Top atrakcje turystyczne Seszeli

AfrykaMałgorzata Orlikowska31.10.2022

Według legend rajskim ogrodem, w którym biblijna Ewa nakłaniała Adama do zjedzenia zakazanego owocu były Seszele. Nie nam oceniać, czy faktycznie tak było, jedno jest jednak pewne – ten odległy kraj w pełni zasługuje na nazywanie go rajem na ziemi. W miejscu, gdzie słońce świeci cały rok, krajobraz zdominowany jest przez bujną egzotyczną roślinność, a przepiękne białe plaże idealnie współgrają z turkusem wody, bez problemów można zapomnieć o codziennych troskach i cieszyć się chwilą. Na tym przecież polega raj!

Plaża na wyspie Mahe
Plaża na wyspie Mahe

Gdzie leżą Seszele?

Seszele to państwo wyspiarskie leżące na Oceanie Indyjskim, 1600 km od wschodnich wybrzeży Afryki i na północny wschód od Mauritiusu. Tworzy je archipelag 115 wysp o strukturze granitowej i koralowej. Wyspy granitowe – jest ich 41 – są większe i mają zróżnicowany, zwykle górzysty krajobraz. Spora ich część jest zamieszkiwana. Dla odmiany 74 wyspy pochodzenia koralowego są bardziej płaskie, wystają niewiele ponad poziom oceanu i w większości pozostają niezaludnione. Administracyjnie w obrębie Seszeli wyróżnia się dwa główne archipelagi – Wyspy Wewnętrzne i Zewnętrzne. Pierwszy z nich jest skupiony wokół największej wyspy w kraju: Mahé, drugi zaś tworzą wyspy oddalone od Mahé, o 230 do nawet 1150 km. Turystyka rozwija się na Wyspach Wewnętrznych – przede wszystkim na Mahé, Praslin, La Digue – w niewielkim stopniu również na wybranych wyspach drugiego archipelagu.

Kiedy jechać na Seszele?

Znakomite warunki klimatyczne sprawiają, że Seszele to kierunek typowo wypoczynkowy. Kraj leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. W ciągu roku średnia temperatura waha się między 24 – 30 st. C. Najchłodniej jest od maja do września (zwłaszcza w lipcu i sierpniu), kiedy temperatura nie przekracza 25 st. C. Od października do kwietnia panują przyjemne temperatury do około 30 st. C, przy czym między grudniem a lutym można się spodziewać tropikalnych deszczy.

Widok na sztuczną wyspę Eden w pobliżu Mahe
Widok na sztuczną wyspę Eden w pobliżu Mahe

Warunki do wypoczynku są znakomite. Dość wspomnieć, że wybrzeże liczy tu niemal 500 km. Istotnym atutem tego kraju jest też to, że każda z wysp jest inna, w związku z tym każda ma do zaoferowania inny rodzaj atrakcji. Ukształtowanie wysp granitowych sprzyja poznawaniu atrakcji przyrodniczych podczas trekkingów, zwiedzaniu, z kolei wyspy koralowe to raj dla miłośników nurkowania, snorkelingu, żeglowania czy łowienia ryb. Wakacje w tym kraju można więc spędzić na najróżniejsze sposoby, do tego dowolnie przemieszczać się pomiędzy wyspami, co jest możliwe dzięki rozbudowanej sieci transportowej: katamaranom, łodziom, lokalnym liniom lotniczym i helikopterom. Co warto zobaczyć na Seszelach?

Mahé

Bez przesady można powiedzieć, że to gospodarcze, polityczne i turystyczne centrum kraju. Właśnie tu żyje 90 proc. obywateli Seszeli i tu zlokalizowany jest jedyny w kraju międzynarodowy port lotniczy. Tu też mieści się stolica – Victoria – uznawana za najmniejszą stolicę świata. Mimo niewielkich rozmiarów miasto może się poszczycić kilkoma ciekawymi atrakcjami. Znajdziemy tu miniaturową wersję londyńskiego Big Bena, imponującą świątynię Sri Navasakthi Vinayagar będącą jedyną hinduską świątynią na Seszelach. Świątynia sąsiaduje z bazarem Victoria Market, który również jest uznawany za lokalną atrakcję. Kupimy na nim nie tylko świeże warzywa i owoce, również ciekawe pamiątki z Seszeli.

