Miejsca warte zobaczenia: Zatoka Wraku na Zakynthos

EuropaIwona Kołczańska18.07.2020

To jedno z najpopularniejszych miejsc w Grecji. Na przestrzeni ostatnich lat stało się jej wizytówką niczym słynny Akropol czy białe domy na Santorini. Poznajcie bliżej klejnot Morza Jońskiego.

Wrak na Zakynthos
Wrak na Zakynthos

Ulubione miejsce instagramerów

Navagio, czyli Zatoka Wraku, należy do najchętniej fotografowanych miejsc w Europie. Wystarczy zerknąć na największe konta na Instagramie. Gdzie najchętniej pozują słynne blogerki? Wśród kolorowych domów włoskiego Positano i Cinque Terre, białych zabudowań Santorini czy wąskich ulic Mykonos, z pewnością znajdziemy zdjęcia z Zakynthos. Zatoka Wraku to bez wątpienia wyjątkowo malownicze miejsce i nic dziwnego, że co roku bije rekordy popularności.

Na czym polega magia Navagio? Składa się na nią kilka czynników. Po pierwsze niedostępność – do słynnej plaży nie dotrzemy od strony lądu, jedyna opcja to podróż statkiem. Po drugie piękno natury – plaża ukryta jest wśród skalistych klifów i otoczona wodą o niezwykłej barwie. Choć w wielu miejscach w Grecji woda ma piękny odcień, to trzeba przyznać, że błękit w Zatoce Wraku zapiera dech. Po trzecie nuta tajemniczości – czyli spoczywający na plaży wrak statku, którego historia owiana jest legendami. Czy wiarygodnymi, to już inna kwestia.

Na Zatokę Wraku warto sobie zarezerwować 2 dni pobytu na Zakynthos, istnieją bowiem dwa sposoby na podziwianie wizytówki wyspy. Pierwsza to wyprawa statkiem na słynną plażę, druga to wycieczka na górujące nad nią klify, gdzie znajduje się platforma widokowa.

Zatoka Wraku – wycieczka statkiem

Będąc na Zakynthos bez problemu wykupimy wycieczkę do Navagio, jest to najpopularniejsze miejsce na wyspie. Statki wypływają z różnych portów, do których organizowany jest transport prosto z hoteli. Do wyboru jest kilka opcji – rejs wyłącznie do Zatoki Wraku, dłuższy rejs dookoła wyspy wraz z wizytą w Navagio, oraz najpopularniejsza - Zatoka Wraku wraz z Błękitnymi Grotami.

Błękitne Groty to także miejsce magiczne i daje świetny przedsmak przed wizytą na Navagio. Łódki przepływają pod skalnymi łukami, a wewnątrz grot odbywa się niezwykła gra świateł. Te mniejsze wpływają do środka, większe się nie mieszczą, więc zwróćmy uwagę i na to przy wykupywaniu wycieczki.

Zatoka Wraku
Zatoka Wraku

Podczas wyboru zapytajmy także, ile czasu zaplanowane jest na pobyt na słynnej plaży. Najczęściej w planie jest od 20 do 60 min. Oczywiście im dłużej, tym lepiej – będziemy mogli spokojnie się wykąpać, przyjrzeć wrakowi i zrobić sesję zdjęciową bez nerwowego patrzenia na zegarek.

Po obejrzeniu grot czas na wisienkę na torcie, czyli Zatokę Wraku. Z dużej odległości wydaje się niepozorna, ale im bliżej plaży, tym bardziej turyści otwierają buzie z zachwytu. Kolor wody mieni się we wszystkich odcieniach błękitu i kontrastuje z jasnymi klifami, oświetlonymi przez słońce. Po wyjściu z łódki (warto mieć już kostium na sobie, bo często wychodzi się do wody) większość turystów kieruje się do wraku, który można dokładnie obejrzeć, a nawet zajrzeć do środka. Na miejscu nie ma żadnych dodatkowych opłat, kąpiel też jest dozwolona.

Tajemnica najbardziej znanego wraku w Grecji

Skąd wziął się wrak na odludnej rajskiej plaży? Wersji jest kilka. Miejscowi chętnie opowiadają, że statek Panagiotis, zbudowany w latach 30., był jednostką wykorzystywaną przez przemytników. W feralny dzień w 1980 został namierzony przez straż, gdy płynął z Turcji z papierosami, a według innych źródeł także z alkoholem i prostytutkami, dla włoskiej mafii. Podczas ucieczki przed strażą rozpętała się burza i Panagiotis skończył na mieliźnie przy dzisiejszej Navagio.

Na powyższe wydarzenia nie ma jednak żadnych dowodów, więc raczej jest to opowieść wymyślona. Sceptycy wierzą nawet, że statek został specjalnie umieszczony na plaży, żeby przyciągać turystów. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że statek naprawdę osiadł na mieliźnie w pobliżu Navagio, jednak bez… papierosów na pokładzie. Warto zobaczyć i mieć swoją wersję historii tego miejsca.

Zatoka Wraku z lotu ptaka

Ogromne wrażenie Navagio robi z lotu ptaka, najbardziej spektakularne ujęcia na Instagramie robione są właśnie z tej perspektywy. Co ciekawe, wcale nie potrzeba do tego drona. Na klify ponad Zatoką Wraku można dotrzeć. Jest to jeden z przystanków podczas wycieczki dookoła Zakynthos, można też podjechać tam wypożyczonym autem.

Wakacje na Zakynthos
Wakacje na Zakynthos

Przy punkcie widokowym znajduje się parking, z którego kamienistą ścieżką dojdziemy na platformę. Trzeba jednak dodać, że pełny widok na zatokę, który najczęściej zobaczymy na zdjęciach, nie jest robiony z punktu widokowego, ale z klifu kawałek dalej. Prowadzi tam wydeptana ścieżka, więc bez problemu można znaleźć to miejsce – pamiętajmy jednak, że teren nie jest zabezpieczony.

Zatoka Wraku z dziećmi

Turyści często zastanawiają się, czy wycieczka na słynną plażę ma sens z dziećmi. Oczywiście w dużej mierze zależy to od naszej pociechy i jej możliwości. Na pewno trzeba się nastawić na dużo czasu spędzonego na statku, więc jeśli maluch ma chorobę lokomocyjną, warto wcześniej się zabezpieczyć.

Godzina podziwiania widoków dla dziecka może być nudna, więc warto pomyśleć, jak mu urozmaicić czas na niewielkiej przestrzeni. Na miejscu dzieciaki będą w raju – wrak statku i jego historia rozpali wyobraźnię starszaków, a oszlifowane wodą kamyczki przy samym brzegu będą prawdziwym placem zabaw dla maluchów. Im głębiej w stronę klifu, tym plaża bardziej piaszczysta.

Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty