Stone Town – kamienne stare miasto na Zanzibarze

AfrykaAgnieszka Słupecka16.04.2024

Stone Town to stara część stolicy wyspy – miasta Zanzibar i dosłownie znaczy Kamienne Miasto. Nazwa wywodzi się właśnie od charakterystycznego użycia kamienia koralowego jako głównego materiału budowlanego w architekturze miasta. Kamienne Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Sprawdź, co warto zwiedzić podczas wycieczki w stolicy.

Kobiety w Stone Town
Kobiety w Stone Town

Planując wakacje na Zanzibarze, nie można przegapić odwiedzenia urokliwego Stone Town. Położone na wschodnim wybrzeżu tej afrykańskiej wyspy, Stone Town przyciąga turystów swoją bogatą historią, kulturowym dziedzictwem i malowniczymi krajobrazami. Przeczytajcie, co zobaczyć w Stone Town.

Katedra Anglikańska, ważne miejsce w historii Stone Town

Świątynia została wybudowana w miejscu, w którym kiedyś znajdował się targ niewolników. Jest to pierwsza Katedra Anglikańska w Afryce Wschodniej, a jej budowa trwała 6 lat i została zbudowana w 1887 roku. Katedra jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowla wykonana jest z kamienia koralowego. Na zewnątrz znajduje się wiele łuków strzelistych i okien z witrażami. Na pamiątkę tego, tego co działo się na miejscu obecnej świątyni, przed kościołem wzniesiono poruszający pomnik ofiar niewolnictwa. Przedstawia on czterech afrykańskich niewolników, połączonych ze sobą oryginalnymi łańcuchami i obręczami zamontowanymi na ich szyjach. 

Stone Town - pomnik
Stone Town - pomnik
Wszystkie najważniejsze miejsca Kamiennego Miasta zobaczycie podczas wycieczki fakultatywnej Stone Town i plantacja przypraw, podczas której przewodnik opowie najciekawsze fakty związane z miastem.

Dom Freddiego Mercury, narodziny gwiazdy

Freddie Mercury – Farrokh Bulsara, wokalista zespołu Queen, urodził się na Zanzibarze w 1946 roku i żył tam 8 lat. W Stone Town można zobaczyć miejsce, gdzie mieszkał. Kamienica jest wyróżniona i ozdobiona zdjęciami wokalisty.

Arab Fort, dawka historii

To jedna z najstarszych budowli na wyspie. Arabowie, chcąc umocnić swoją pozycję na wyspie i odstraszyć Europejczyków, postanowili wznieść fortecę, która przetrwała do dzisiaj. Jednak decyzja ta nie była tylko kwestią odstraszania obcych. Obawiano się także silnej konkurencji ze strony innych arabskich klanów, które osiedlały się na przykład w Mombasie i mogły próbować przejąć kontrolę nad wyspą. Wysokie i solidne mury, zakończone strażnicami i blankami, w XIX wieku pełniły funkcję więzienia, gdzie wykonywano również kary śmierci. W XX wieku budynek służył jako magazyn kolejowy, a następnie Brytyjczycy zaadaptowali go na klub tenisowy. Od 1964 roku pozostaje praktycznie nieużywany. Zwiedzanie tej budowli jest bezpłatne.

Arab Fort
Arab Fort

Zabytkowe drzwi pełne uroku

Podczas wycieczki po mieście na pewno zauważycie, że większość drzwi jest bardzo ozdobna. Dziś to symbol Stone Town. Tradycja w zdobieniu drzwi zapoczątkowana została przez Arabów. Oprócz swojej estetyki, drzwi te pełniły również funkcję społeczną, informując o statusie i zawodzie mieszkańców danego domu. Niektóre z drzwi ozdobne w Stone Town są prawdziwymi arcydziełami sztuki, przyciągając uwagę turystów z całego świata. znajdziecie również drzwi z kolcami. To drzwi indyjskie, podobnie jak arabskie, charakteryzują się bogatą dekoracją, jednak mają one swoją cechę w postaci licznych, dużych kolców. Kolce te były przytwierdzane do drzwi z powodu przechodzenia ulicami Stone Town słoni, które służyły do transportu towarów. Kiedy głodny słoń pozostawał bez opieki, szybko rozpoczynał poszukiwania pożywienia, a przy okazji niszczyły zabudowę. Kolce skutecznie zniechęcały słonie do takich zachowań.

Stone Town tętni życiem artystycznym – na każdym rogu można spotkać artystów i rzemieślników, którzy tworzą wyjątkowe dzieła sztuki, dostępne do zakupu za przystępną cenę.
Zanzibar Doors
Zanzibar DoorsZanzibar DoorsZanzibar DoorsZanzibar Doors

Dom Cudów

Dom Cudów (House of Wonders) to jeden z najbardziej charakterystycznych i historycznie ważnych budynków w Stone Town. Jest to jedna z najbardziej okazałych i niezwykłych struktur architektonicznych w mieście. Budynek został zbudowany pod koniec XIX wieku przez sułtana Zanzibaru, Barghasha bin Sa'id. Był to pierwszy budynek na wyspie wyposażony w elektryczność, windę i wodociąg, co sprawiło, że był uznawany za "cud" i stąd jego nazwa. Od 1994 roku mieści się tam Muzeum Historii i Kultury Zanzibaru i Wybrzeża Suahili.

Dom Cudów
Dom Cudów
Szczyt sezonu turystycznego przypada na wyspie na okres od czerwca do października, czyli w porze suchej.

Forodhani Gardens, smaczny punkt na mapie

Forodhani Gardens znajduje się w samym sercu Stone Town, przy nadmorskiej promenadzie, tuż obok słynnego targu ulicznego Forodhani. To miejsce, które odwiedzają turyści oraz miejscowi, aby pospacerować, pograć w piłkę i się zrelaksować. Jeśli zastanawiacie się, gdzie zjeść w Stone Town, to właśnie tutaj. Wieczorami to miejsce przekształca się w tętniący życiem targ uliczny, gdzie można spróbować lokalnych potraw, takich jak ryby, owoce morza, samosy i inne smakołyki.

Na targu najlepiej płacić lokalną walutą, czyli szylingami tanzańskimi. W wielu miejscach będziecie mogli zapłacić dolarami amerykańskimi, jednak warto pamiętać, że na Zanzibarze nie można płacić dolarami, które zostały wyemitowane przed rokiem 2009.
Targ jedzeniowy
Targ jedzeniowy

Pałac Sułtana

Dawny Pałac Sułtana, a po rewolucji nazwany Pałacem Ludu, usytuowany jest na nabrzeżu pomiędzy Domem Cudów a Wielkim Drzewem. Pałac Sułtana został zbudowany w XIX wieku przez sułtana Barghasha bin Sa'ida, który był jednym z najpotężniejszych władców Zanzibaru. Był to jego rezydencja i siedziba administracji państwowej. Od pewnego czasu pełni funkcję muzeum sułtanów Zanzibaru. Znajduje się tutaj kolekcja portretów i przedmiotów, które są związane z panowaniem władców. Budowla jest zrobiona z koralowca i drewna. Warto zwrócić uwagę na wytworne zdobienia np. arkady i balkony.

Pałac Sułtana
Pałac Sułtana

Darajani Market, miejsce na lokalne zakupy

Darajani Market, znany również jako Targ Darajani, jest usytuowany na granicy między Starym a Nowym Miastem w Zanzibarze. Nazwa "Darajani" pochodzi z języka suahili i oznacza "most". Targ ten stanowi symboliczny "most" łączący tradycyjną, historyczną część miasta z nowszymi obszarami.

Tutaj kupicie najlepsze przyprawy, których zapach przyprawi Was o zawrót głowy.
Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.