Co to jest pakietowanie dynamiczne?

PoradnikiMałgorzata Orlikowska04.11.2022

Oferta polskich organizatorów turystyki jest dziś dość szeroka i zróżnicowana, choć stosunkowo mało elastyczna. W rezultacie turystom, którzy mają specjalne wymagania wobec wypoczynku, niezwykle trudno jest znaleźć odpowiedni pakiet wakacyjny, czasem jest to wręcz niemożliwe. Na szczęście branża turystyczna znalazła sposób na to, by zapewnić wymagającym turystom komfortowe warunki do planowania podróży, tworząc pakietowanie dynamiczne. Dowiedz się co to jest i kto może z niego skorzystać.

Rezerwacja wakacji
Rezerwacja wakacji

Większość turystów planujących wakacje sięga po gotowe pakiety oferowane przez biura podróży. Pakiety te, obejmujące zwykle transport, zakwaterowanie w hotelu, ubezpieczenie, transfery ewentualnie inne usługi, są składane na sztywno, nie ma więc możliwości wprowadzenia do nich zmian. To duży problem dla osób chcących zorganizować niestandardowe wakacje, np. pojechać do mniej znanej destynacji, zaplanować wypoczynek o nietypowej długości lub też korzystać z różnych lotnisk podczas wakacyjnej podróży.

Jeszcze do niedawna turysta, który chciał sobie zorganizować podróż skrojoną na miarę, musiał samodzielnie znaleźć w wyszukiwarce wakacji kolejne elementy wycieczki i oddzielnie za nie płacić. Od kilku lat może w tym względzie liczyć na biura podróży, które oferują tzw. pakietowanie dynamiczne. To usługa znacznie ułatwiająca organizację wypraw dopasowanych do indywidualnych wymagań. 

Co to jest pakietowanie dynamiczne?

W największym skrócie, pakietowanie dynamiczne polega na złożeniu poszczególnych składowych wycieczki (biletu lotniczego, pokoju w hotelu, ubezpieczenia, transferów, itp.) w jedną ofertę, przez co turysta ma możliwość zarezerwowania i opłacenia całego wyjazdu w ramach jednej usługi. Tworzenie pakietów dynamicznych jest możliwe dzięki zebraniu w jednym miejscu informacji z różnych źródeł (np. banków hotelowych, wyszukiwarek lotów itp.). Systemy potrafią sprawdzić w zewnętrznych źródłach danych, do których są podpięte, czy przelot w danym terminie, w dane miejsce i z danego lotniska jest dostępny, a następnie połączyć to z hotelem w wybranym miejscu i terminie, także innymi usługami, i podać jedną łączną cenę.

Co istotne, pakietowanie dynamiczne bazuje na danych w czasie rzeczywistym, tj. aktualnej dostępności biletów lotniczych (przeloty oparte są na połączeniach rejsowych, tzw. tanich liniach, niekiedy także czarterach), pokoi, oraz aktualnych promocjach, dzięki czemu turysta ma szansę – choć nie jest to regułą – upolować najkorzystniejszą w danym momencie ofertę na rynku.   

Dla kogo jest pakietowanie dynamiczne?

Możliwość zaprojektowania od początku do końca swojego wyjazdu przy pomocy pakietowania dynamicznego wydaje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych pakietów oferowanych przez organizatorów turystycznych. I faktycznie może taka być, pod warunkiem że rozumie się specyfikę pakietów dynamicznych. Ten rodzaj organizacji wypoczynku polecany jest zwłaszcza osobom, które mają już pewne doświadczenie w podróżach zagranicznych, sprawnie posługują się językami obcymi, także turystom zdecydowanym na wyjazd. Dlaczego właśnie im? Z trzech istotnych względów.

Po pierwsze z uwagi na to, że opieka organizatora podczas podróży do/z miejsca docelowego, także w miejscu wypoczynku, jest mniejsza niż w przypadku klasycznych pakietów wakacyjnych. W praktyce oznacza to np. brak rezydenta na miejscu, konieczność samodzielnego nabywania wycieczek fakultatywnych lub korzystanie z transferów oferowanych przez lokalnych przewoźników. Turysta jest więc zdany głównie na siebie i swoje umiejętności organizatorskie.  

Po drugie, doświadczeni podróżnicy zwykle byli już w większości destynacji najczęściej wybieranych przez turystów i chcieliby odwiedzić te mniej uczęszczane, do których trudniej jest dostać się samolotem czarterowym, kupując gotowy pakiet. To im z odsieczą przychodzi dynamiczne pakietowanie pozwalające dowolnie wybrać przelot, nawet z przesiadką, a także sprawdzić i zarezerwować dostępną ofertę zakwaterowania u wielu dostawców.

Po trzecie zaś dlatego, że komponowanie wyjazdu w oparciu o dane w czasie rzeczywistym oznacza m.in., że cena takiej oferty jest aktualna przez określony (krótki) czas. Później może się zmienić na korzyść lub niekorzyść turysty (bo np. zmieniła się cena biletu lotniczego). Niezbędne są więc szybkie decyzje o zakupie pakietu lub rezygnacji z niego. Zakup powinien być też dobrze przemyślany, bowiem wprowadzanie zmian po złożeniu rezerwacji, np. na biletach lotniczych, wiąże się z dodatkowymi kosztami.  

Wskazane powyżej cechy to w zasadzie jedyne "wady" pakietowania dynamicznego. Plusów jest zdecydowanie więcej. Największym jest z pewnością możliwość zorganizowania wymarzonych wakacji w sposób najbardziej zbliżony do naszych potrzeb i wyobrażeń.

Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.