Świątynia hinduska w Mahe
Świątynia hinduska w Mahe

Victoria słynie też z ogrodu botanicznego, w którym zgromadzono wiele gatunków endemicznych roślin oraz żółwie olbrzymie. To zresztą nie jedyny ogród tego typu na wyspie. W jej południowej części znajduje się ogród przypraw Jardin du Roi. Rosną tu m.in. banany, drzewa chlebowe i wiele gatunków egzotycznych kwiatów. Będąc w tej części wyspy warto również zajrzeć do destylarni najpopularniejszego trunku na Seszelach – rumu Takamaka. Choć rum jest dostępny powszechnie, tylko tu można się zaznajomić z jego historią i poznać tajniki wyrobu, także spróbować różnych jego odmian.

Mnóstwo atrakcji czeka na wyspie na miłośników przyrody. Mowa m.in. o najwyższym szczycie kraju: Morne Seychellois (905 m n.p.m.) znajdującym się w Parku Narodowym Morne Seychellois, oraz licznych plażach. Turyści mają do wyboru zarówno długie szerokie plaże, jak i małe kameralne plaże w zatoczkach. Za najpopularniejsze uchodzą plaże Grand Anse oraz Beau Vallon w północno-zachodniej części wyspy, z kolei o tytuł najpiękniejszych zabiegają m.in. Anse Takamaka, Anse Royale, Anse á La Mouche i Anse L’Islette. Fanom nurkowania warto polecić odwiedzenie Morskiego Parku Narodowego Sainte Anne położonego na 6 wysepkach znajdujących się po wschodniej stronie wyspy, 5 km od Victorii. Park powstał, by chronić licznie tam występujące endemiczne gatunki fauny i flory. To znakomite miejsce do obserwacji żółwi i podziwiania cudów podwodnego świata.

Praslin

Na drugiej największej wyspie Seszeli również nie brakuje atrakcji. Podobnie jak na Mahé do dyspozycji turystów jest sporo plaż. Tu numerem jeden okrzyknięto Anse Lazio w północnej części wyspy. Trzeba przyznać, że bielusieńka plaża którą od strony lądu otaczają palmy, oblewana wodami turkusowego oceanu, z którego wyrastają granitowe głazy, robi ogromne wrażenie! Podobnych widoków jest na Praslin bez liku. Wysoko oceniane są też plaże Anse Georgette, Anse Consolation oraz Anse Volbert.

Kokos morski
Kokos morski

Równie pięknie jest w głębi wyspy. Turystom odwiedzającym Praslin rekomendujemy wizytę w Parku Narodowym Praslin obejmującym ponad 300 hektarów lasów równikowych. W skład Parku wchodzi rezerwat Vallee de Mai, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rezerwat jest domem dla lodoicji seszelskiej, zwanej też palmą seszelską lub kokosem morskim. Palma to niezwykła z dwóch powodów: po pierwsze rośnie wyłącznie na Praslin i na sąsiadującej z nią wyspie Curieuse, po drugie – nasiono tego kokosa, porównywanego często do żeńskich bioder, jest uważane za największe na świecie (owoc może ważyć nawet 30 kg). Wycieczka po tym bajkowym rezerwacie jednym z kilku dostępnych szlaków to okazja do zobaczenia tej niezwykłej palmy na własne oczy. Zresztą do podziwiania jest tu o wiele więcej. W dżungli żyje sporo egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Przy odrobinie szczęścia można wypatrzeć papugę czarną, która również zamieszkuje wyłącznie tę wyspę.

