Plitwickie Jeziora i wodospady Krka – musisz zobaczyć!

EuropaAgnieszka Słupecka24.03.2023

To dwa Parki Narodowe w Chorwacji, które przyciągają turystów z całego świata swoimi malowniczymi krajobrazami i pięknem natury. Plitwickie Jeziora słyną z kaskad wodnych i drewnianych ścieżek tuż nad powierzchnią krystalicznie czystej wody. Natomiast Park Narodowy Krka urzeka wodospadami i starożytnymi ruinami. Oba parki to niewątpliwie cuda natury, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas chorwackich wakacji.

Wodospady Krka
Wodospady Krka

Plitwickie Jeziora - piękno natury na skalę światową

Bez cienia przesady można stwierdzić, że Park Narodowy Jeziora Plitwickie to jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji i wartych odwiedzenia. Obszar parku wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Teren Parku Narodowego znajduje się w środkowej części Chorwacji ok. 130 km od Zagrzebia.

Jezior jest łącznie 16 i łączy je 92 wodospadów. Kompleks Jezior Plitwickich tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior – tzw. Górne Jeziora i Dolne Jeziora. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 ha. Cały park zajmuje powierzchnię 300 km kw.

Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie

Woda w jeziorach jest krystalicznie czysta, a ich turkusowa barwa zmienia się w zależności od pory dnia i oświetlenia. Bujna zieleń lasów otaczających jeziora podbija głębie koloru wody. Do wyboru jest kilka tras do zwiedzania tego cudu natury. Najdłuższa to trasa K, która jest najbardziej wymagająca, gdyż prowadzi przez cały obszar parku. Często wybierane przez turystów są trasy B, C, F, które zaczynają się i kończą przy wejściu nr 1. To wejście prowadzi bezpośrednio do największej atrakcji, czyli największego wodospadu. Trasa A jest trasą najkrótszą i najmniej wymagającą. Już po pokonaniu pierwszych kilkudziesięciu metrów ukazuje się całe piękno jezior. Na szlakach znajdziecie tablice informacyjne, na których opisane są wszystkie atrakcje. Trasy są świetnie przygotowane – drewniane kładki umożliwiają wędrówkę tuż nad jeziorem, dzięki czemu można podziwiać życie na dnie zbiorników, które jest bardzo bogate w rzadkie gatunki ryb.

Jak przygotować się do zwiedzania Jezior Plitwickich?

  • Wybierzcie odpowiedni termin na zwiedzanie, prawdopodobnie spędzicie w parku cały dzień.
  • Proponujemy przybyć wcześnie rano, gdyż w szczycie sezonu park jest bardzo popularny wśród turystów – w ten sposób unikniecie tłumów i wysokich temperatur.
  • Przygotujcie się na długą wędrówkę. Włóżcie wygodne buty (najlepiej trekkingowe), weźcie ze sobą zapas wody do picia oraz przekąski. Nie zapomnijcie o okularach przeciwsłonecznych oraz kremie z filtrem UVA i UVB.
  • Zainstalujcie przed podróżą mobilną aplikację w telefonie, która posłuży Wam do poznania ciekawostek parku oraz posłuży jako przewodnik.
  • Zakupcie bilety wstępu przez internet. Odejdzie Wam czas stania w kolejce oraz będziecie mieć gwarancję wejścia, gdyż liczba osób w parku jest ograniczona.
  • Wejście do parku jest płatne. W cenie biletu wstępu jest również rejs elektryczną łodzią po jeziorze Kozjak oraz panoramiczne przejażdżki elektryczną ciuchcią po parku.
  • Jeśli spędzacie wakacje na południu Chorwacji, warto rozważyć nocleg w okolicach Parku Narodowego, aby nie śpieszyć ze zwiedzaniem lub zaplanować zwiedzanie w pierwszym/ostatnim dniu pobytu, gdyż wtedy będziecie "po drodze" do granicy i nie będziecie musieli przemierzać dużej części kraju.

Pamiętajcie, że w jeziorach nie można się kąpać oraz wychodzić poza wyznaczone szlaki.

Wodospady Plitwice
Wodospady Plitwice

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka tak samo, jak Jeziora Plitwickie jest miejscem niesamowicie malowniczym i wartym odwiedzenia podczas wakacji w Chorwacji. Park zlokalizowany jest w Środkowej Dalmacji ok. 10 km od miasta Sibenik. Park zajmuje powierzchnię 109 km kw. Znajduje się w nim wodospad Skradinski Buk składający się z 17 kaskad mający ok 47 m wysokości. Przy wodospadzie Skradinski Buk mieści się drewniana ścieżka dydaktyczna, która prowadzi przez zalesione rozlewiska. Na terenie parku występuje ponad tysiąc gatunków i podgatunków roślinnych. Krka odgrywa ważną rolę w wiosennych i jesiennych wędrówkach ptaków. Odcinki, w których rzeka tworzy jeziora, jak również bagna, zamieszkiwane są przez płazy i gady, natomiast w rzece żyją liczne endemiczne gatunki ryb. Na terenie parku zobaczycie również kilka historycznych budowli np. pozostałości rzymskiego obozu wojskowego oraz pozostałości średniowiecznych twierdz chorwackich z XIV wieku. Oprócz powyższego wodospadu warto jeszcze odwiedzić: wodospad Roski, jaskinię Ozidana Pećina i klasztor na jeziorze Visovac. Do wejścia do Parku Krka nie dostaniecie się bezpośrednio samochodem. Auto trzeba zostawić na wyznaczonym parkingu i dojechać autobusem, który jest w cenie biletu lub przepłynąć rzekę statkiem. Zdecydowanie przyjemniej jest podróżować statkiem, jednak w sezonie trudno się na niego dostać. Dlatego, jeśli macie w planach odwiedzić park i cieszyć się jego urokami, proponujemy przybyć wcześnie rano. Wycieczkę możecie również rozszerzyć o zwiedzanie wyspy Visovac, która znajduje się na jeziorze. To miejsce, które warto odwiedzić, gdyż kryje w sobie prawdziwą historyczną perełkę – klasztor franciszkanów pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej oraz Kościół Matki Boskiej Visovackiej. Obie budowle zostały wzniesione już w 1445 roku i po dziś stanowią cel pielgrzymek wierzących mieszkańców Chorwacji. 

Wodospady Krka
Wodospady Krka

Od 2021 roku nie można już się kąpać w jeziorach na terenie parku.

Podczas wakacyjnego wypoczynku z dojazdem własnym możecie również skorzystać z wycieczki fakultatywnej i wybrać się na zorganizowane zwiedzanie.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.