Co zobaczyć na wyspie Krk i czy warto na nią jechać? Poznaj atrakcje i zdecyduj!

EuropaAgnieszka Słupecka08.05.2023

Ta urocza wyspa oferuje nie tylko wspaniałe plaże i krystalicznie czyste wody, ale także zabytkowe miasta i fascynujące krajobrazy. Poznaj top atrakcje wyspy Krk, która może stać się Twoim najlepszym miejscem wakacyjnym.

Wyspa Krk
Wyspa Krk

Wszystko, co najlepsze

Krk jest wyspą, która oferuje niemal wszystko. Lekko górzysta, pełna jasnych skał i roślinności sprawia wrażenie surowej i opustoszałej. Jednak to mylne wrażenie, gdyż pomiędzy tymi wapiennymi skałami kryją się atrakcyjne kurorty, ciągnące się kilometrami plaże oraz kameralne rybackie wioski. Ta niewielka wyspa, ale druga co do wielkości w Chorwacji, zawsze była pożądana przez różne nacje. Władali nią Rzymianie, Awarowie, Frankopani, Wenecjanie, Habsburgowie i Włosi. Wszyscy pozostawili coś po sobie, czyniąc z wyspy tygiel wpływów i kultur. Ten kawałek lądu uchodził za największą wyspę w Chorwacji. Jednak kilka lat temu dokonano precyzyjnych pomiarów i okazało się, że zajmuje ona drugie miejsce, co do wielkości. Największa z archipelagu jest Cres. Jej powierzchnia przewyższa Krk zaledwie o 50 m kw. Jednak Krk ma wiele do zaoferowania, np. na wyspie jest jedna z najdłuższych plaż w Chorwacji. Znajduje się w miejscowości Baška na południowym wybrzeżu wyspy. Jej długość wynosi około 1,8 km. Plaża Baška jest jedną z najbardziej popularnych plaż na wyspie Krk i w całej Chorwacji, ze względu na swoje piaszczysto-żwirowe i kamieniste tereny oraz piękne widoki na okoliczne góry. Rodziny z dziećmi chętnie korzystają z tego kąpieliska, gdyż dno powoli opada bez nagłych uskoków, a czystość plaży i jej standard gwarantuje przyznawana jej od 1999 roku Niebieska Flaga. Miejscowość Baška jest dla Chorwatów ważnym miejscem, gdyż w pobliskiej wsi Juranvor odkryto napisaną głagolicą tablicę, czyli najstarszy zabytek języka chorwackiego. Na płycie wyryto 402 znaki i 107 słów. Nawiązując do tego cennego znaleziska artyści we współpracy z naukowcami stworzyli serię 34 rzeź. Rzeźby znajdują się na wolnym powietrzu i każdy może zrobić spacer przy akompaniamencie cykad.

Baska
Baska

Największe Miasto Krk

Miasto Krk jest stolicą wyspy i głównym ośrodkiem działalności w regionie. Stara cześć Krku jest otoczona murami obronnymi z XIV wieku. Sercem miasta jest Plac "Vela Placa" pełen kawiarni i restauracji, gdzie turyści mogą się degustować smakiem różnorodnych potraw, których podstawą jest tradycyjna kuchnia chorwacka i śródziemnomorska. Na placu również jest wiele miejsc, które oferują zabawę do późnych godzin nocnych.

Znak rozpoznawczy Starego Miasta Krku to kamienna dzwonnica zakończona obszerną kopułą. Również warto odwiedzić Katedrę Wniebowzięcia NMP. To trójnawowa bazylika wzniesiona w XII wieku na pozostałościach dawnego kościoła z V wieku, a jeszcze wcześniej w tym miejscu były rzymskie łaźnie. Mimo że kościół przechodził liczne przeróbki, jego bryła zachowała romański wygląd. Obok katedry znajduje się kościół św. Kwiryna z przełomu X i XI wieku z wieżą, którą góruje nad Starym Miastem. Świątynie przekształcono na galerię, w której można podziwiać sztukę sakralną.

Miasto Krk
Miasto Krk

Spacerując przy starych murach obronnych, zobaczycie zamek Frankopanów, a raczej pozostałości po tej budowli. Ostały się zaledwie mury zewnętrzne i dwie baszty. Obecnie zamkowe mury stanowią tło dla przedstawień teatralnych, które odbywają się latem.

