Co warto wiedzieć przed podróżą do Brazylii? Informacje praktyczne

Ameryka PołudniowaAgata Biernat25.05.2022

Marzysz o podróży do Brazylii – kraju kawy, soczystej roślinności i żywiołowej samby? Sprawdź, jak się przygotować do takiego wyjazdu. Jakim językiem posługują się Brazylijczycy, jakie formalności spełnić przed podróżą, ile trwa lot i czym zapłacić za zakupy?

Panorama na Rio de Janeiro
Panorama na Rio de Janeiro

Największy kraj Południowej Ameryki przyciąga nie tylko miłośników dobrej zabawy, ale też osoby żądne przygód. Tajemnicza i dzika amazońska dżungla, perły kolonialnej architektury oraz niezwykły karnawał w Rio – to i wiele więcej czeka na turystów planujących urlop w Brazylii. Jeśli jesteś jednym z nich, skorzystaj z naszego poradnika i sprawdź najważniejsze informacje przed podróżą.

Potrzebne dokumenty

By wjechać do Brazylii, musisz mieć paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Na lotnisku w Brazylii otrzymasz kartę wjazdu. Zachowaj ją – przyda się podczas lotu powrotnego. Służby graniczne mogą cię też poprosić o okazanie biletu powrotnego lub udowodnienie, że dysponujesz wystarczającymi środkami finansowymi na pokrycie kosztów pobytu.

Czy przed wyjazdem trzeba kupić wizę? Nie. Od obywateli Polski, którzy wybierają się do Brazylii w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni, nie jest ona wymagana.

Co jest stolicą Brazylii?

Czy to Rio de Janeiro? Otóż nie! Słynące na całym świecie z karnawału miasto pełniło kiedyś tę funkcję, jednak od 1960 roku stolicą Brazylii jest Brasília. To miasto położone w środkowo-zachodniej części kraju, na Wyżynie Brazylijskiej.

W 1960 roku stolica Brazylii została przeniesiona do Brasílii
W 1960 roku stolica Brazylii została przeniesiona do Brasílii

Jakim językiem posługują się Brazylijczycy?

Jeśli myślisz, że w Brazylii z łatwością dogadasz się po hiszpańsku lub angielsku… jesteś w błędzie. Językiem urzędowym jest tutaj portugalski. Ponieważ większość pracowników restauracji czy sklepów nie posługuje się językiem angielskim, warto zaopatrzyć się w rozmówki polsko-portugalskie. Przyswojenie kilku podstawowych zwrotów ułatwi ci komunikację z mieszkańcami i zaskarbi ich dodatkową sympatię. Możesz też postawić na uniwersalny język – mowę ciała. Brazylijczycy to otwarty i serdeczny naród – brak biegłej znajomości portugalskiego nie będzie tu przeszkodą!

Czym płacić w Brazylii?

Obowiązującą walutą jest real brazylijski (BRC). Dzieli się na 100 centavos, a jego kurs jest zbliżony do złotego. 1 real to równowartość około 90 groszy. Ponieważ real nie jest popularną walutą w Polsce, trudno go znaleźć w kantorach. Przed wyjazdem dobrze więc zaopatrzyć się w dolary amerykańskie. Na miejscu – w lokalnych kantorach lub bankach – można wymienić je na reale.

Czy w Brazylii można płacić kartą? Karty debetowe i kredytowe, takie jak Visa, American Express i MasterCard, są honorowane w większych miastach. Można się nimi posłużyć w restauracjach, supermarketach czy hotelach. Jeśli zdecydujesz się na zakupy w mniejszym sklepie lub na straganie, płatność kartą może być niemożliwa. Warto o tym pamiętać i zawsze mieć przy sobie gotówkę.

Jakie szczepienia wykonać przed podróżą?

Podróżni przybywający do Brazylii z Europy nie muszą okazywać na granicy międzynarodowej książeczki szczepień. Przed wyjazdem warto jednak zaszczepić się przeciwko żółtej febrze, szczególnie jeśli wybierasz się do Amazonii. Szczepionkę należy przyjąć co najmniej 10 dni przed przekroczeniem granicy Brazylii.

