Grecja? Tak, ale tylko w połączeniu wysokiej jakości z dobrą ceną

InspiracjeMarzena German05.01.2022

Jeśli kochasz Grecję i właśnie tam chcesz spędzić swój kolejny urlop, ale mnogość ofert Cię przeraża, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Wskażemy świetne miejsca dostosowane do różnych potrzeb, które łączy jedno – idealny stosunek jakości do ceny.

Spinalonga przed laty była integralną częścią Krety. Wwcieczki na tę wysepkę są realizowane m.in. z Heraklionu
Spinalonga przed laty była integralną częścią Krety. Wycieczki na tę wysepkę są realizowane m.in. z Heraklionu

Pierwszy etap wyboru powinien być stosunkowo prosty – Kreta czy Korfu? Żeby ułatwić podjęcie decyzji, krótko opowiemy o zaletach obu wysp.

Największa i najpopularniejsza

Zacznijmy zatem od królowej – Krety. To największa z greckich wysp i piąta pod względem wielkości na Morzu Śródziemnym. Co roku przyciąga miliony turystów, którzy czas spędzają różnorako – wypoczywając na plażach lub przy hotelowych basenach, uprawiając sporty – od nurkowania, przez surfing, aż po żeglowanie i wędrówki po górach i oczywiście zwiedzając.

Kreta to kolebka kultury minojskiej, o której więcej dowiemy się, odwiedzając słynny pałac w Knossos. To świetnie utrzymane stanowisko archeologiczne, w którym obejrzymy ruiny pałacu Minosa zwanego też labiryntem kreteńskim. Co jeszcze trzeba zobaczyć, spędzając wakacje na Krecie? Na pewno Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – unikalną na skalę europejską i jedną z największych tego typu instytucji w Grecji, w której cofniemy się w czasie o 5,5 tys. lat. W tym samym mieście nie można odmówić sobie wizyty w twierdzy Kules – zwiedzać można zarówno jej wnętrza, jak i spacerować po murach, skąd roztacza się piękny widok na okolicę.

oferta_specjalna_grecja_2022

Jeśli wybierasz się na wakacje z dziećmi, zaplanuj wycieczkę do CretAquarium, w którym poczujecie magię podwodnego świata. 2,5 tys. gatunków zwierząt morskich zamieszkujących Morze Śródziemne, 60 akwariów, 100 punktów obserwacyjnych, ekrany dotykowe, peryskopy, mikroskopy – akwarium zostało przygotowane tak, by każdy znalazł w nim coś ciekawego dla siebie.

Tuż u wybrzeży Krety znajduje się tajemnicza wysepka Spinalonga. Jeszcze kilka tysięcy lat temu była integralną częścią wyspy, ale w wyniku potężnego trzęsienia ziemi odłączyła się od niej – dziś można tam dopłynąć kutrem rybackim z portów w miasteczkach Elounda i Agios Nikolaos. Jej serce stanowi twierdza, skąd Kreteńczycy bronili się przed atakami najeźdźców. Wyspa zasłynęła też jako miejsce, do którego wysyłani byli trędowaci – przebywali tam do 1957 roku, kiedy ostatecznie zostali przewiezieni do szpitali. Bogate rodziny chorych budowały na wyspie domy i kościoły, chcieli, by życie toczyło się tam w miarę normalnie.

Kreta to także urokliwe miasta, z których poza Heraklionem – stolicą, najsłynniejsze są Chania z urokliwą promenadą nadbrzeżną i licznymi pamiątkami przypominającymi jej założycieli – Wenecjan. Trzecie co do wielkości miasto wyspy to Rethymnon, który zachwyca klimatycznymi uliczkami i mieszkanką architektoniczną będącą pozostałością po dawnych władcach – Wenecjanach, a później Turkach Osmańskich.

Królowa Wysp Jońskich

Jeśli nie Kreta, to może jednak Korfu? To bodaj jedna z najbardziej zielonych wysp greckich, ukochane miejsce wypoczynku austriackiej cesarzowej Sisi. W planie pobytu nie może zabraknąć wizyty w jej letnim pałacu – Achillionie wzniesionym na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na okolicę.

Co jeszcze trzeba zobaczyć na Korfu? Na pewno stolicę wyspy, która nosi tę samą nazwę. Weneckie pozostałości, szerokie aleje i wąskie uliczki, knajpki, sklepiki i port – to wszystko sprawia, że poczujemy prawdziwego ducha tego miejsca. W Kerkyrze, bo tak z grecka brzmi nazwa stolicy, zobaczysz całą historię Kofru – od czasów greckich, przez rzymskie, wspomniane weneckie, czas dominacji francuskiej, Turcji Osmańskiej, Rosji, aż do rządów brytyjskich i ostatecznego przyłączenia do Grecji. Zabytków tam nie brakuje, ale najważniejsze to stara wenecka twierdza, Nowa Twierdza, pozostałości dzielnicy żydowskiej, ale też kościół św. Spirosa i Liston – główna ulica miasta.

Niedaleko lotniska znajduje się mała wysepka Vlacherna z białym klasztorem Pontikonisi, do którego dochodzi się groblą pociągniętą z brzegu.

Korfu to nie tylko zieleń, ale też majestatyczne góry, zajmujące częściowo interior, a częściowo ciągnące się wzdłuż wybrzeża. Jeśli lubisz wyzwania, wypożycz samochód i wyrusz w trasę na odkrywanie jej uroków, jeśli nie chcesz spędzać czasu za kierownicą, wybierz się na zorganizowaną wycieczkę, na przykład do zatoki Paleokastritsa, która słynie z pięknych plaż. Paleokastritsa to w rzeczywistości trzy zatoki poprzecinane górzystymi cyplami, na jednym z nich znajduje się klasztor. Atrakcją tego miejsca są też plaże niedostępne od strony lądowej, można tam dopłynąć łodziami, które zabiorą nas także w minirejs po okolicznych jaskiniach.

Wybieraj z listy wyselekcjonowanych hoteli

Kiedy już zdecydujesz, na którą wyspę pojedziesz w pierwszej kolejności (bo z pewnością nie będzie to Twoja jedyna podróż do Grecji), pozostaje wybrać odpowiedni hotel. I tu z pomocą przychodzą Wakacje.pl. Wystarczy w wyszukiwarce wybrać, poza kierunkiem, preferowaną datą podróży i liczbą osób jeszcze jeden filtr – przy biurze podróży (w filtrach po lewej stronie) zaznaczyć easygo.pl i gotowe.

W wynikach pokaże się co prawda kilkadziesiąt hoteli, ale do którego pojedziesz, zależy od wysokości budżetu i Twoich oczekiwań. Jeśli wolisz spędzać większość czasu na terenie obiektu, zdecyduj się na większy, z wieloma atrakcjami, takimi jak baseny, a nawet aquaparki, czy programy animacyjne. Jeśli preferujesz zwiedzanie, wystarczy mniejszy obiekt o nieco niższym standardzie. Wśród propozycji znajdują się też te dostosowane do potrzeb par (tylko dla dorosłych).

Hotele, które zebraliśmy w ofercie specjalnej wakacji w Grecji, mają jedną cechę wspólną – są w swojej kategorii bardzo wysoko oceniane przez naszych klientów, ale też innych podróżnych, którzy zostawiają swoje noty w innych serwisach turystycznych.

Skopiowano
Skopiuj link
Marzena German
Marzena German
Z branżą turystyczną jest związana od kilkunastu lat. Od 2009 roku, jako dziennikarka oraz autorka tekstów z zakresu turystyki jako gałęzi gospodarki, współpracuje z mediami branżowymi skierowanymi do pracowników sektora. W Wakacje.pl odpowiada za budowanie relacji z dziennikarzami, reprezentowanie spółki w mediach oraz szeroko rozumianą komunikację.

Polecane oferty