Rezerwat Vallee de Mai
Rezerwat Vallee de Mai

Podobne atrakcje czekają na turystów w drugim rezerwacie na wyspie: Fond Ferdinand znajdującym się w południowej części Praslin. Jest on uznawany za tańszą alternatywę dla Vallee de Mai. A jeśli jeszcze wam mało atrakcji przyrodniczych, udajcie się na wycieczkę na którąś z pobliskich wysp, np. wspomnianą wcześniej Curieuse. W XIX w. ponoć zsyłano na nią trędowatych, dziś znajduje się tam Morski Park Narodowy Curieuse, w którym podziwiać można żółwie olbrzymie i morskie. Rezerwaty przyrody znajdują się też na wysepce Cousin oraz Aride. Druga z wysp to królestwo ptaków morskich. Miejsca lęgowe ma tam podobno ponad milion ptaków morskich – rybitwy, także jaszczurki. Rośnie tu też endemiczny gatunek: gardenia Wrighta.

La Digue

To czwarta pod względem wielkości wyspa Seszeli i trzecia jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Ze wszystkich opisywanych tu wysp jest najmniej skomercjalizowana, przez co bywa nazywana najbardziej autentyczną i najczystszą.

La Digue jest na tyle mała, że bez problemów można się po niej poruszać pieszo lub na rowerze (samochodów jest tu jak na lekarstwo, służą transportowi towarów). Turyści przyjeżdżają na tę wyspę głównie po to, by wypoczywać na plażach. Serca odwiedzających podbiła jedna z nich. Mowa o Anse Source d’Argent określana mianem najpiękniejszej na Seszelach i jednej z najpiękniejszych na świecie. Nic dziwnego, że jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w kraju. Warto się na niej znaleźć zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy pomarańczowe promienie dodają jej jeszcze większego uroku.

Plaża Anse Source d'Argent
Plaża Anse Source d'Argent

Wejście na plażę jest płatne, choć gwoli ścisłości należy dodać, że płaci się za wejście do Parku L’Union Estate, przez który trzeba przejść, by dostać się na plażę. Sam Park to miejsce pełne interesujących atrakcji, które dają pojęcie o historii wyspy i jej dziedzictwie. Na obszarze Parku znajduje się m.in. cmentarz, na którym pochowani są pierwsi osadnicy La Digue. Są też pozostałości po plantacjach wanilii i kokosów z tradycyjnym młynem i piecem do kopry (wysuszony miąższ orzechów palmy kokosowej), dzięki czemu można zobaczyć jak niegdyś pozyskiwano olej kokosowy. Jest też tzw. Plantation House będący jednym z najznamienitszych przykładów francuskiej architektury kolonialnej, oraz zagroda żółwi.

Anse Source d’Argent to najbardziej znana, choć oczywiście nie jedyna plaża na wyspie. Wysoko oceniane są też Grand Anse, Anse Coco oraz Anse Severe, polecana szczególnie fanom snorkelingu. Miłośnikom podwodnych wypraw można również zarekomendować wyprawę na wyspy sąsiadujące z La Digue: Coco, Marianne oraz Félicité, które są uważane za topowe destynacje do nurkowania i snurkowania na Seszelach.

Muchołówka rajska
Muchołówka rajska

Ci, którzy wolą wyprawy lądowe mogą się wybrać na trekking na najwyższy szczyt wyspy – 333-metrowy Nid d'Aigle (Orle Gniazdo), by podziwiać widoki na okolicę.

La Digue, podobnie jak Mahé czy Praslin, również ma rezerwat: Veuve dający schronienie muchołówce rajskiej – endemicznemu gatunkowi ptaka o przepięknym czarnym upierzeniu i błękitnym dziobie. Muchołówka dzieli rezerwat z rzadkim gatunkiem żółwi błotnych.

Poza trzema opisanymi wyspami infrastrukturę turystyczną znajdziemy m.in. na wyspach Cerf, Round, North, Silhouette, Ste. Anne w pobliżu wyspy Mahé, oraz Chauve-Souris, Cousine, Round, Félicité, Frégate niedaleko Praslin. Na Wyspach Zewnętrznych zagospodarowane turystycznie są Desroches i Alphonse.
Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.