Magazyn Wakacje.pl
Nowości

Atrakcje w Atenach – 10 najlepszych atrakcji, które warto zobaczyć w Atenach

EuropaAgnieszka Słupecka30.04.2025

Stolica Grecji to miasto kontrastów. Ateny to kolebka filozofii i architektury, gdzie starożytne ruiny sąsiadują z nowoczesnymi kawiarniami, a tętniące życiem place mieszają się z zacisznymi zaułkami pełnymi historii. To miasto, w którym na każdym kroku czuć oddech przeszłości, ale i puls współczesności. Ateny oferują wachlarz atrakcji dla każdego!

Widok na Akropol i domy w Atenach
Widok na Akropol i domy w Atenach

Zwiedzanie Aten

Poznawanie Aten warto rozpocząć wcześnie rano od Akropolu. Następnie warto zobaczyć Muzeum Akropolu, przejść przez Anafiotika na agorę rzymską i do Biblioteki Hadriana. Prawie wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się w centrum miasta, dlatego najlepiej zwiedzać Ateny, korzystając z dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej.

Ile dni trzeba na zwiedzanie Aten? Aby zobaczyć najważniejsze zabytki, wystarczą 3 dni, jednak na dokładniejsze poznanie Aten i ich okolic warto przeznaczyć tydzień.

Muzeum Akropolu

To ateńskie muzeum należy do 10 najatrakcyjniejszych na świecie. Pod szklanymi posadzkami w muzeum można podziwiać pozostałości antycznych, rzymskich i bizantyjskich Aten. Bogata kolekcja obejmuje rozmaite dzieła sztuki oraz starożytne artefakty wydobyte z Akropolu. Muzeum składa się z kilku kondygnacji. Na pierwszej kondygnacji mieszczą się kariatydy z Erechtejonu, słynne kory i kurosy oraz piękna płaskorzeźba ze świątyni Nike Apteros. Na drugim piętrze znajdują się restauracja, kawiarnia i taras widokowy. Na ostatnim piętrze znajduje się najcenniejsza część zbiorów, czyli marmury Partenonu.

Urlop zaczyna się tutaj
Uczestnicy
Szukaj
Ciekawostka: W gmachu nowego Muzeum Akropolu znajduje się wolne miejsce na fryz panatenajski i inne rzeźby, których zwrotu domagają się Grecy od British Museum.
Widok na Akropol z muzeum
Widok na Akropol z muzeum

Akropol największa atrakcja Aten

Akropol to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc nie tylko w Atenach, ale i w całej Grecji, a także jeden z najcenniejszych zabytków starożytnego świata. W rzeczywistości to wapienne wzgórze wznoszące się na 157 metrów nad poziomem morza, uznawane za najsłynniejszy akropol na świecie – choć warto pamiętać, że nie jest jedyny! Sama nazwa "akropol" pochodzi z języka greckiego i łączy słowa akros (najwyższy) oraz polis (miasto), co oznacza część miasta usytuowaną na wzniesieniu.

Wejście na teren wykopalisk znajduje się w dwóch miejscach: po zachodniej stronie wzgórza oraz od strony teatru Dionizosa. Główna trasa zwiedzania Akropolu przechodzi przez odeon Heroda Attyka. Jest to teatr muzyczny, który został zbudowany w 161 r. przez Heroda Attyka, który w ten sposób upamiętnił swoją małżonkę Aspasii Regilli. W każdym roku podczas lata odbywają się tutaj koncerty i spektakle w ramach prestiżowego Festiwalu Ateńskiego. Odeon, poza tym wydarzeniem nie jest dostępny do codziennego zwiedzania, można go zobaczyć ze szczytu Akropolu.

Brama Beulego to kamienna brama prowadząca na wzgórze Akropolu w Atenach. Znajduje się przed Propylejami (czyli głównym wejściem na Akropol). Została zbudowana w III w. n.e. jako część fortyfikacji chroniących wejście na Akropol. Propyleje to monumentalna brama prowadząca na Akropol. Została zbudowana z białego marmuru w latach 437-432 p.n.e. Swoim rozmachem i wspaniałością dzieło to potwierdzało świętość tego miejsca.

Partenon to najbardziej charakterystycznym obiektem na Akropolu jest Partenon – co ciekawe, był pierwszą budowlą, która stanęła na wzgórzu. Dawniej pełnił funkcję świątyni poświęconej Atenie, opiekunce i patronce miasta. Partenon powstał według pomysłu Peryklesa i jest wykonany z białego marmuru. Prace nad nim trwały w latach 447-438 p.n.e.

Więcej o Akropolu i Partenonie przeczytacie w naszym artykule pt. "Akropol i Partenon -dziedzictwa starożytnej Grecji".

Akropol w Atenach o zachodzie słońca
Akropol w Atenach o zachodzie słońca

Plaka – zabytkowa dzielnica u stóp Akropolu

W tej dzielnicy odbędziecie spacer wśród starych domów, uliczek, tawern i sklepików. Na niewielkim obszarze stoją starożytne zabytki, bizantyjskie kościoły i piękne XIX-wieczne rezydencje. Warto zacząć swoje zwiedzanie Plaki od ulicy Mitropoleos, na której wznosi się katedra metropolitalna z XIX wieku. Podczas spaceru po dzielnicy nie zabraknie antycznych zabytków, takich jak Biblioteka Hadrana, agora rzymska, czy Wieża Wiatrów.

Dzielnica Aten - Plaka
Dzielnica Aten - Plaka

Grecka Agora

Agora ateńska jest położona u stóp Akropolu. To właśnie tam działali m.in. Sokrates i Platon, a decyzje podejmowano w ramach demokracji ateńskiej. Agora była w czasach antycznych sercem miasta, ośrodkiem politycznym, administracyjnym i handlowym. Na jej terenie znajdują się wykopaliska, pośród których znajdziemy ruiny portyku Zeusa, świątyni Aresa oraz dorycką świątynię Hefajstosa z V w. p.n.e. – najlepiej zachowana budowla starożytnych Aten. Warto również odwiedzić Muzeum Agory, w którym zobaczyć można przedmioty wydobyte podczas wykopalisk.

Świątynia Hefajstosa wśród zieleni
Świątynia Hefajstosa wśród zieleni

Stadion Panatenajski

Zbudowany w IV w. p.n.e. za czasów Likurga stadion, ma kształt podkowy i znajduje się między wzgórzami Ardettos i Ilissos. To jedyny na świecie stadion w całości z białego marmuru, nazywany też Kallimarmaro ("piękny marmur"). W XIX wieku został odrestaurowany i to właśnie tutaj odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 roku. Można go zwiedzać, wejść na trybuny, stanąć na podium, przebiec po bieżni jak olimpijczyk. Stadion jest miejscem startu i zakończenia maratonu ateńskiego

Stadion Panatenajski
Stadion Panatenajski

Wzgórze Likavitos

W Atenach najwyższym punktem jest wzgórze Likavitos, które mierzy 277 m n.p.m. To fantastyczne miejsce na podziwianie całego miasta, Akropolu i morza w perspektywie 360 st. Na szczyt można wejść pieszo lub wjechać kolejką linową.

Wzgórze Likavitos
Wzgórze Likavitos

Monastiraki i pchli targ

Jedna z najbardziej charakterystycznych dzielnic Aten – głośna, kolorowa i pełna życia – Monastiraki. Leży tuż obok starożytnej agory i u stóp Akropolu, więc z łatwością traficie tu, spacerując po centrum. Na początki dzielnicy znajdziecie słynny pchli targ, na którym można kupić prawie wszystko – unikatowe pamiątki, antyki, winyle, książki, ubrania vintage i rękodzieło. Poza tym w tej dzielnicy jest dużo sklepów z upominkami, w których będziecie mogli kupić oryginalne pamiątki z Grecji. Również tutaj znajdziecie restauracje, w których będziecie mogli skosztować typowych dań kuchni greckiej. W Monastiraki znajduje się biały XVIII-wieczny meczet Tzistrakisa, w którym obecnie mieści się Muzeum Sztuki Ludowej.

Plac Monastiraki z widokiem na Akropol
Plac Monastiraki z widokiem na Akropol

Keramikos

Niedaleko Monastiraki – kilka minut spacerem znajduje się starożytna nekropolia Aten. Kerameikos to największy starożytny cmentarz Aten oraz dawna dzielnica garncarzy (stąd nazwa – od "keramos" = ceramika). Miejsce to było używane jako nekropolia już od XI w. p.n.e. Cmentarzysko zostało odkryte przypadkiem, podczas prac ziemnych przy budowie ulicy Pireos w 1861 roku. Wszystkie piękne stele nagrobne przechowywane są w Narodowym Muzeum Archeologicznym, na miejscu stoją wierne repliki. Wejście do Keramikos jest płatne.

Keramikos
Keramikos

Łuk Hadriana

Łuk Hadriana to monumentalna brama z marmuru, wzniesiona w 131 r. n.e. ku czci cesarza Hadriana, który był wielkim dobroczyńcą Aten. Miał symbolicznie oddzielać "stare" greckie Ateny od "nowych" – rzymskich. łuk ma wysokość 18 metrów i przypomina rzymskie łuki triumfalne.

Ciekawostka: Po jednej stronie widnieje napis: "To są Ateny, starożytne miasto Tezeusza", a po drugiej: "To jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza" – pokazując, jak cesarz utożsamiał się z nowym obliczem Aten.
Ateny wieczorem z podświetlonym Aropolem
Ateny wieczorem z podświetlonym Aropolem

Najciekawsze muzea w Atenach

W stolicy Grecji znajduje się kilkadziesiąt muzeów. Poniżej znajdziecie kilka najciekawszych.

Narodowe Muzeum Archeologiczne – mieści największą kolekcję greckiej sztuki antycznej na świecie. Najsłynniejszy skarb to złota maska Agamemnona, ale również malowidła ścienne z Thiry oraz brązowe posągi w tym Posejdon z Artemizjonu.

Muzeum Współczesnej Kultury Greckiej – znajduje się w budynku dawnego hammamu, jedynego w Atenach. Zobaczyć można ciekawą wystawę na temat kultury kąpielowej w oryginalnych i odrestaurowanych salach pochodzących z XV-XVIII w.

Muzeum Instrumentów Ludowych – zgromadziło aż 1,2 tys. instrumentów. Obok gablotek z umieszczonymi instrumentami wiszą słuchawki, dzięki którym można poznać brzmienie, jakie wydają.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.