejscu zakwaterowania dziecko nie dostanie osobnego menu, skomponowanego odpowiedniego do wieku (z wyjątkiem ofert all inclusive).

 2. Co to znaczy, że oferta sprzedawana jest jako "pakiet rodzinny?"

  Pakiet rodzinny to rodzaj promocji, która najczęściej wiąże się ze zniżką. Rodzina, która chce skorzystać z takiego pakietu musi spełniać określone w promocji warunki, np. liczba członków rodziny musi wynosić więcej niż 3 osoby. Oferty rodzinne, często związane są ze świętem lub szczególnym dniem w roku, np. Dniem Dziecka.

 3. Czy w wyposażeniu pokoju hotelowego są łóżeczka dla dzieci?

  To zależy od hotelu. W hotelach *** i więcej gwiazdkowych możemy się starać o bezpłatne dostawienie łóżeczka. Dziecko powyżej 2 roku życia zazwyczaj korzysta z dostawki, której najczęściej nie trzeba specjalnie zamawiać. O to, czy hotel dysponuje łóżeczkami dziecięcymi należy zapytać doradcy wakacyjnego lub sprawdzić te informacje w opisie oferty.

 4. Od jakiego wieku dzieci mogą podróżować samodzielnie?

  Nie możemy wysłać dziecka za granicę bez opieki osoby dorosłej, natomiast dziecko od 5 do 16 lat może odbyć samodzielną podróż samolotem. W takim przypadku wymagane jest pisemne potwierdzenie, że w porcie docelowym będzie na nie oczekiwać upoważniona osoba dorosła.

 5. Co oznacza sformułowanie "stałe ceny dla dzieci"?

  Jest to po prostu rodzaj zniżki oferowanej przez niektóre ośrodki w ciągu całego sezonu lub w określonych terminach, przewidującej bardzo korzystne ceny dla 1 dziecka, a czasami także i dla 2 dzieci w towarzystwie 2 osób płacących pełną cenę. Prosimy zwrócić uwagę na wskazówki w opisie hoteli.

 6. Co zrobić z wózkiem dziecięcym na lotnisku?

  Jeżeli mamy ze sobą wózek należy zdecydować, czy chcemy go nadać jako "zwykły" bagaż (wtedy nie będziemy mogli z niego skorzystać na lotnisku), czy też chcemy go mieć aż do momentu wejścia do samolotu. W trakcie nadawania bagażu otrzymamy nalepkę, którą trzeba przymocować do wózka. Jeśli nie skorzystamy z pierwszej opcji, wózek będzie do naszej dyspozycji aż do wejścia do samolotu, gdzie zostanie przejęty przez personel pokładowy. Na koniec podróży odbieramy wózek od personelu pokładowego lub jeśli nie upomnimy się o niego wysiadając, przyjedzie razem ze "zwykłym" bagażem.

 7. Czy na lotniskach są specjalne udogodnienia dla matki z dzieckiem?

  Niestety większość lotnisk, nawet tych zlokalizowanych w popularnych kurortach, nie dysponuje pomieszczeniami przystosowanymi do potrzeb matki podróżującej z małym dzieckiem. Tego typu udogodnienia spotkamy jedynie w światowych metropoliach. Zazwyczaj takie pomieszczenie posiada miejsce do przebrania malucha i jest odpowiednio oznakowane.

 8. Które miejsce w samolocie jest najwygodniejsze dla małego dziecka?

  Wybierzmy miejsce z przodu samolotu, najlepiej fotel przy przejściu, jeśli dziecko jest żywe i potrzebuje ruchu, natomiast dla dziecka zainteresowanego widokami najlepsze będzie miejsce przy oknie.

 9. Czy dziecku przysługuje prawo do własnego bagażu?

  Tak. Limit bagażu dla infanta (dziecka poniżej 2 roku życia) wynosi od 5 do 15kg, w zależności od linii lotniczych, z którymi wybieramy się w podróż. Dzieci do 16 roku życia mogą zabrać bagaż o takim samym ciężarze co osoby dorosłe (od 15 do 20kg w zależności od linii lotniczych).

 10. Czy kobiety w ciąży mogą podróżować samolotem?

  Kobiety ciężarne do 26-go tygodnia ciąży mogą bez przeszkód latać samolotem, z gwarantowanym ubezpieczeniem. Jeśli ciąża ma więcej niż 27-35 tygodni, muszą one posiadać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań, co do podróży samolotowych. Ubezpieczenie nie przysługuje kobiecie, której ciąża trwa dłużej niż 32 tygodnie.