Co warto zobaczyć na Kos? Top atrakcje

EuropaBeata BartschKatarzyna Włodarczyk05.08.2022

Jeśli marzysz o wspaniałych widokach, szmaragdowych wodach i przepięknych plażach, koniecznie zawitaj na wyspę Kos w Grecji. Tutaj wita słońce i łagodny śródziemnomorski klimat. Czas na relaks wszystkimi zmysłami!

Kos
Kos

Wyspa Kos - jedna z dwunastu

Archipelag Dodekanez na Morzu Egejskim tworzy 12 greckich wysp, a Kos jest trzecią pod względem wielkości. Po około trzech godzinach lotu z Polski, pod skrzydłami samolotu ukazuje się otoczona szmaragdowym morzem, skąpana w słońcu podłużna wyspa, kształtem przypominająca krewetkę. Przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku w Kardamenie okrążamy najwyższe wzniesienie wyspy Dikeos - 846 m n.p.m. Na usta ciśnie się wesoły okrzyk: Kalimera Kos! Dzień dobry Kos!

Perspektywa kilku dni w greckich klimatach napawa ogromną radością. Słońce za oknem i widok spokojnej wody otaczającej wyspę od razu napawa optymizmem.

Końcówka października może okazać się bardzo atrakcyjnym pomysłem na wakacje. W kurortach jest spokojniej, temperatury nie są tak wysokie jak w pełni sezonu, jednak pogoda nadal bywa bardzo ładna: jest słonecznie, około 25 st. C. w ciągu dnia. To są zalety łagodnego śródziemnomorskiego klimatu, jaki panuje w tych rejonach świata.

Niewielka wyspa i atrakcje Kos

Rozmiary wyspy 50 km x 10 km sprawiają, że można ją objechać w jeden dzień. Warto jednak na spokojnie, w greckim stylu poznać atrakcje i docenić uroki wyspy Kos. Od Kefalos na zachodzie, przez Antimachię i Kardamenę w centrum, po Asklepion i Kos na wschodnim krańcu wyspy. Ma do zaoferowania również takie atrakcje jak wizyta w Plaka’s Forest (Las Pawi) w miejscowości Plaka, gdzie można wybrać się na piknik połączony z karmieniem pawi i podziwiać te ptaki w środowisku naturalnym.

Panorama Kos
Panorama Kos

W okolicach Marmari na północy wyspy na słonym jeziorze można obserwować flamingi. Dla spragnionych wypoczynku wyspa oferuje piaszczyste plaże na północnym wybrzeżu i termy wulkaniczne na jej wschodnim krańcu, a wiejący tutaj wiatr meltemi sprawia, że wyspa jest wymarzonym kierunkiem dla miłośników sportów wodnych.

Miasto i jego atrakcje - poczuj Kos

1.     Agora

Po dotarciu do Kos pierwsze kroki warto skierować do prawdziwej perełki - ruin antycznego miasta, starożytnej Agory. To stanowisko archeologiczne z odsłoniętymi wykopaliskami, na którym można z bliska obejrzeć fragmenty greckich kolumn i detale architektoniczne – ozdobne rzeźbione elementy czy mozaiki podłogowe, które kiedyś zdobiły wnętrza bogatych willi i świątyń. To niesamowite uczucie móc z tak bliska poczuć klimat starożytnej Grecji, ale nie tej monumentalnej i niedostępnej, ale tej codziennej, w której przeplatały się ludzkie historie.

Agora na Kos
Agora na Kos

2.     Centrum miasta i port

Droga do portu wiedzie przez zadbane śródmieście i współczesny rynek, znajdujący się na centralnym placu miasta, Eleftherias Square. Sam port wita spokojną wodą, delikatnie kołyszącą zacumowane łodzie.

Z portowego nabrzeża można dostrzec wybrzeże Azji Mniejszej i tureckie Bodrum, które dzieli od Kos zaledwie 4 km rejsu statkiem. Warto wziąć ze sobą paszport i spędzić jeden dzień w Turcji. Dwa kraje w czasie jednych wakacji – taka okazja nie zdarza się często!

3.     Drzewo Hipokratesa – najstarsze drzewo w Europie

Od portu ciągnie się promenada obsadzona palmami, a nad nią jest most prowadzący do średniowiecznego zamku rycerskiego. Nieopodal można przysiąść w cieniu słynnego, platana liczącego około 500 lat, zwanego drzewem Hipokratesa.

Wiekowe drzewo, podparte rusztowaniami, uznawane jest za najstarsze drzewo w Europie i chociaż nie może pamiętać czasów swojego sławnego patrona, który żył około 460 r. p.n.e., to miejscowi twierdzą, że to właśnie pod nim zasiadał i udzielał nauk medycznych sam Hipokrates, twórca podwalin współczesnej medycyny, najbardziej prominentny obywatel Kos w dziejach wyspy. W miesiącach letnich na Kos odbywają się Hippokratia – festiwal upamiętniający Hipokratesa – obfitujące w wystawy, koncerty i różne wydarzenia kulturalne. Ta informacja skusiła mnie do myślenia o powrocie na Kos w miesiącach letnich.

Drzewo Hipokratesa
Drzewo Hipokratesa

Pod platanem znajduje się fontanna do rytualnych ablucji, a obok meczet, niestety zniszczony trzęsieniem ziemi w 2017 r.

Wracamy wąskimi uliczkami w kierunku rynku, mijając urokliwe kafejki i tawerny, które kuszą przysmakami greckiej kuchni – aromatyczną i pożywną mousaką, suvlaki na mniejszy głód czy przepyszną słodką spanakopitą.

Na chwilę rozbiegamy się wśród sklepików z pamiątkami, żeby kupić oliwki, oliwę i kosmetyki na bazie oleju z oliwek. Spotykamy się ponownie przy prawosławnej katedrze św. Paraskewy.

Mitsis Blue Domes Resort
Mitsis Blue Domes Resort

Pełnia relaksu – bez pośpiechu na lepsze życie

Ten krótki, popołudniowy spacer w mieście Kos to prawdziwa mieszanka wrażeń. Miasto jest mozaiką budowli z różnych epok i stylów architektonicznych, pozwalających zobaczyć, jak wiele wpływów kształtowało obecny wizerunek miasta. Cała wyspa jest pełna pamiątek jej bogatej przeszłości, a nad wszystkim czuwa duch Hipokratesa, sprawiający, że pobyt tutaj pozwoli oderwać się od trosk dnia codziennego i uleczy nasze dusze i ciała holistyczną terapią słońcem, śródziemnomorską dietą czy kąpielami w gorących źródłach termalnych.

Już od kilku lat Grecja jest w ścisłej czołówce najpopularniejszych wakacyjnych destynacji Polaków. Kos to jedna z 2,5 tysiąca wysp należących do Grecji, a każda wyspa jest unikalna, inna, jedyna w swoim rodzaju. To niewątpliwie dobry pomysł na jedne z niemalże 2,5 tysiąca wielkich i małych greckich wakacji. Tak jak mawiał Hipokrates - bez pośpiechu nasze życie jest lepsze.

Skopiowano
Skopiuj link
Beata Bartsch

Polecane oferty