Top 6 atrakcji turystycznych Czarnogóry. Zobacz je koniecznie!

InspiracjeKatarzyna Bednarek21.06.2022

Mała i niepozorna Czarnogóra wciąż małymi kroczkami jest odkrywana przez polskich turystów. Zachwyca w niej różnorodność – piękne plaże, majestatyczne góry i zielone równiny oraz liczba zabytków. Zaskakujące, że da się tyle wspaniałych atrakcji zmieścić na tak niewielkim terytorium. Czym Ciebie oczaruje Czarnogóra podczas urlopu? Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wakacji w tym kraju? Nasze wskazówki znajdziesz poniżej.

Panorama Zatoki Kotorskiej i miasta Kotor
Panorama Zatoki Kotorskiej i miasta Kotor
Fot: Copyright (c) 2020 AlexAnton/Shutterstock. No use without permission.

Dlaczego warto odwiedzić Czarnogórę?

Perła Bałkanów – Czarnogóra – to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie! Piękne plaże na wybrzeżu, góry i równiny, zapierające dech krajobrazy i dziewicza przyroda, a do tego wspaniałe zabytki i urokliwe miasta i miasteczka – nie sposób nie zakochać się w tym niewielkim kraju. Niezależnie od tego, czy wolisz hotele, czy kameralne ośrodki, wakacje z pełnym wyżywieniem czy tylko ze śniadaniem, czy chcesz polecieć na urlop samolotem, dojechać swoim samochodem z rodziną czy też przemieszczać się autokarem, zwiedzając jej najważniejsze miejsca – na pewno znajdziesz opcję, która zagwarantuje Ci idealne wakacje w Czarnogórze.

A kiedy będziesz już na miejscu – ciesz się urlopem, odpoczywaj i eksploruj! Poniżej krótka ściągawka z najciekawszych i najpiękniejszych punktów na turystycznej mapie Czarnogóry.

Co zobaczyć w Czarnogórze? Top 6 atrakcji

Walizki spakowane? Świetnie! Czas na podróż po miejscach, które po prostu trzeba zobaczyć podczas wakacji w Czarnogórze.

Górskie jezioro w Parku Narodowym Durmitor w Czarnogórze
Górskie jezioro w Parku Narodowym Durmitor w Czarnogórze
Fot: Copyright (c) 2021 Beliphotos/Shutterstock. No use without permission.

Kotor i Zatoka Kotorska

Kotor to bez wątpienia jeden z Symboli Czarnogóry. Położony nad Zatoką Kotorską (Boką Kotorską), z przepięknym Starym Miastem otoczonym murami. Wpisana na listę UNESCO starówka jest przyrównywana do tej w chorwackim Dubrowniku. Spacer tutejszymi wąskimi, urokliwymi uliczkami z zachwycającymi zabytkami i śródziemnomorskim klimatem oczarują każdego. Nad Starym Miastem góruje Twierdza św. Jana, która jest doskonałym miejscem do podziwiania zachwycających widoków na góry Lovćen, których zbocza opadają wprost do Zatoki Kotorskiej, określanej jako położony najdalej na południe fiord Europy.

Jezioro Szkoderskie

Kolejne "naj" w Czarnogórze to Jezioro Szkoderskie – największe jezioro Bałkanów. Znajduje się na granicy tego kraju z Albanią i zobaczysz na nim aż 50 małych goric, czyli wysepek z ruinami zabytkowych klasztorów i twierdz. Jeśli lubisz podglądać naturę, to doskonałe miejsce dla Ciebie. W Jeziorze Szkoderskim żyje ponad 40 gatunków ryb i liczne ptaki. Jest też ostatnim na Starym Kontynencie miejscem, w którym żyją pelikany.

Jezioro Szkoderskie w Czarnogórze w słoneczny dzień
Jezioro Szkoderskie w Czarnogórze w słoneczny dzień
Fot: Copyright (c) 2022 Pani Garmyder/Shutterstock. No use without permission.

Park Narodowy Durmitor

Największy park narodowy Czarnogóry to miejsce odbierające mowę. Widoki na dzikie rzeki, kaniony, górskie jeziora i granie to kwintesencja tutejszej, dziewiczej natury. To właśnie z powodu piękna przyrody i swojej dzikości Durmitor jest centrum czarnogórskiej turystyki górskiej. Został także wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO. Na powierzchni blisko 370 km kw. zobaczysz m.in. 48 szczytów, które mają ponad 2 000 m n.p.m. i słynny Kanion Tara – najgłębszy i najdłuższy kanion w Europie i drugi co do wielkości po Wielkim Kanionie Kolorado, który malowniczo rzeźbi płynąca przez 144 km rzeka Tara. To doskonałe miejsce na rafting!

Herceg Novi

Romantyczne, malownicze, z magiczną aurą – tak najłatwiej jest opisać miasteczko Herceg Novi. Położone tuż przy granicy z Chorwacją i znane także jako Castelnuovo, oczarowuje starówką położoną na górskim zboczu, pięknymi krajobrazami i kwiatami zdobiącymi wąskie uliczki. W mieście znajdują się aż trzy twierdze – górująca nad miastem Španjola, wyznaczająca północną granicę Starego Miasta Forte di terra lub z tureckiego Kanli kula ("Krwawa wieża") oraz Forte Mare (tur. Jaka kula) z przepiękną panoramą na Zatokę Kotorską i port.

Stary Bar

To nadmorskie miasteczko jest jednocześnie największym portem Czarnogóry. Jego największa atrakcja to ruiny Starego Baru. Zniszczone przez trzęsienie ziemi pozostałości twierdzy i starego miasta to jedno z najciekawszych miejsc historycznych w tym kraju. Dodatkowo ruiny tworzą bardzo klimatyczną scenerię, są też malowniczo położone u stóp majestatycznych gór Rumija.

Widok na morze i miasto Ulcinj w Czarnogórze
Widok na morze i miasto Ulcinj w Czarnogórze
Fot: Copyright (c) 2021 amyrxa/Shutterstock. No use without permission.

Ulcinj i Velika Plaža

Najbardziej na południe wysunięty kurort tego niewielkiego kraju trzeba odwiedzić z co najmniej trzech powodów. Pierwszy z nich to piękna starówka położona na klifie. Drugi to panujący w Ulcinj leczniczy mikroklimat – dzięki licznym lasom piniowym i bliskości morza jest to doskonałe miejsce dla osób z problemami układu oddechowego i dla alergików. Trzeci powód to świetne plaże, w tym jedna, bardzo szczególna. Velika Plaža położona jest niedaleko centrum miasta, ma aż 13 km długości i jest najdłuższą plażą na Bałkanach.

Katarzyna Bednarek
Katarzyna Bednarek
Przygodę z tworzeniem tekstów zaczęła już w podstawówce, a profesjonalnie robi to od 2010 roku. Z branżą turystyczną związała się w 2016 r. jako copywriter, a później specjalista ds. marketingu treści i... w turystyce zakochała się bez pamięci. Aktualnie stara się łączyć obie swoje pasje – pisanie i podróże. Do zespołu Wakacje.pl dołączyła na początku 2022 r. i jako UX writer zajmuje się tworzeniem treści z myślą o wygodzie użytkownika naszego serwisu.

Polecane oferty