Stan Rio de Janeiro to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Brazylii
Stan Rio de Janeiro to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Brazylii

Elektryczność i połączenia telefoniczne

W Brazylii nie ma jednego standardowego poziomu napięcia elektrycznego. W większości stanów napięcie w sieci wynosi 110 V lub 127 V, w części 220 V. Różne są też rodzaje wtyczek. Najpopularniejsze to te z dwoma płaskimi bolcami lub dwoma okrągłymi. Dobrze więc zabrać ze sobą przejściówkę.

Większość hoteli w Brazylii oferuje usługi internetowe, samo połączenie może być jednak dużo słabsze niż w Polsce. Co z telefonami komórkowymi? W Brazylii działa zarówno system amerykański, jak i GSM. Polskie komórki (aparaty 3-systemowe) działają jednak zazwyczaj tylko w większych miastach.

UWAGA! Woda z kranu w Brazylii nie jest zdatna do picia. Na miejscu zaopatrz się w wodę butelkowaną.

Czy w Brazylii jest bezpiecznie?

Brazylia nie jest zaliczana do najbezpieczniejszych krajów na świecie. Na porządku dziennym są kradzieże. Cenne przedmioty dobrze więc zostawić w hotelowym sejfie, a zwiedzanie zaplanować w większym gronie. Szczególnie unikaj takich miejsc jak favele. Postaw na wycieczki organizowane przez renomowanych przewodników. Wakacje z biurem podróży zapewnią ci poczucie bezpieczeństwa i pozwolą w spokoju cieszyć się urlopem.

Przed podróżą do Ameryki Południowej zalecamy wykupienie rozszerzonego ubezpieczenia turystycznego. Warto też zeskanować niezbędne dokumenty, a ich kopie przechowywać online.

Kiedy lecieć do Brazylii?

Wysokim okresem turystycznym w południowej Brazylii jest polska jesień i zima, czyli czas od października do marca. Jeśli na własne oczy chcesz zobaczyć karnawał w Rio de Janeiro, wybierz się tam w lutym. Najbardziej znana na świecie impreza odbywa się co roku na pięć dni przed Środą Popielcową. Wtedy też ceny przelotów i noclegów będą najwyższe. Jeśli więc liczysz na korzystniejsze oferty, ale nadal piękną pogodę, poleć do Rio jesienią.

Malownicze lasy deszczowe na północy Brazylii warto przemierzać od czerwca do października – podczas pory suchej. Najlepszym czasem na podziwianie wodospadu Iguazu jest z kolei okres od sierpnia do listopada. Przed rezerwacją wyjazdu koniecznie sprawdź, jaka jest pogoda w Brazylii i zaplanuj podróż zgodnie ze swoimi preferencjami.

Podczas pobytu w Brazylii warto zobaczyć Wodospady Iguazu
Podczas pobytu w Brazylii warto zobaczyć Wodospady Iguazu

Ile trwa lot do Brazylii?

Jak zapewne się spodziewasz, nie jest to krótka wyprawa. Lot do Brazylii trwa około 15 godzin (w zależności od czasu przesiadki lub międzylądowania technicznego). Do Brazylii dolecisz z Warszawy (Lotnisko Chopina) i Katowic. Ze stolicy Polski w okresie zimowym są dostępne też bezpośrednie połączenia czarterowe.

Która jest godzina w Brazylii?

Skoro już wiesz, jak długo będzie trwała twoja podróż, pozostaje jeszcze pytanie: o ile godzin przestawić zegarek po przylocie? Brazylia to rozległy kraj obejmujący aż cztery strefy czasowe. Wszystko zależy więc od tego, do którego regionu się wybierasz. Co ważne, w przeciwieństwie do Polski nie ma tutaj rozgraniczenia na czas letni i zimowy.

Jeśli planujesz urlop w Rio de Janeiro, wskazówki zegara musisz cofnąć o pięć godzin (sześć, jeśli podróżujesz od listopada do marca). Im dalej na zachód, tym większa różnica czasu. Podczas gdy w Polsce będziemy mieli 16:00, w amazońskiej dżungli będzie godzina 10:00, a w Rio Branco – 9:00.

Które miejsca warto odwiedzić?

Rozległy las tropikalny nad Amazonką – największą rzeką na świecie, odpoczynek na piaszczystych plażach Fortalezy czy podziwianie Salvadoru, perły kolonialnej architektury – to tylko kilka pomysłów na spędzanie urlopu w Brazylii. Które miejsca jeszcze warto odwiedzić? Poznaj największe atrakcje turystyczne Brazylii i zainspiruj się przed podróżą.

Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty