Największe atrakcje Dubrownika

EuropaMałgorzata Orlikowska20.09.2022

Choć Dubrownik uchodzi za najpiękniejsze chorwackie miasto, turyści spędzają tu zwykle kilka godzin. To duży błąd! Na poznanie "Perły Adriatyku", jak nazywa się ten ośrodek, warto wygospodarować więcej czasu. Tylko wtedy będzie można w pełni docenić jego niezwykłą średniowieczną architekturę i poczuć wyjątkową atmosferę. Dowiedz się, co można zobaczyć w Dubrowniku.

Panorama Dubrownika
Panorama Dubrownika

O tym, że ośrodek położony w południowej Dalmacji, nad Adriatykiem, jest wyjątkowym punktem na mapie Chorwacji świadczy fakt, że jego najstarsza część została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako unikalny na skalę europejską, zachowany w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta z systemem umocnień obronnych. Urodę tego miasta dostrzegli też filmowcy, umieszczając w nim akcję kilku kultowych fabuł filmowych i telewizyjnych, by wspomnieć "Gwiezdne wojny" czy serial "Gra o tron".

Co zobaczyć w Dubrowniku?

Przechadzając się po mieście trudno nie kryć zachwytu. Za najpiękniejszą część Dubrownika uważane jest Stare Miasto (Stari Grad), na obszarze którego znajduje się większość atrakcji. Zanim się jednak do niego wejdzie (jedną z bram), nie można przegapić potężnych murów obronnych otaczających Starówkę. Fortyfikacje wzniesione między XII a XVII w. rozciągają się na długości około 1940 m. Ich wysokość dochodzi miejscami nawet do 25 m, a grubość – do 6 m. Na przestrzeni wieków zapewniały ośrodkowi obronę przez licznymi najazdami. Dziś uznawane są za jedną z największych atrakcji turystycznych. Podziwiać je można z poziomu wody, miasta, także z góry. Podczas pobytu w mieście koniecznie trzeba wygospodarować czas na spacer po fortyfikacjach.

Ulica Stradun w Dubrowniku
Ulica Stradun w Dubrowniku

System obronny Dubrownika to jednak nie tylko mury, również baszty i bramy. Najsłynniejszą, a zarazem najstarszą bramą jest Pile, przez którą do Starego Miasta dociera większość turystów. Pile to w rzeczywistości dwie bramy: zewnętrzna i wewnętrzna. Do bramy zewnętrznej, wybudowanej w XVI w., dochodzi się przez kamienny most nad dawną fosą. Warto zwrócić uwagę na posąg św. Błażeja, patrona miasta, umieszczony nad wejściem. Brama ta prowadzi do bramy wewnętrznej postawionej w XV w.

Miejsce dla fanów architektury

Przekraczając wrota Starego Miasta turysta przeniesie się w czasie o kilka wieków wstecz. Niespieszny spacer po labiryncie ulic i uliczek pozwoli zachwycić się niezwykłym średniowiecznym układem urbanistycznym Starówki, także odkryć piękno kamienic wybudowanych w kamieniu. Główna uliczka Starówki to Stradun (znana też jako Ulica Plača), która łączy bramy Pile z Peskarija. Rozciągająca się na długości niemal 300 m ulica zachwyca o każdej porze dnia i nocy. Zrobić tu można zakupy w jednym z licznych sklepików lub wypić kawę w kawiarence.

Wielka Fontanna Onufrego
Wielka Fontanna Onufrego

Ze Stradun łatwo można dojść do najważniejszych zabytków Starówki, np. XV-wiecznej Wielkiej Fontanny Onufrego zwieńczonej kopułą i ozdobionej tzw. maszkaronami. Z ich ust wystają krany z płynącą wodą. Niektórzy wierzą, że jeśli napiją się wody ze wszystkich kranów, spełni się ich jedno marzenie. Wielka Fontanna Onufrego ma swój mniejszy odpowiednik, na placu Luža. Punktem obowiązkowym jest też klasztor i kościół Franciszkanów. W obrębie tego kompleksu znajdują się biblioteka z muzeum oraz jedna z najstarszych na świecie aptek. Warto na chwilę się tam zatrzymać, by podziwiać to architektoniczne dzieło sztuki gotyckiej i romańskiej. Nie jest to zresztą jedyna perełka Starówki. Miłośnicy architektury z pewnością docenią też piękno XVIII-wiecznej Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest główną świątynią tego miasta, Pałacu Rektorów ze wspaniałym dziedzińcem i niewielkim muzeum, oraz XVI-wiecznego Pałacu Sponzy, w którym mieści się miejskie archiwum i odbywają się wydarzenia kulturalne.

W "ogrodzie Dubrownika"

Wszystkie te wspaniałości można podziwiać ze Wzgórza Srđ uchodzącego za najlepszy punkt obserwacyjny w mieście. Można nań wejść na piechotę lub wjechać kolejką. Ze szczytu ponad 400-metrowego wzniesienia rozpościerają się przepiękne widoki. Godzinami można patrzeć np. na granatową taflę Adriatyku, czerwone dachy staromiejskich kamieniczek czy wyspę Lokrum.

Wyspa Lokrum
Wyspa Lokrum

Oddalona od lądu o 600 m Wyspa Lokrum to miejsce bardzo ciekawe i również warte odwiedzenia. Dostać się można na nią promem. Lokrum zyskała przydomek ogrodu Dubrownika. Nie bez przyczyny. To zielona oaza miasta, w której w upalne dni chętnie szukają wytchnienia zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Wyspa jest domem m.in. dla palm i kaktusów, które rosną w tamtejszym ogrodzie botanicznym. Ciekawostką przyrodniczą jest też niewielkie słone jezioro zwane Morzem Martwym, w którym można się wykąpać po całodziennym zwiedzaniu. Lokrum spodoba się również miłośnikom historii, którzy odkryją ciekawe dzieje tego miejsca, zwiedzając dość dobrze zachowanych ruiny klasztoru Benedyktynów oraz Fort Royal.

Kiedy najlepiej odwiedzić Dubrownik?

Dubrownik można odkrywać przez cały rok. Najlepiej robić to w miesiącach wiosenno-letnich, kiedy warunki pogodowe sprzyjają długim spacerom, a słońce dodaje uroku krajobrazowi. My rekomendujemy wizytę w Dubrowniku we wrześniu, poza szczytem sezonu, kiedy aura wciąż sprzyja, a turystów jest dużo mniej niż latem.

Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.