Grecja po sezonie. Co jest dostępne dla turystów?

EuropaIwona Kołczańska18.09.2020

Jakie są koniec lata i jesień w Grecji? Tańsze niż lato, mniej upalne, ale wciąż ciepłe z wyjątkowo przyjemną wodą w morzu. Wrześniowy wypad na jedną z greckich wysp będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli chcemy się wygrzać przed zimnymi miesiącami.

Balos, Kreta
Balos, Kreta

Ogromną zaletą Grecji jest też długi sezon. Loty czarterowe do Aten czy na najpopularniejsze wyspy – Rodos, Mykonos, Kretę i Santorini – odbywają się aż do listopada i to z większości polskich lotnisk. Do Aten polecimy za to cały rok.

Co jest w ofercie biur podróży na końcówkę sezonu?

Oferty do Grecji dostępne są w biurach Itaka, Grecos, Coral Travel, Exim Tours i Rainbow. Mamy też do wyboru całkiem sporo kierunków:

·      Korfu

·      Zakynthos

·      Riwiera Olimpijska

·      Rodos

·      Kreta

·      Kos

·      Mykonos

·      Kefalonia

·      Thassos

·      Santorini

·      Chalkidiki

·      Ateny

Z jakich lotnisk polecimy do Grecji na koniec lata?

Dostępne są wyloty z 8 lotnisk, z Polski i z Niemiec. Z jakich miast polecimy?

·      Gdańsk

·      Katowice

·      Kraków

·      Poznań

·      Warszawa

·      Warszawa Modlin

·      Poznań

·      Wrocław

·      Berlin

·      Berlin Tegel

Czy basen jest otwarty?

Turyści często pytają, czy we wrześniu i październiku jest jeszcze po co jechać: czy restauracje hotelowe i baseny działają, czy są animacje, czy odbywają się wycieczki fakultatywne. Na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi: TAK. Wyjątkiem będą animacje dla dzieci, szczególnie te w języku polskim, które prowadzone są od czerwca do końca sierpnia. W niektórych hotelach rzadziej może kursować bus na plażę. Z całej reszty korzystamy tak, jak w środku sezonu.

Podobnie poza hotelem. Restauracje czy bary działają, możemy też nadal skorzystać z oferty sportów wodnych na plaży czy wynająć auto z lokalnej wypożyczalni.

Wrzesień i październik w Grecji - temperatury

Na jakie temperatury możemy liczyć w Grecji po letnim sezonie? Wrzesień to niezależnie od regionu przedłużenie lata. Zarówno na wyspach Morza Egejskiego, jak i Jońskiego, a także na stałym lądzie możemy liczyć na wysokie temperatury przez większość miesiąca. Im bliżej października, tym będą powoli spadać.

Wrzesień najcieplejszy jest na wyspach u wybrzeży Turcji – na Kos średnia temperatura to aż 29 st. C. Na wyspach Morza Jońskiego – Zakynthos czy Korfu, a także na półwyspie Chalkidiki 28 st. C, a na Krecie 27 st. C. Równie wysoka jest temperatura wody – od 27 st. C na Kos do 23 st. C u wybrzeży północnej Grecji. Jednym słowem wrzesień w Grecji to wciąż lato z wieloma godzinami słońca.

Średnie temperatury w październiku wynoszą ok. 23-24 st. C. Możemy więc trafić na bardzo ciepłe dni, gdy słupek rtęci wskazuje 30 st. C, ale należy się przygotować także na mniej upalną pogodę, szczególnie pod koniec miesiąca. Październik to także mniej godzin słońca – ok. 8 (we wrześniu 10).

Będzie to idealny czas na zwiedzanie. Przyjemne temperatury, żadnych kolejek, za to lista miejsc wartych odwiedzenia w Grecji jest bardzo długa. Niezależnie, czy zdecydujemy się na wyspy, czy stały ląd, czeka na nas masa atrakcji.

Ile kosztuje wycieczka do Grecji po sezonie?

W tym roku za tygodniowy pobyt w bardzo dobrym i dobrze ocenianym hotelu w Grecji z wyżywieniem all inclusive zapłacimy od ok. 1700 zł za osobę. Cena zawiera oczywiście przelot, pobyt w hotelu i wyżywienie, transfer z i na lotnisko, opiekę rezydenta i podstawowe ubezpieczenie. Mniej, bo ok. 1300-1500 zł zapłacimy za wysoko oceniany i popularny hotel 3-gwiazdkowy, również z  wyżywieniem. Najtańsze opcje - bez wyżywienia i w hotelu 2 lub 3-gwiazdkowym to koszt ok. 1000 zł za osobę.

Greckie wyspy – boskie plaże i wyjątkowe zabytki

Najpopularniejsze wyspy dostępne w biurach podróży mają wspólny mianownik – wszystkie zachwycają przepięknymi plażami i świetnymi obiektami noclegowymi. Każda ma też fascynujące atrakcje. Do ciekawszych należy Kreta, największa grecka wyspa, której linia brzegowa ma ponad 1000 km!

Każdy tu znajdzie coś dla siebie: minojskie pałace, weneckie fortyfikacje, a z drugiej strony zachwycające wąwozy, spokojne górskie wioski, a także rajskie laguny i turkusowe zatoki. Santorini zachwyca białymi domkami z niebieskimi elementami, położonymi kaskadowo na zboczu z obłędnym widokiem na Morze Egejskie, a Zakynthos z kolei kusi niezwykłą Zatoką Wraku i przepiękną roślinnością, która podkreśla niezwykły kolor wody u wybrzeży wyspy.

Grecja poza wyspami – raj dla miłośników zwiedzania

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd na półwysep Chalkidiki albo Riwierę Olimpijską, czeka na nas masa atrakcji. Wśród wycieczek fakultatywnych są same perełki i to na skalę światową!

Po pierwsze Meteory - jedna z największych atrakcji Grecji. Wyjątkowy masyw skał z piaskowca o wysokości kilkuset metrów (do 540 m n.p.m.) wpisany jest na listę UNESCO. Na ich szczytach znajdują się w sumie 24 monastyry, które częściowo udostępnione są dla zwiedzających. Kręcono tu wiele filmów czy teledysków, m.in. jedną część z serii o Bondzie pt. "Tylko dla Twoich oczu".

Po drugie Park Narodowy Góry Olimp – największy masyw górski w Grecji z najwyższym szczytem o wysokości 2918 m n.p.m. (Mitikas). Olimpu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – w mitologii greckiej jest siedzibą Zeusa i innych bogów, niedostępną dla człowieka.

Z Riwiery Olimpijskiej organizowane są także wycieczki do stolicy – Aten. Zwiedzanie Akropolu, a także podziwianie widoku z niego będzie na pewno wspaniałym przeżyciem. Lista ateńskich atrakcji jest bardzo długa.

Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty