Gdzie jechać na wakacje bez dzieci?

InspiracjeMałgorzata Orlikowska07.08.2022

Urlop powinien być czasem odpoczynku i ładowania baterii. O te niezwykle trudno, kiedy wypoczywa się w towarzystwie dzieci. Doskonale wiedzą o tym rodzice i osoby zawodowo zajmujące się dziećmi. Z myślą o nich, także o wszystkich, którzy są zainteresowani wypoczynkiem wyłącznie w gronie dorosłych, hotelarze przygotowali rozwiązanie. Jakie? Dowiecie się poniżej.

Para w hotelu.
Para w hotelu.

Co to jest hotel dla dorosłych?

Hotele dla dorosłych, bo o nich mowa, pojawiły się w katalogach polskich biur podróży kilka lat temu. Z początku budziły niezdrowe skojarzenia, dziś są uznawane za znakomite dopełnienie oferty noclegowej. Czym są obiekty dedykowane dorosłym turystom?

Obiekty noclegowe przeznaczone dla dorosłych to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnych konsumentów, którzy chcą wypoczywać w coraz bardziej komfortowych warunkach. Dla jednych będzie to formuła ultra all inclusive w hotelu, dla innych rozbudowana infrastruktura sportowa w obiekcie, dla jeszcze innych cisza i spokój w miejscu zakwaterowania. Choć znaczną grupę podróżujących stanowią rodziny, coraz więcej jest osób, które z różnych powodów nie wypoczywają w towarzystwie małych dzieci lub nie życzą sobie ich obecności podczas wakacji. Mowa np. o singlach, seniorach, parach także rodzicach wybierających się na urlop bez swoich pociech. Dla nich właśnie stworzono hotele dla dorosłych, czyli obiekty, w których mogą być zakwaterowane wyłącznie osoby powyżej 18. roku życia (część hoteli przyjmuje osoby młodsze, od 16., a nawet 12. roku życia).

Pokój hotelowy.
Pokój hotelowy.

Hotele dla dorosłych nie różnią się zasadniczo od hoteli dla rodzin. Jedynym odstępstwem jest brak infrastruktury i udogodnień dla dzieci, a więc specjalnych kącików zabaw, brodzików w strefach basenowych czy menu dostosowanego do potrzeb małych podróżników. Nie ma też animatorów organizujących czas dzieciom. W zamian za to w obiektach dedykowanych dorosłym mogą się znaleźć rozbudowane strefy relaksu (np. spa, masaży) czy centra sportowe, bogatsza jest też oferta aktywności i rozrywek dla dorosłych, jak np. programy wieczorne, dyskoteki.

Gdzie dorośli mogą wypocząć bez dzieci?

Każdy nastawiony na turystów kraj stara się wychodzić naprzeciw potrzebom osób podróżujących bez dzieci. Dlatego hotele dla dorosłych znajdziemy w wielu popularnych destynacjach na świecie. Oczywiście nie jest ona tak rozbudowana jak baza hoteli rodzinnych, niemniej jest w czym wybierać. Ofertą hoteli dla dorosłych mogą się poszczycić np. Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania, Egipt, a z kierunków dalszych: Meksyk Dominikana. Znaleźć tam można zarówno duże kompleksy hotelowe, jak i hotele butikowe, czyli niewielkie, kameralne obiekty często prowadzone przez firmy rodzinne.

Hotelowe spa.
Hotelowe spa.
Fot: Copyright (c) 2018 Kzenon/Shutterstock. No use without permission.

Hotele dedykowane dorosłym znaleźć można również w Polsce. Co prawda ich liczba prezentuje się jeszcze skromnie, zwłaszcza jeśli porównamy ją z innymi kierunkami wypoczynkowymi, trzeba jednak podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat wiele się w tej kwestii zmieniło. Hotele dla dorosłych znajdują się w popularnych kurortach nadmorskich, jak Kołobrzeg, Krynica Morska, w górach, np. Bukowinie Tatrzańskiej czy Szklarskiej Porębie, ale i miejscach oddalonych od popularnych tras turystycznych, w pobliżu metropolii. Rodzimi hotelarze nie tylko otwierają coraz więcej hoteli "children free", również oferują coraz ciekawsze pakiety pobytowe, które pozwalają spędzić urlop w sposób ciekawy i sprzyjający relaksowi.

Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.

Polecane oferty