Wczasy Siena

Przed podróżą

Do Włoch Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
We Włoszech dla Polaków wizy nie są wymagane.
TRANZYT LUB WYLOT SPOZA POLSKI
Jeśli wylatujesz/wyjeżdżasz z innego kraju niż Polska lub korzystasz z tranzytu w innym państwie sprawdź aktualne warunki wjazdowego do tego państwa. Szczegóły na: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych .

AKTUALNOŚĆ INFORMACJI
Warunki wjazdowe się zmieniają, dlatego prosimy o dodatkowe potwierdzanie ich aktualności na stronie internetowej MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych .
Szczepienia nie są wymagane. Warto przed wyjazdem wyrobić bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i zabrać ją ze sobą na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Siena to najlepiej na świecie zachowany średniowieczny kompleks urbanistyczny z XIV wieku. Mimo, że wjeżdżając do Sieny, od razu zalewa nas bogactwo zabytków, miasto tętni życiem i w żaden sposób nie kojarzy się z “muzeum”.

Nie dość, że Siena sama w sobie jest miejscem niepowtarzalnym, zaraz na wyciągnięcie ręki mamy Florencję i Livorno oraz pełne uroku, ciepłe toskańskie wyspy. Mamy tu również zabytkową Pizę i oszałamiający Rzym, jak i również kilometry toskańskich plaż i błękit Morza Tyrreńskiego zapraszający do kąpieli.

To, co urzeka każdego wędrowca, który zdecydował się odwiedzić to miejsce, to dający się tu odczuć niepowtarzalny klimat – w średniowiecznych pałacach i kamienicach nadal mieszkają ludzie, a drogi wybrukowane są bazaltową kostką. Wszędzie czuje się tu szacunek do tradycji, którą tutaj kultywuje się z pokolenia na pokolenie. Największe wrażenie robią stare, zabytkowe kramy i sklepiki istniejące od kilku stuleci i prowadzone przez jedną rodzinę.

Jeśli chcemy naprawdę poznać temperament i sposób życia, tutejszych mieszkańców, zaplanujmy sobie dzień na głównym targu w mieście - można tu dostać przeróżne cuda - domowe wyroby, ręcznie tkane obrusy, wina niespotykanego aromatu i cała masa pamiątek.

[foto1]W czasach starożytnych istniała tu osada etruska, a później kolonia rzymska, natomiast największy rozkwit miasta przypadł na XII wiek i okres sporów z sąsiednią potęgą miejską –Florencją. Do dnia dzisiejszego Siena szczyci się dniem zwycięstwa nad Florencją w bitwie pod Monteaperti. Jednak ju ż w 1555 roku miasto zostało zdobyte przez wojska Kosmy I Medyceusza i właśnie ta klęska i odcięcie od świata spowodowały, że Siena do dnia dzisiejszego zachowała swój pierwotny, historyczny kształt.

Siena kusi zabytkami i wieloma urokliwymi knajpkami i restauracyjkami, w których jak raz spoczniemy, żeby odpocząć i napić się chłodnego piwa, nie będziemy mogli się oprzeć pokusie, aby tu wrócić. W barach na świeżym powietrzu, szefowie kuchni serwują dania ze świeżych ryb, słynne włoskie makarony i pizze oraz przysmaki skomponowane z owoców morza.

Najciekawszym i najpiękniejszym miejscem miasta jest jego centrum – Piazza del Campo – przez wielu uważana za jeden z najpiękniejszych placów świata. Ma on kształt wielkiej muszli, a w jego dolnej części usytuowana jest siedziba władz miejskich budowana w latach 1284 – 1310. Wewnątrz budynku koniecznie trzeba zobaczyć freski Ambrogia Lorenzettiego “Alegoria dobrych i złych mocy”.

[foto2]Na placu uwagę zwraca ogromna “torre” - wieża o ciekawej nazwie - “Del Mangia”. W promieniach słońca, w otoczeniu świeżej zieleni pięknie prezentuje się również marmurowa fontanna Fonte Gaia - “wesołe źródło” zasilana wodą z średniowiecznego akweduktu.

W pobliżu placu znajduje się chyba najsłynniejszy zabytek Sieny – Katedra Duomo z XII wieku. Charakter gotycki nadali budowli angielscy cystersi. Wnętrze budynku jest niezwykłe – surowe, białe i czarne kolumny podtrzymujące strop kontrastują tu z barwnymi mozaikami umieszczonymi na posadzkach.

Katedra wygląda niesamowicie w południe, kiedy przez okna do środka wpadają promienie słońca i odbijają się od błyszczących posadzek, przepięknych, zabytkowych lamp i srebrnych rekwizytów skupionych na ołtarzu. Ta gra światłocieni zapewnia niezapomniane widoki i wręcz mistyczne doznania.

Warto też zwrócić uwagę na Szpital Santa Maria della Scala – starą, monumentalną budowlę, której atutem, zwłaszcza dla turystów jest niski gzyms – idealne miejsce na krótki odpoczynek i podziwianie zabytków skupionych wokół.

Jeśli naprawdę chcemy poznać uroki Sjeny, nie planujmy sobie wycieczki na jeden dzień. Różnorodność i ilość miejsc, które po prostu trzeba tu zwiedzić, jest oszołamiająca. Aby to wszystko zobaczyć, nie mówiąc już o innych, sąsiednich rejonach okalających miasto, potrzeba co najmniej tygodnia, a co niektórzy twierdzą, że nie wystarczy i całe życie.