Zakupy w Unii Europejskiej

1 maja 2004 r. znikają granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści, którzy podróżują po krajach Unii nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów jednak pod takim warunkiem, iż są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży.

"Do użytku osobistego" rozumiane jest jako wykorzystanie przewożonych towarów na prezenty, jednak już ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Odebraniu może również podlegać pojazd, którym towary były przewożone.

Towary, które przewozimy będą uznane za przeznaczone do użytku osobistego, gdy nie przekroczą ustalonych limitów: - 800 papierosów, (przy wjeździe do Danii, Finlandii i Szwecji - 200 papierosów) - 200 cygar, - 1 kg tytoniu, - 10 litrów spirytusu, - 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), - 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego), - 110 litrów piwa.

Zasada również mówi, że osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych lub tytoniowych. Należy sprawdzić przed planowanym wyjazdem, czy w danym kraju nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń (np. w Szwecji osoby, które nie ukończyły 20 lat nie mogą przewozić alkoholu).

W momencie wstąpienia Polski do Unii zniknęła możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych przez polskich turystów wracających do kraju.