Kaszuby. Jednodniowy wypad z Trójmiasta [część 1]

InspiracjeIwona Kołczańska24.09.2020

Gdańsk, Gdynię i Sopot znasz jak własną kieszeń, ale magia Trójmiasta każe ci ciągle do niego wracać? Mamy propozycję, która urozmaici pobyt nad Zatoką Gdańską. Krótki wypad na Kaszuby będzie świetnym uzupełnieniem city break w Trójmieście.

Kaszuby
Kaszuby

Trójmiasto to wspaniałe miejsce nie tylko na dłuższe wakacje, ale także na weekend i to niezależnie od pory roku. Dla tych, którzy większość atrakcji mają już zwiedzonych, a do Gdańska czy Sopotu przyjeżdżają dla niepowtarzalnego klimatu, pomysłem na ciekawy dzień będzie wycieczka na Kaszuby. Tutejsze jeziora i lasy w jesiennej szacie nabierają wyjątkowego uroku, a lista atrakcji jest imponująca.

Na Kaszuby warto pojechać własnym autem, ale jeśli na weekend w Trójmieście przyjechaliśmy pociągiem czy samolotem, nic straconego. Wiele ciekawych miejsc znajduje się w pobliżu linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która rusza z Gdyni i przez Gdańsk dociera do Kościerzyny.

Oto kilka przykładów.

Wieżyca, Krzeszna i Gołubie – kolejką z Trójmiasta

Na trasie PKM na szczególną uwagę zasługują dwie miejscowości oddalone od siebie jedynie kilka kilometrów – Wieżyca, Krzeszna i Gołubie Kaszubskie. Dojazd kolejką zajmie nam ok. 1 h z Gdańska Wrzeszcza, a bilet kosztuje 11,5 zł.

Wieżyca przyciąga turystów wieżą widokową, z której roztacza się rozległa panorama kaszubskich wzgórz. Znajduje się na najwyższym wzniesieniu polskich pojezierzy - Wieżycy, które liczy 328,7 m n.p.m. Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II ma ponad 30 m wysokości, a żeby dostać się na samą górę, trzeba pokonać prawie 200 stopni. Wstęp kosztuje 10 zł (dzieci do lat 6 za darmo, do lat 16 to 7 zł). Płatność tylko gotówką. Autem dojedziemy bardzo blisko wieży, z parkingu dzieli nas od niej krótki spacer leśną ścieżką. Warto dodać, że zimą okolice Wieżycy są popularnym miejscem do uprawiania narciarstwa – znajduje się tutaj sztucznie naśnieżany stok z wyciągiem.

Wieżyca, wieża widokowa
Wieżyca, wieża widokowa

Ok. 4 km od stacji kolejowej w Wieżycy oraz Krzesznej znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, które szczególnie lubiane jest przez rodziny z dziećmi, ale tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najbardziej rozpoznawalna atrakcja to słynny "Dom do Góry Nogami". To atrakcja nie dla każdego. Nie dość że dom jest do góry nogami – chodzimy po suficie i po ścianach, to dodatkowo wszystkie ściany, podłogi i drzwi są ustawione pod kątem – na próżno tu szukać pionów i poziomów. Błędnik wariuje!

Na terenie centrum znajduje się także m.in. Kaszubski Świat Bajek, bunkier "Gryf Pomorski" czy Dom Sybiraka. Tutaj też zobaczymy najdłuższą na świecie…deskę!

Sama Krzeszna kusi położeniem nad Jeziorem Ostrzyckim. Warto przespacerować się do Ostrzyc, gdzie znajduje się malownicza promenada, a także kilka restauracji, w których zjemy pyszne ryby.

Trzeci przystanek PKM, który warto wziąć pod lupę, to Gołubie, położone nad Jeziorem Dąbrowskim. Turystów przyciąga także ogrodem botanicznym, który może pochwalić się prawie 50-letnią historią. Obejmuje powierzchnię 3,68 ha i gromadzi ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin. Ogród otwarty jest od 1 kwietnia do końca października.

W pół godziny dojdziemy pieszo z Gołubia do Sikorzyna, gdzie znajduje się Dwór Wybickich. Urządzono w nim muzeum, a na terenie parku zobaczymy labirynt roślinny i herbaciarnię. Bilet normalny kosztuje 15 zł, dla dzieci 9 zł, a zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Dla zmotoryzowanych – Łapalice i Chmielno

Jeśli podczas weekendu dysponujemy własnym autem, wypad do Wieżycy czy Krzesznej warto połączyć z odwiedzeniem Chmielna, położonego kilkanaście km dalej, nad brzegami jezior: Kłodno i Białego. Świetnym doświadczeniem jest wizyta w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej. Tutaj pod okiem doświadczonych garncarzy (10. pokolenie garncarzy w rodzinie Neclów) można stworzyć własne naczynie, na którym możemy się podpisać!

To świetna alternatywa dla kiczowatych, plastikowych pamiątek i „kurzołapów”. W pracowni zakładamy fartuch, siadamy do koła garncarskiego i przy pomocy mistrza ceramiki robimy z gliny własną miseczkę, kubek czy wazonik. Możemy odebrać „surówkę”, ale takie naczynie nie będzie nam służyło. Warto więc zostawić swoje dzieło i za ok. miesiąc, po wypaleniu, odebrać lub poprosić o wysyłkę do domu. Wybieramy jeden z 4 kolorów – biały, niebieski, zielony lub naturalny.

Koszt warsztatów to jedynie 15 zł. Na miejscu można także zakupić wyjątkowe przedmioty z pracowni z charakterystycznymi wzorami, zarezerwowanymi tylko dla Neclów i zobaczyć piece, w którym wypalana jest ceramika.

Hogwart na Kaszubach

5 km na północ od Chmielna znajdują się Łapalice, które przyciągają turystów nietypową atrakcją – niedokończonym zamkiem. Powstał w latach 80. jako samowola budowlana, nie został dokończony ze względów finansowych. Obecnie stoi opuszczony i przyciąga turystów czy fotografów, którzy spacerują po niezwykłym obiekcie, który robi ogromne wrażenie swoimi rozmiarami. Kilka lat temu do zakupu zamku przymierzała się nawet grupa fanów Harrego Pottera. Warto podjechać tu choć na chwilę i zajrzeć na zamczysko przez płot.

Skopiowano
Skopiuj link
Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty