Jak dojechać do Czech? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim wsiądziesz do auta

EuropaIwona Kołczańska25.06.2020

Czechy to zawsze dobry pomysł, niezależnie czy planujemy weekend w Pradze czy tydzień w Czeskim Raju. Najczęściej wybieramy się tam autem. Co warto wiedzieć przed podróżą?

Praga
Praga

Blisko, tanio, a na dodatek można się bez problemu dogadać po polsku. Lista atrakcji za to imponująca jak na tak niewielki kraj – od przepięknej Pragi, bajkowego Czeskiego Krumlova, przez niezwykłe zamki i pałace, świetnie położone uzdrowiska, po magiczne skalne miasta i górskie zakątki. Nasi południowi sąsiedzi mają naprawdę dużo do zaoferowania i nic dziwnego, że Polacy od lat chętnie spędzają tu swoje krótsze i dłuższe urlopy, najczęściej stawiając na wakacje w Czechach z dojazdem własnym.

Ile kosztuje podróż drogami szybkiego ruchu?

Jeśli planujemy poruszanie się po czeskich autostradach, nie spodziewajmy się bramek przy wjeździe jak w Polsce. W Czechach należy po prostu kupić winietę, czyli uiścić opłatę za czasowe korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych.

Od 1 stycznia 2021 roku w Republice Czeskiej obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne. Można je nabyć na 10 dni, miesiąc albo 12 miesięcy. Za 10 dni zapłacimy 310 koron (56 zł), a za miesiąc 440 (79 zł). To dobra wiadomość, bo winieta wychodzi dużo taniej niż odcinkowe opłaty, na dodatek nie ma kolejek do bramek i korków tym spowodowanych.

Gdzie kupimy winiety?

Nie ma problemu z kupieniem winiety. Dostępne są na stacjach benzynowych, w oddziałach Czeskiej Poczty i na przejściach granicznych. Możemy je nabyć również online poprzez stronę edalnice.cz, która jest dostępna m.in. w wersji polskojęzycznej.

Czeskie przepisy drogowe – na co uważać?

Limit alkoholu we krwi wynosi w Polsce 0,2 promila. W wielu krajach europejskich jest on wyższy – 0,5 promila, ale nie w Czechach. Tutaj obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu przed jazdą samochodem. W wydychanym powietrzu musi być 0,0 promila, a kary za przekroczenie są bardzo wysokie.

Przez telefon podczas jazdy można rozmawiać tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego. Jeśli chodzi o foteliki samochodowe dla dzieci – wymagane są dla najmłodszych poniżej 36 kg i 150 cm wzrostu.

Czechy z psem – jakie dokumenty są potrzebne?

Republika Czeska należy do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, więc Polacy mogą przebywać na jej terenie bez żadnych pozwoleń - wystarczy dowód osobisty. A jak to jest ze zwierzętami? Jeśli urlop w Czechach chcemy spędzić z psem, musimy zadbać o kilka rzeczy.

Po pierwsze, podróżując po krajach UE musimy mieć dla pupila paszport, który wystawiają lekarze weterynarii w placówkach mających takie uprawnienia. Listę placówek na dany region lub województwo znajdziemy w internecie. W paszporcie znajdują się m.in. informacje o stanie zdrowia psa, historia szczepień. Koszt takiego dokumentu to ok. 100 zł. Jeśli pies ma mikroczip i jest szczepiony na wściekliznę, dokument dostaniemy od ręki. Tylko nie zapomnijmy zabrać na wizytę naszego psa. Ponadto konieczna jest identyfikacja zwierzęcia przez: czytelny tatuaż lub wszczepiony mirkoczip. Ważne jest posiadanie aktualnego szczepienia na wściekliznę. Jeśli chodzi o podróż autem – należy mieć transporter lub pasy dla pupila, ponieważ za przewożenie psa "luzem" grozi mandat.

Baza noclegowa w Czechach – ile to kosztuje?

Znajdziemy tu zarówno luksusowe hotele, jak skromniejsze obiekty. Wybór jest ogromny, a ceny nie zwalają z nóg. Tygodniowe wakacje w Czechach ze śniadaniem w  3-gwiazdkowym hotelu kosztują od 700-800 zł za osobę.

Jeśli zależy nam na obiekcie z aquaparkiem, na pobyt musimy przeznaczyć minimum 1700 zł (pobyt w sierpniu 2021). Noclegi z 2 posiłkami dziennie to koszt od 1100 zł za tydzień.

Sprawdź aktualne oferty wycieczek do Czech i zaplanuj urlop w tym kraju!

Czeskie restauracje – ile to kosztuje?

Kuchnia czeska najczęściej bardzo odpowiada Polakom. Czego warto spróbować? Dominują mięsa, w tym dziczyzna, treściwe sosy podawane ze słynnymi knedlikami. Charakterystyczne są także: zupa czosnkowa i smażony ser. Za danie obiadowe z mięsem zapłacimy ok. 150-200 koron (27-37 zł).

Czechy słyną także z piwa, które jest dużo tańsze niż w Polsce. Nawet w stolicy za 0,5 l kufel zapłacimy w wielu pubach czy słynnych piwnych piwnicach jedynie od 4 do 8 zł!

Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty