5 miejsc, które warto zobaczyć w Omanie
Tu tradycja miesza się z nowoczesnością. Kraj ten zachwyca pustynnymi krajobrazami, ale też zielonymi dolinami. To tędy przechodził niegdyś najważniejszy przystanek tak zwanego szlaku kadzidła - my nakreślamy własny wakacyjny szlak miejsc, które warto zobaczyć w Omanie.
Królewski Teatr Operowy w Maskacie
Nowoczesne rozwiązania, takie jak: unoszące się podesty, rzędy krzeseł znikające pod podłogą przy uruchomieniu jednego przycisku oraz niezwykłe systemy nagłaśniające to tylko część technologicznych smaczków, jakie możemy spotkać w Królewskiej Operze. Wszystko zaczęło się od miłości do muzyki klasycznej sułtana Kabusa ibn Saida. To on postanowił o budowie tej oryginalnej i zachwycającej budowli. To miejsce oraz wydarzenia (koncerty), jakie się w nim odbywają, stanowią centrum kultury Omanu. W krajach muzułmańskich opera nie ma długiej tradycji. Teatr w Maskacie jest trzecią sceną operową w krajach arabskich Bliskiego Wschodu.
Wielki Meczet Sułtana Kabusa w Maskacie
Początek powstania świątyni datowany jest na rok 1997, kiedy sułtan Kabus zdecydował, że Oman potrzebuje wielkiego i znaczącego w świecie meczetu. Budowa tego spektakularnego projektu architektonicznego trwała kilka lat. Ukończony został w roku 2001 i jest drugim co do wielkości meczetem świata. Główne pomieszczenie modlitewne pokryte jest białym i ciemnoszarym marmurem, dzięki temu wygląda wyrafinowanie i ponadczasowo. Może ono pomieścić aż 6,5 tys. wiernych. W największej sali znajduje się ręcznie tkany (przez 27 miesięcy) dywan, który waży aż 21 ton (czyli tyle, co ok. 21 średniej wielkości słoni). Wszystko w środku jest majestatyczne i imponujące. Dla przeciętnego Osmańczyka sułtan Kabus był trzecią osobą po Allahu i Mahomecie. Dwóch pierwszych nie wolno jest portretować, jednak ten trzeci nie miał nic przeciwko. Dlatego w większości domów, hoteli i muzeów spotkacie jego wizerunek powieszony na ścianach. Lokalna ludność otaczała swojego sułtana szacunkiem i wdzięcznością za modernizację kraju. Podczas jego panowania kraj zmieniał się nie do poznania. Dzięki niemu wybudowano asfaltowe drogi i postawiono murowane domy. To on sprawił, że mieszkańcom Omanu podniósł się znacznie poziom życia.
Nizwa – niepowtarzalny miszmasz
To najstarsze targowisko w Omanie oraz w tej części globu. Suk mieści się obok XVIII –wiecznego fortu i starożytnych murów miasta leżącego u podnóża gór Al. - Achdar. To doskonałe miejsce do odwiedzenia podczas wakacji w Omanie, gdyż zakupicie tam niepowtarzalne pamiątki takie jak: orientalne przyprawy, kadzidła, biżuterię i niebanalne tkaniny. Również warto tu skosztować lokalnych potraw, przetworów lub posmakować świeżych warzyw i owoców. Nie ma lepszego miejsca od lokalnego targowiska, aby rozkoszować się feerią barw i kompozycją niespotykanych na co dzień zapachów.
Fort Bahla – najstarszy w Omanie
Ten imponujący fort, trzeba zobaczyć. Warownia została wzniesiona na osmańskiej pustyni i jest najstarszą budowlą tego typu w Omanie. Jako jedyna została wpisana na listę UNESCO. Otaczające miasto i fort mury obronne ciągną się przez 12 km. Fort nie został odnowiony, więc odbędziecie na jego terenie niezwykłą podróż w czasie i poczujecie niepowtarzalny klimat. Obiekt jest naprawdę duży, możecie tu spędzić spokojnie pół dnia. Podczas spaceru odkryjecie coraz to nowe przejścia, zakamarki i pomieszczenia.
Muttrah – spacer malownicza promenadą
Miasto, w którym znajduje się jeden z większych portów regionu, ośrodek handlu m.in. daktylami, rybami, przyprawami, a nawet wielbłądami. Muttrah położone jest w Maskacie nad Zatoką Osmańską. Przyciąga turystów, którzy pragną zakupić oryginalne pamiątki z podróży oraz chcą przeżyć romantyczne chwile - spacerując nadbrzeżną promenadą, która wygląda spektakularnie o zachodzie słońca. Deptak prowadzi wzdłuż XIX –wiecznych domów, meczetów i sklepów. W Muttrah znajduje się również zbudowany przez Portugalczyków w XVI wieku okazały fort. Z jego odrestaurowanej wieży będziecie mogli podziwiać zachwycający widok na najbliższą okolicę oraz port. Tu poczujecie wakacyjną atmosferę.
Kiedy wybrać się do Omanu?
Oman zdecydowanie najlepiej odwiedzić między październikiem a marcem, jeśli chcecie zwiedzać i nie lubicie upałów. Wtedy średnie temperatury powietrza wahają się w granicach 30 st. C w październiku i ok. 22 st. C w styczniu i lutym. Jeśli lubicie znacznie wyższe temperatury, to polecamy wyruszyć w podróż, kiedy w Omanie jest najcieplej, czyli czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Pogoda w tych miesiącach na pewno Was nie zaskoczy opadami 😊
Czy w Omanie jest bezpiecznie?
Oman uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych i bezpiecznych państw Bliskiego Wschodu. Warto zachować jednak podstawowe środki ostrożności.