Bezpieczne kąpieliska nad Bałtykiem

EuropaKlaudyna Fudala03.07.2020

Z jednej strony marzymy o wypoczynku na szerokiej bałtyckiej plaży i kąpieli w morzu na beztroskich wakacjach, z drugiej tę beztroskę zabierają informacje w mediach o zakazie kąpieli i zanieczyszczonej wodzie. Warto zajrzeć do bieżących i sprawdzonych informacji, zanim zrezygnujemy z wymarzonego urlopu. Oto rozwiązanie.

Kąpieliska nad Bałtykiem
Kąpieliska nad Bałtykiem

Bezpieczeństwo przede wszystkim, ale też nie wyobrażamy sobie wakacji nad morzem bez kąpieli, spacerów brzegiem morza czy skakania przez niewielkie fale. Co jakiś czas w mediach pojawiają się negatywne opinie o nadbałtyckich kurortach, bo woda zanieczyszczona i nie można się kąpać.

Tymczasem pojawiające się bakterie utrzymują się w wodzie często tylko przez krótki czas, a też nie wszystkie kąpieliska są objęte zakazem kąpieli ze względu na zanieczyszczenie. Najczęściej takie sytuacje zdarzają się w Zatoce Gdańskiej – tam, gdzie ruch wody jest mniejszy. W pasie zachodniego wybrzeża, na Pomorzu Zachodnim – ulubionym i najchętniej wybieranym przez polskich turystów, zanieczyszczenie i zakazy kąpieli występują znacznie rzadziej.

Otwarcie mówi o tym burmistrz Mielna, jednego z najpopularniejszych nadmorskich kurortów, która ma żal do mediów za bezzasadne straszenie turystów.

W artykułach nierzadko pojawiają się pewne manipulacje mające za zadanie wykształtowanie w opinii publicznej przeświadczenia, iż Bałtyk nie nadaje się do kąpieli. Otóż jest to oczywiście nieprawda, ponieważ stan wody jest stale monitorowany przez uprawnione instytucje i nie ma możliwości, aby w wakacje otwarte były kąpieliska, na których istnieje nawet podejrzenie występowania zagrożeń dla turystów. Ponadto należy powiedzieć wprost, że problem sinic jest praktycznie niespotykany w takim miejscu jak Gmina Mielno, dzięki dostępowi do otwartego akwenu morskiego, w którym zachodzi bardzo szybka wymiana wody. Morze to nasze wspólne dobro, z którego Polacy powinni mieć możliwość korzystać.

Olga Roszak-Pezała
Aby mieć pewność, że kąpiel w morzu będzie bezpieczna i możemy w pełni oddać się wodnemu szaleństwu, sprawdzajmy mapę kąpielisk w Polsce. To rządowa strona, aktualizowana przez Główny Inspektorat Sanitarny. Na mapie zaznaczone są wszystkie polskie kąpieliska, zarówno te nadmorskie, jak i nad jeziorami.

Jak korzystać z mapy kąpielisk?

Kolorem zielonym oznaczone są kąpieliska czyste, bezpieczne i dopuszczone do użytku. Kolorem czerwonym GIS oznacza te, z których korzystać aktualnie nie wolno. Możemy tu sprawdzić stan blisko 600 kąpielisk w Polsce. To proste i funkcjonalne narzędzie jest bardzo przydatne, gdy zobaczymy, że najbliższe kąpielisko jest zamknięte, a my mamy ochotę na plażowanie i kąpiele. Może się okazać, że tuż obok woda jest czysta i można się swobodnie kąpać. Sprawdzi się też podczas planowania wyjazdu.

Na mapie możemy też sprawdzić datę pobrania próbek i zbadania stanu wody. W wielu przypadkach zobaczymy, że takie badanie odbyło się dzień wcześniej czy nawet tego samego dnia.

Mapa kąpielisk w Polsce
Mapa kąpielisk w Polsce

Wakacje w Polsce najlepiej nad morzem

Sprawdziliśmy, gdzie klienci Wakacje.pl najchętniej spędzają urlop w Polsce. Okazuje się, że najczęściej wybieramy noclegi nad morzem, głównie na Pomorzu Zachodnim. Kołobrzeg, Dźwirzyno, Mielno czy Świnoujście to nasze polskie wakacyjne hity.

Szerokie plaże, otwarte morze, liczne promenady, latarnie morskie i duża liczba hoteli sprawiają, że chcemy tu przyjeżdżać. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Wakacje.pl przez Instytut Badawczy Ariadna również wygrało polskie morze. Wskazało na nie 31 proc. badanych turystów.

Skopiowano
Skopiuj link
Klaudyna Fudala
Klaudyna Fudala
Z branżą turystyczną i Wakacje.pl związana od 7 lat. Nieustannie obserwuje zmieniające się trendy i preferencje turystów, komentuje w mediach wydarzenia rynkowe i tworzy raporty dotyczące turystyki zorganizowanej.