Co warto zobaczyć w Dalmacji Południowej? Największe atrakcje regionu

InspiracjeIwona Kołczańska05.08.2020

To jeden z najpiękniejszych regionów Europy. Kusi lazurową wodą, wyjątkowymi miastami wpisanymi na listę UNESCO, pięknymi wyspami i dachami w kolorze ochry. Ten, kto pojedzie raz, będzie chciał tu zawsze wracać.

Makarska - największy kurort Dalmacji Południowej
Makarska - największy kurort Dalmacji Południowej

Południowa Dalmacja to zdecydowanie jeden z najbardziej wymarzonych wakacyjnych kierunków. Bajeczne plaże, stare miasteczka, strzeliste szczyty górujące nad turkusowymi zatokami – takie widoki znajdziemy tu na każdym kroku. Pomiędzy Splitem ze słynnym Pałacem Dioklecjana a nazywanym "Perłą Adriatyku" Dubrownikiem znajduje się wiele świetnych kurortów. Polacy chętnie je wybierają od lat, doceniając nie tylko piękne krajobrazy, ale także słowiańską otwartość Chorwatów i ceny, które, choć nie tak niskie jak kiedyś, wciąż są niższe niż we Włoszech czy Hiszpanii.

Wakacje z południowej Dalmacji – plaże i kurorty

Największą popularnością cieszą się miejscowości na Riwierze Makarskiej, która swą nazwę zawdzięcza największemu kurortowi regionu. To ponad 50-kilometrowy odcinek chorwackiego wybrzeża od Breli do Gradaca, wzdłuż którego biegnie tzw. Magistrala Adriatycka, łącząca Split i Dubrownik. Najwięcej hoteli znajdziemy w Makarskiej, jest to centrum turystyczne regionu, z wieloma restauracjami i barami - w sezonie miejscowość tętni życiem 24 h na dobę. Jeśli wolimy spokojniejsze miejsce, wybierzmy Drvenik lub Tucepi. Ta ostatnia miejscowość może pochwalić się aż 3 km plażą.

Bliżej Splitu wart uwagi jest Omiś, przepięknie położony u ujścia rzeki Cetiny, która tworzy tam malowniczy kanion. Z kolei na południe od Riwiery Makarskiej warto wziąć pod uwagę półwysep Pelješac i kurort Orebić. Miejsce słynie z najczystszej wody w Chorwacji, a także łagodnego klimatu sprzyjającemu wypoczynkowi.

Południowa Dalmacja to także przepiękne wyspy, z których każda stanowi nie tylko wymarzony cel na wakacje, ale także jest atrakcję samą w sobie. Jeśli wybierzemy kurort na lądzie, zdecydowanie warto skorzystać z oferowanych na miejscu wycieczek i popłynąć w rejs na okoliczne wyspy. Do wyboru mamy słynącą z lawendy Hvar, Brać z najbardziej znaną plażą Chorwacji czy urokliwą Korčulę, na której miał urodzić się Marco Polo.

W południowej Dalmacji przeważają plaże żwirkowe i kamieniste. Warto zabrać ze sobą lub kupić na miejscu specjalne buty do wody, żeby móc swobodnie chodzić po kamienistym dnie. Plażę, którą zdecydowanie warto odwiedzić, znajdziemy na wyspie Brać. W miejscowości Bol znajduje się Zlatni Rat, czyli Złoty Róg. Kilkusetmetrowy cypel (sama niezalesiona część ma ok. 160 m) to jedna z największych atrakcji Chorwacji – plaża uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Europie.

Zlatni Rat na wyspie Brać
Zlatni Rat na wyspie Brać

Wakacje w południowej Dalmacji – hotele i ceny

Baza noclegowa obejmuje w większości niewielkie hotele, często z wręcz rodzinną atmosferą. Większe obiekty znajdziemy na Riwierze Makarskiej – w Makarskiej czy Breli w ofercie biur podróży są spore hotele z dużym pakietem usług, np. Dalmacija Sunny by Valamar w Makarskiej ze 190 pokojami, animacjami dla dzieci, programami sportowo-rekreacyjnymi, wieczorną rozrywką i muzyką na żywo.

Tygodniowe wakacje w sierpniu 2021 w południowej Dalmacji z dojazdem własnym znajdziemy już za 600-700 złotych, z 2 posiłkami dziennie od ok. 1200 zł. Ceny ofert samolotowych rozpoczynają się od 2300-2700 zł za osobę (w opcji ze śniadaniami).

Plusem południowej Dalmacji jest na pewno dostępność z wielu krajowych lotnisk – dolecimy u zarówno z Gdańska, Warszawy, Poznania, Wrocławia, Krakowa, jak i Katowic czy Lublina.

Wakacje w południowej Dalmacji – atrakcje

Południowa Dalmacja to raj dla miłośników zwiedzania. Dwa najsłynniejsze miasta – Split i Dubrownik - to prawdziwe perły nie tylko Chorwacji, ale całej południowej Europy. Stare miasto Dubrownika wpisane jest na listę UNESCO i zachwyca długą listą zabytków, począwszy od murów miejskich z licznymi basztami. Z jednej strony pałace, klasztory, świątynie, a nawet najstarsza apteka w Europie, z drugiej – świetne restauracje i bogate życie noce. W Dubrowniku nie sposób się nudzić.

Dubrownik - widok na stare miasto
Dubrownik - widok na stare miasto

Pełen zabytków jest także Split, który przyciąga m.in. Pałacem Dioklecjana z III/IV wieku, który został wpisany na listę UNESCO. To ważny port, z którego ruszają połączenia na okoliczne wyspy, a także do innych portów Chorwacji i Włoch, np. Ancony czy Pescary.

Południowa Dalmacja to także przepiękna przyroda. Jej miłośnicy powinni udać się do parku narodowego Mljet znajdującego się na wyspie o tej samej nazwie, nazywanej też najbardziej zalesioną wyspą Adriatyku. Znajdziemy na niej dwa jeziorka – małe i duże, a wysepka z klasztorem benedyktyńskim na Velikim Jezeru to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Chorwacji.

Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty