Szczepienia

Przed podróżą należy sprawdzić czy w krajach, które zamierzamy odwiedzić nie są wymagane świadectwa szczepień. W niektórych krajach choć szczepienia nie są obowiązkowe, to są zalecane, zwłaszcza jeśli podróżujemy mniej uczęszczanymi szlakami turystycznymi.

Rodzaje szczepień obowiązkowych ustalają międzynarodowe organizacje, jednak z roku na rok liczba krajów, których szczepienia są obowiązkowe zmniejsza się. W niektórych z nich szczepienie (np. przeciwko żółtej febrze) jest obowiązkowe tylko jeśli podróżny przybywa z terenów objętych epidemią.

W krajach azjatyckich i afrykańskich wskazane są szczepienia przeciwko żółtaczce typu A, tężcowi oraz w niektórych regionach - zapaleniu opon mózgowych. W tych krajach turyści mogą się spotkać z nakazem przedstawienia świadectwa szczepienia przeciwko cholerze, chociaż międzynarodowe konwencje zdecydowały, że nie jest ono konieczne. Warto jednak zaszczepić się przeciwko tej groźnej chorobie, choć szczepionka nie gwarantuje pełnej odporności.

Szczepieniami przeciwko chorobom występującym w krajach tropikalnych zajmują się w Polsce Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Tam uzyskać można informacje na temat wymaganych szczepień oraz ustalić odpowiedni harmonogram szczepień. Niektóre szczepionki (tężec, polio) dostępne są we wszystkich stacjach Sanepidu, inne (np. żółta febra) tylko w kilku największych miastach w Polsce. O cenie poszczególnych szczepionek można się dowiedzieć od lekarza lub w punkcie szczepień. Wszystkie szczepienia ochronne powinny znaleźć się w Międzynarodowym Świadectwie Zdrowia (tzw. Żółta Książeczka).

Ponieważ niektóre szczepionki poprzedzone są próbą, inne zaś nie mogą być przyjmowane jednocześnie, przygotowania do immunizacji należy podjąć przynajmniej sześć tygodni przed wyjazdem. Należy też pamiętać, że część szczepionek nie mogą przyjmować kobiety w ciąży.

Trzeba pamiętać, że na niektóre choroby mogliśmy zostać zaszczepieni już w dzieciństwie. Mimo to warto przyjąć je ponownie, szczególnie jeśli chodzi o odrę lub chorobę Heine-Medina, na które wciąż dość często chorują mieszkańcy krajów rozwijających się.

Szczepionki dla podróżujących Pobierz PDF
Kalendarz szczepień Pobierz PDF