Co warto zobaczyć na Kos? Top atrakcje

EuropaBeata BartschKatarzyna Włodarczyk05.08.2022

Jeśli marzysz o wspaniałych widokach, szmaragdowych wodach i przepięknych plażach, koniecznie zawitaj na wyspę Kos w Grecji. Tutaj wita słońce i łagodny śródziemnomorski klimat. Czas na relaks wszystkimi zmysłami!

Kos
Kos

Jedna z dwunastu

Archipelag Dodekanez na Morzu Egejskim tworzy 12 greckich wysp, a Kos jest trzecią pod względem wielkości. Po około trzech godzinach lotu z Polski, pod skrzydłami samolotu ukazuje się otoczona szmaragdowym morzem, skąpana w słońcu podłużna wyspa, kształtem przypominająca krewetkę. Przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku w Kardamenie okrążamy najwyższe wzniesienie wyspy Dikeos - 846 m n.p.m. Na usta ciśnie się wesoły okrzyk: Kalimera Kos! Dzień dobry Kos!

Perspektywa kilku dni w greckich klimatach napawa ogromną radością. Słońce za oknem i widok spokojnej wody otaczającej wyspę od razu napawa optymizmem.

Końcówka października może okazać się bardzo atrakcyjnym pomysłem na wakacje. W kurortach jest spokojniej, temperatury nie są tak wysokie jak w pełni sezonu, jednak pogoda nadal bywa bardzo ładna: jest słonecznie, około 25 st. C. w ciągu dnia. To są zalety łagodnego śródziemnomorskiego klimatu, jaki panuje w tych rejonach świata.

Niewielka wyspa i jej atrakcje

Rozmiary wyspy 50 km x 10 km sprawiają, że można ją objechać w jeden dzień. Warto jednak na spokojnie, w greckim stylu poznać atrakcje i docenić uroki wyspy Kos. Od Kefalos na zachodzie, przez Antimachię i Kardamenę w centrum, po Asklepion i Kos na wschodnim krańcu wyspy. Ma do zaoferowania również takie atrakcje jak wizyta w Plaka’s Forest (Las Pawi) w miejscowości Plaka, gdzie można wybrać się na piknik połączony z karmieniem pawi i podziwiać te ptaki w środowisku naturalnym.

Panorama Kos
Panorama Kos

W okolicach Marmari na północy wyspy na słonym jeziorze można obserwować flamingi. Dla spragnionych wypoczynku wyspa oferuje piaszczyste plaże na północnym wybrzeżu i termy wulkaniczne na jej wschodnim krańcu, a wiejący tutaj wiatr meltemi sprawia, że wyspa jest wymarzonym kierunkiem dla miłośników sportów wodnych.

Top miejsca, które warto odwiedzić

1.     Agora

Po dotarciu do Kos pierwsze kroki warto skierować do prawdziwej perełki - ruin antycznego miasta, starożytnej Agory. To stanowisko archeologiczne z odsłoniętymi wykopaliskami, na którym można z bliska obejrzeć fragmenty greckich kolumn i detale architektoniczne – ozdobne rzeźbione elementy czy mozaiki podłogowe, które kiedyś zdobiły wnętrza bogatych willi i świątyń. To niesamowite uczucie móc z tak bliska poczuć klimat starożytnej Grecji, ale nie tej monumentalnej i niedostępnej, ale tej codziennej, w której przeplatały się ludzkie historie.

Agora na Kos
Agora na Kos

2.     Centrum miasta i port

Droga do portu wiedzie przez zadbane śródmieście i współczesny rynek, znajdujący się na centralnym placu miasta, Eleftherias Square. Sam port wita spokojną wodą, delikatnie kołyszącą zacumowane łodzie.

Z portowego nabrzeża można dostrzec wybrzeże Azji Mniejszej i tureckie Bodrum, które dzieli od Kos zaledwie 4 km rejsu statkiem. Warto wziąć ze sobą paszport i spędzić jeden dzień w Turcji. Dwa kraje w czasie jednych wakacji – taka okazja nie zdarza się często!

3.     Drzewo Hipokratesa – najstarsze drzewo w Europie

Od portu ciągnie się promenada obsadzona palmami, a nad nią jest most prowadzący do średniowiecznego zamku rycerskiego. Nieopodal można przysiąść w cieniu słynnego, platana liczącego około 500 lat, zwanego drzewem Hipokratesa.

Wiekowe drzewo, podparte rusztowaniami, uznawane jest za najstarsze drzewo w Europie i chociaż nie może pamiętać czasów swojego sławnego patrona, który żył około 460 r. p.n.e., to miejscowi twierdzą, że to właśnie pod nim zasiadał i udzielał nauk medycznych sam Hipokrates, twórca podwalin współczesnej medycyny, najbardziej prominentny obywatel Kos w dziejach wyspy. W miesiącach letnich na Kos odbywają się Hippokratia – festiwal upamiętniający Hipokratesa – obfitujące w wystawy, koncerty i różne wydarzenia kulturalne. Ta informacja skusiła mnie do myślenia o powrocie na Kos w miesiącach letnich.

Drzewo Hipokratesa
Drzewo Hipokratesa

Pod platanem znajduje się fontanna do rytualnych ablucji, a obok meczet, niestety zniszczony trzęsieniem ziemi w 2017 r.

Wracamy wąskimi uliczkami w kierunku rynku, mijając urokliwe kafejki i tawerny, które kuszą przysmakami greckiej kuchni – aromatyczną i pożywną mousaką, suvlaki na mniejszy głód czy przepyszną słodką spanakopitą.

Na chwilę rozbiegamy się wśród sklepików z pamiątkami, żeby kupić oliwki, oliwę i kosmetyki na bazie oleju z oliwek. Spotykamy się ponownie przy prawosławnej katedrze św. Paraskewy.

Mitsis Blue Domes Resort
Mitsis Blue Domes Resort

Pełnia relaksu – bez pośpiechu na lepsze życie

Ten krótki, popołudniowy spacer w mieście Kos to prawdziwa mieszanka wrażeń. Miasto jest mozaiką budowli z różnych epok i stylów architektonicznych, pozwalających zobaczyć, jak wiele wpływów kształtowało obecny wizerunek miasta. Cała wyspa jest pełna pamiątek jej bogatej przeszłości, a nad wszystkim czuwa duch Hipokratesa, sprawiający, że pobyt tutaj pozwoli oderwać się od trosk dnia codziennego i uleczy nasze dusze i ciała holistyczną terapią słońcem, śródziemnomorską dietą czy kąpielami w gorących źródłach termalnych.

Już od kilku lat Grecja jest w ścisłej czołówce najpopularniejszych wakacyjnych destynacji Polaków. Kos to jedna z 2,5 tysiąca wysp należących do Grecji, a każda wyspa jest unikalna, inna, jedyna w swoim rodzaju. To niewątpliwie dobry pomysł na jedne z niemalże 2,5 tysiąca wielkich i małych greckich wakacji. Tak jak mawiał Hipokrates - bez pośpiechu nasze życie jest lepsze.

Skopiowano
Skopiuj link
Beata Bartsch