Szlakiem Pablo Picasso – czyli hiszpańskie miejsca związane z artystą

InspiracjeAgnieszka Słupecka13.10.2023

Pablo Picasso, jeden z najważniejszych artystów XX wieku, urodził się w Hiszpanii i spędził tam znaczną część swojego życia. Zapraszamy Cię do odkrycia najważniejszych miejsc związanych z artystą, które warto odwiedzić podczas hiszpańskich wakacji!

Szlakiem Picassa
Szlakiem Picassa

Picasso Malaga – początek

Pablo Picasso urodził się w Maladze w 1881 roku. To właśnie w Andaluzji można odwiedzić jego dom rodzinny, który został przekształcony w muzeum – Fundación Picasso Museo Casa Natal. Znajdują się w nim przedmioty należące do Picassa i jego rodziny oraz szkice do jednego z najbardziej znanych obrazów artysty – Panny z Awinionu. W roku 2003 zostało otwarte Muzeum Picassa, które mieści się pałacu Buenavista i zawiera ponad 200 dzieł artysty. W Maladze znajduje się również kościół Santiago, w którym mały Pablo został ochrzczony.

Pablo Picasso - Malaga
Pablo Picasso - Malaga

Muzeum Picassa w Barcelonie

La Llotja, czyli Akademia Sztuk Pięknych w Barcelonie. To tu Picasso uczęszczał na lekcje rysunku jako młody chłopak. Kolejne ważne miejsca związane są z pierwszymi doświadczeniami w tworzeniu i wystawianiu prac przez Picassa. W Els Quatre Gats (kawiarnia, w której Picasso spędzał czas z innymi artystami i intelektualistami) młody artysta zorganizował swoją pierwszą wystawę. W Barcelonie mieści się ważne muzeum, czyli Muzeum Picassa (Museu Picasso), zawiera bogatą kolekcję jego wczesnych prac.

Museu Picasso - Barcelona
Museu Picasso - Barcelona

W młodości Picasso spędził pewien czas w małej wiosce Horta de Sant Joan w Katalonii. Ta mała miejscowość znajduje się ok. 210 km o na południowy zachód od Barcelony. W 1898 roku, młody Picasso mając zaledwie 16 lat przyjechał do wioski ze swoim szkolnym przyjacielem Manuelem Pallaresą, który zaprosił go do swojej rodzinnej miejscowości na wakacje. Podczas letnich tygodni uciekali przed upałami w góry i tam szkicowali otaczające ich krajobrazy. Po 11 latach Pablo wrócił do tego miejsca ponownie, ale już w towarzystwie swojej kochanki Fernande Olivier, co stało się dość kontrowersyjne, gdyż katalońskie góry były wskroś tradycyjne i pojawienie się tam niezamężnej pary wzbudziło u mieszkańców oburzenie. Artysta twierdził później, że to właśnie tam nauczył się malować. W Horcie mieści się również Centrum Picassa, w którym znajdują się reprodukcje jego znanych dzieł.

San Juan Horta
San Juan Horta

Pireneje

Mała wioska Gosol w Pirenejach była również ważnym punktem w życiu twórczym Pabla Picassa. Tam spędził kilka miesięcy w 1906 roku. Jego pobyt tutaj miał duży wpływ na ewolucję jego stylu, prowadząc do okresu "różowego".

Pablo Picasso la Guernica

W Madrycie miejsce związane z artystą, które trzeba odwiedzić podczas hiszpańskich wakacji to Museo Reina Sofia. Chociaż to muzeum sztuki współczesnej nie jest całkowicie poświęcone Picassowi, przechowuje jedno z jego najbardziej ikonicznych dzieł, "Guernica", obraz przedstawiający horror niemieckiego bombardowania baskijskiego miasteczka Guernica w 1937 roku. Madryt to również miejsce, w którym Pablo Picasso był dyrektorem muzeum Prado w 1936 roku.

Museo Reina Sofia - Madryt
Museo Reina Sofia - Madryt

Podczas wakacji w Hiszpanii, podróżując śladami Picassa, warto odwiedzić te miejsca, aby lepiej zrozumieć i poczuć wpływ kraju na życie i twórczość tego niesamowitego artysty.

Picasso w Warszawie

W Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można zobaczyć dzieła Pabla Picassa wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze. Wystawa czasowa potrwa do 14 stycznia 2024 roku.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.