Wakacje przed sezonem to szansa na najtańszą ofertę

InspiracjeAgnieszka Słupecka20.05.2024

Biura podróży dzielą rok na wysoki i niski sezon. Wysoki sezon to przede wszystkim okres od końca czerwca do sierpnia, czas ferii zimowych, świąt, majówki oraz czerwcówki. Jeśli nie musicie wyjeżdżać w czasie, gdy podróżuje większość, a dodatkowo nie chcecie przepłacać, zdecydujcie się na wyjazd poza wysokim sezonem. Kiedy dokładnie? Na to pytanie oraz inne odpowiemy w naszym artykule.

Wakacje przed sezonem
Wakacje przed sezonem

Kiedy jechać na wakacje, żeby było najtaniej?

Jeśli planujecie wyjazd w obrębie Morza Śródziemnego, polecamy rezerwacje urlopu na przełomie maja i czerwca lub jesienią (w październiku, listopadzie i pierwszych tygodniach grudnia). Jeśli macie dzieci, które nie chodzą jeszcze do szkoły, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na wcześniejsze wakacje. Wybór wypoczynku z rodziną przed sezonem to duże oszczędności! Również to doskonały czas na urlop z dziećmi poniżej 2 lat oraz dla seniorów.

W maju i czerwcu najlepiej wybrać się do Turcji, Tunezji, Grecji, Hiszpanii, Włoch, na Cypr oraz na Maltę. Więcej o idealnych kierunkach przeczytacie w naszych artykułach pt. "Gdzie na wakacje w maju?" oraz "Gdzie na wakacje w czerwcu?", w których prezentujemy pomysły na urlop przed sezonem. Świetną propozycją są czerwcowe wakacje nad Adriatykiem, czyli Chorwacja. Tu możecie znaleźć oferty z przelotem lub z dojazdem własnym (wtedy będzie jeszcze taniej). Od kilku lat rekordy popularności wśród turystów bije Albania. Nic dziwnego, gdyż pogoda w czerwcu jest doskonała do plażowania oraz zwiedzania – a jest co zwiedzać w tym kraju. O atrakcjach w Albanii przeczytacie w naszym artykule pt. "Co zobaczyć w Albanii - top atrakcje".

Wakacje przed sezonem
Wakacje przed sezonem

Najtańsze last minute

W okresach, gdy zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi jest wysokie, takich jak wakacje i święta, trudno znaleźć naprawdę korzystne oferty last minute. Największe szanse na upolowanie atrakcyjnej oferty last minute występują w drugiej połowie maja (po majówce) oraz w czerwcu. Jest to czas, kiedy większość turystów jeszcze nie myśli o wypoczynku, planując swoje wyjazdy na okres letnich wakacji. Jeśli jednak nie jesteście związani koniecznością wyjazdu w sezonie letnim, warto spakować walizki i poszukać idealnej oferty dla siebie już teraz.

Wakacje last minute
Wakacje last minute

Wytrawni poszukiwacze okazji z pewnością trafią na ofertę marzeń. Potrzeba tylko trochę cierpliwości i… elastyczności, bo wycieczka last minute może się trafić na dzień –dwa przed wylotem. Dzieje się tak w przypadku wyjazdów, na które nie zebrała się odpowiednia liczba turystów. Zostały ostatnie miejsca w samolocie czy hotelu i organizator chce je sprzedać, nawet jeśli miałby to zrobić po kosztach. Pierwsze oferty last minute przeceniane są ok. 30 dni przed planowaną datą podróży. Wyjazdy na ostatnią chwilą dotyczą niemalże wszystkich popularnych kierunków. Wśród propozycji znajdziecie m.in. Turcję Last Minute, Wyspy Kanaryjskie Last Minute, Egipt czy Grecję.

Jeśli jakaś oferta wpadnie Wam w oko, nie zastanawiajcie się długo – bo mogą to być już ostatnie miejsca w samolocie lub hotelu. Płatność należy uregulować od razu po założeniu rezerwacji.

wakacje przed sezonem
wakacje przed sezonem

Korzyści wakacji przed sezonem

Wyjazdy przed sezonem charakteryzują się, jak już wspomnielismy, znacznie niższymi cenami. To jednak nie koniec zalet wypoczynku poza sezonem. Przede wszystkim jest wtedy mniej turystów, co zapewnia większy spokój i możliwość bliższego poznania lokalnego życia. W tym okresie niektóre typowo turystyczne miejsca, jak bary czy masowe restauracje, dopiero się otwierają, co oznacza, że można korzystać z usług działających przez cały rok, które są świadczone głównie dla lokalnej społeczności. Możecie być pewni, że jedzenie przygotowywane w lokalnych restauracjach jest znacznie lepsze od tego, które serwowane jest jedynie w sezonie turystycznym.

Kolejnym atutem jest pogoda. W maju i czerwcu pogoda w rejonie Morza Śródziemnego jest idealna do wypoczynku. Nie ma jeszcze męczących upałów, które często utrudniają zwiedzanie oraz są niebezpieczne dla osób starszych lub dzieci poniżej drugiego roku życia. Dodatkowo popularne atrakcje turystyczne nie są jeszcze tak zatłoczone. A dla wielbicieli relaksu – nie będziecie się martwić o wolny leżak przy hotelowym basenie.

Wakacje przed sezonem
Wakacje przed sezonem

Jak widać, zalet jest wiele. Dlatego nie warto czekać do oficjalnie rozpoczętych letnich wakacji. Po zakończeniu roku szkolnego ceny wzrastają, a szanse na upolowanie korzystnej oferty last minute się zmniejszają.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.