Klimatyczny Vrbnik

Vrbnik było osadą od ok. 1100 roku. Z tego czasu pochodzą pierwsze wzmianki na temat tego miasteczka, jednak znaleziska archeologiczne dowodzą, że już ok. 6 tys. lat temu tereny te były zamieszkiwane. Vrbnik położony jest na 49-metrowym klifie i gwarantuje piękne widoki. Miejscowość posiada wiele klimatycznych wąskich uliczek w tym tę najwęższą ulicę na świecie. To wąskie przejście między budynkami ma zaledwie 43 cm szerokości. Warto odwiedzić tę miejscowość i pospacerować po labiryncie uliczek, które na pewno Was urzekną. Miasteczko poza ciasną uliczką słynie z produkcji białego wina, które głównie eksportowane jest do Europy Zachodniej. Poza obszarem zabudowanym zobaczycie całe mnóstwo winnic i zielone rzędy winorośli. Rośnie tu przede wszystkim odmiana zlahtina – dająca białe wina, z których również słynie cała wyspa. Wielu mieszkańców wyspy ma również swoje poletko przeznaczone pod uprawę winorośli i samodzielnie pędzi ten trunek.

Vrbnik
Vrbnik

Atrakcje pod wodą dla nurków i nie tylko

W okolicznych wodach zatopione są wraki okrętów, które stanowią doskonałe miejsce do eksplorowania dla płetwonurków. Jednym z najbardziej znanych jest statek towarowy Pelstatis, który utknął na mieliźnie w 1968 roku. Statek opadł na dno zaledwie 50 m od linii brzegowej wyspy. Wycieczki do wraku organizowane są przez większość szkół nurkowych na Krku. Jeśli chcecie przeżyć podwodą przygodę, ale nie jesteście nurkami, wybierzcie się na wycieczkę łodzią podwodną.

Nurkowanie na Krk
Nurkowanie na Krk

Ciekawym miejscem i atrakcją wyspy Krk jest jaskinia Biserujka. W jaskini zaraz przy wejściu znajduje się replika szkieletu niedźwiedzia, który żywił się tylko roślinami. Ten gatunek niedźwiedzi wymarł około 20 tysięcy lat temu. Jaskinia ma ok. 110 metrów i składa się z 5 pomieszczeń. W środku zobaczycie stalaktyty i stalagmity, które powstały przez setki lat. W jaskini panuje temperatura 10-13°C, dlatego warto wziąć ze sobą odzież z długim rękawem.

Urokliwy Punat

Miasteczko jest położone w południowej części wyspy. Punat był kiedyś wioską rybacką, a obecnie utrzymuje się z turystyki. Jedną z największych atrakcji miejscowości jest przepiękna zatoka, w której znajduje się port jachtowy oraz wiele restauracji, kawiarni i sklepików. Najważniejszym zabytkiem Punatu jest klasztor franciszkanów na Kosljunie (niewielkiej wysepce uznanej za rezerwat przyrody). Ta mała wyspa ma zaledwie 6,5 ha i oddalona jest ok. 750 m od przystani. Kosljun był zamieszkiwany w czasach rzymskich, a klasztor z 1480 roku jest jednym z największych kulturalno-muzealnych centrów Chorwacji. W muzeum znajdują się przedmioty użytku codziennego z dawnych czasów, takie jak sprzęty gospodarstwa domowego i do pracy w polu. Również możecie zobaczyć dzieła sztuki sakralnej, zbiory archeologiczne, numizmatyczne oraz Biblię hebrajską z XI wieku.

Kosljun
Kosljun

Dobrinj

Dobrinj jest położony na zboczu, ok. 200 m n.p.m. Jest najstarszą miejscowością na wyspie. Obecnie utrzymuje się głównie z turystyki, ale kiedyś mieszkańcy kultywowali pozyskiwanie soli z salin przy pobliskiej zatoce Saline oraz uprawy drzew oliwnych i winorośli. Nad zalewem Soline znajdują się niewielkie miejscowości, które zasłynęły z solin i leczniczego błota, które wykorzystywane jest do leczenia artretyzmu i innych chorób reumatycznych. Wokół rozciągają się plaże. Jedną z głównych atrakcji Dobrinja jest zabytkowy kościół św. Stefana z XI wieku, z zachowanymi fragmentami fresków. W świątyni jest przechowywany haftowany obraz przedstawiający koronację Matki Boskiej. Miejscowość słynie z tradycyjnego rękodzieła, w tym tkactwa.

Jak dostać się na wyspę?

Wyspa Krk jest połączona z lądem – mostem. To już stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną. Przejazd nim zajmuje kilka minut w zależności, czy natraficie na korek. Most mierzy 1430 metrów. Przejazd przez most od 2020 roku jest bezpłatny.

Most łączący Krk
Most łączący Krk

Czy na wyspie jest lotnisko?

Na wyspie Krk znajduje się międzynarodowe lotnisko Rijeka-Krk (RJK), które obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe. Lotnisko znajduje się około 30 km na północny zachód od miasta Krk i jest dobrze skomunikowane z resztą wyspy i kontynentem.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty