Co zobaczyć na Santorini? Top atrakcje greckiej wyspy z pocztówki

EuropaAgnieszka Słupecka11.04.2023

Ta piękna grecka wyspa położona jest na Morzu Egejskim i słynie z charakterystycznych bielonych domków, kościołów z niebieskimi kopułami oraz powulkanicznych krajobrazów. Niezależnie od tego, czy chcesz rozkoszować się słońcem, chłonąć atmosferę Cyklad, czy zwiedzać ruiny Akrotiri, Santorini jest obowiązkowym miejscem dla każdego podróżnika, który poszukuje niezapomnianych wspomnień i cudownych fotografii.

Oia
Oia

Podczas wakacji na Santorini warto odwiedzić kilka miejsc, które Was zachwycą i odkryją magię tej wyspy.

Wybuch wulkanu na Strongili – taką nazwę nosiła wtedy ta wyspa – spowodował, że większość wyspy zapadła się głęboko pod powierzchnię wody, tworząc wielką kalderę. Wulkan na Santorini był aktywny przez wiele tysięcy lat, a jego aktywność była przyczyną wielu trzęsień ziemi i erupcji. Ostatnia erupcja miała miejsce ok. 3,5 tys. lat temu i zmieniła krajobraz wyspy w znaczny sposób. Podczas erupcji na jej obrzeżach oraz we wnętrzu kształtowało się wiele formacji z których do dziś zachowało się pięć oddzielnych wysp: najbardziej popularna – Thira (znana jako Santorini), znacznie mniejsza – Thirasia, niezamieszkała – Aspronisi oraz słynąca z gorących źródeł – Palea Kameni i wyspa wulkan – Nea Kameni. Wulkan uważany jest nadal za czynny i jest pod stała obserwacją.

Biel domów i zachody słońca w Oia

Oia to malownicza miejscowość, słynąca z pięknych białych domów oraz zachwycających zachodów słońca. To miejscowość, którą trzeba zobaczyć i która zostaje długo w pamięci. To właśnie tutaj zobaczycie cudowne zachody słońca. Widok na pewno będzie zachwycający ze względu na spektakularną panoramę oblaną pomarańczowo-czerwonym światłem. Również niezwykłym przeżycie jest ujrzenie Santorini nocą, kiedy mieni się od świateł na tle ciemnego morza.

Zachód słońca w Oia
Zachód słońca w Oia

Jej wysokość Fira

Fira to stolica wyspy i archipelagu, która wyróżnia się położeniem. Miasteczko usytuowane jest wysoko nad morzem na szczycie klifu kaldery, a na sam szczyt prowadzą wąskie uliczki. Miasteczko nie leży bezpośrednio nad brzegiem morza i nie ma bezpośredniego dostępu do żadnej plaży. Będąc w stolicy, warto przeznaczyć czas na zwiedzanie Muzeum Prehistoryczne, które ukazuje dorobek cywilizacyjny Cyklad sprzed 3,5 tys. lat oraz Muzeum Archeologiczne, w którym eksponowane są przedmioty z różnych epok historycznych, głównie starożytności.

Fira
Fira

Lecimy do Kamari

To tu na Santorini znajduje się lotnisko. Jednak poza lotniskiem Kamari wyróżnia się jeszcze ciemną piaszczystą plażą Kamari Beach, którą bardzo lubią wypoczywający turyści. W miasteczku również mieści się wiele tawern serwujących pyszne greckie specjały.

Minojskie Pompeje

Akrotiri – jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Santorini. To tu odkryto ruiny starożytnej cywilizacji minojskiej. Stanowisko archeologiczne zostało odkryte w latach 60. XX wieku. Tutaj zobaczycie ruiny starożytnej osady z dobrze zachowanymi budynkami, kanałami, ulicami oraz przedmiotami codziennego użytku.

Akrotiri
Akrotiri

Czarne, czerwone i białe – plaże

Plaże na Santorini mają zróżnicowane kolory, co wynika z geologicznej budowy wyspy.

Czerwona Plaża na Santorini, to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na wyspie. Swoją nazwę zawdzięcza oryginalnej kolorystyce stworzonych przez lawę wulkaniczną stromych klifów. Plaża znajduje się ok. 12 km od miejscowości Fira, niedaleko wioski Akrotiri. Plaża jest niewielka, więc zachęcamy do jej odwiedzenia w godzinach porannych, zanim przybędzie tłum turystów. Również sugerujemy zabrać ze sobą buty do wody, gdyż zejście do morza jest kamieniste.

Red Beach
Red Beach

Czarną plażę znajdziecie w Kamari – Kamari Beach, a białą White Beach w pobliżu Akrotiri. Biała plaża jest pokryta białymi kamyczkami.

Jak dostać się na wyspę?

Na Santorini możecie przypłynąć na wakacje lub na jednodniową wycieczkę. Jeśli planujecie tylko zwiedzić wyspę podczas jednodniowego wypadu możecie to zrobić podczas wakacji na Krecie. Najlepiej wykupić całodniową wycieczkę fakultatywną. Santorini również połączona jest promami z innymi wyspami Cyklad. Promy zazwyczaj cumują w Anthios niedaleko miasta Fira, ale również cumują w porcie Armeni w mieście Oia oraz w porcie w Kamari. Te ostatnie obsługują zazwyczaj mniejsze statki lub łodzie turystyczne.

Santorini
Santorini

Warto przybyć na Santorini choćby dzień lub zrobić sobie wielkie greckie wakacje na małej wyspie :)

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty