Atrakcje Wysp Zielonego Przylądka, czyli to, co na Sal najpiękniejsze

AfrykaAgnieszka Słupecka24.01.2023

Poczujecie tu ciepły, delikatny i miękki piasek pod swoimi stopami. Nacieszycie oczy niebywałym turkusem. Posmakujecie przepysznych dań rybnych i owoców morza. Co jeszcze na Was czeka na Waszych wyspiarskich wakacjach? Dowiecie się z tekstu poniżej.

Wyspa Sal - Santa Maria
Wyspa Sal - Santa Maria

Esparagos - szparagowa stolica wyspy

Nazwa miejscowości oznacza szparagi, które rosną tutaj na dziko, ale nie są jadalne. Esperagos położone jest w centralnym punkcie na Sal i jak na stolicę przystało, znajduje się tu jedyne lotnisko na wyspie. To właśnie w Esperagos wylądujecie po ok. 7 godzinach lotu z Polski (jeśli lot jest bezpośredni) i rozpoczniecie swoje wymarzone wyspiarskie wakacje. To miasto warto odwiedzić z kilku powodów. Po pierwsze, znajdziecie tu szereg restauracji serwujących smaczne lokalne jedzenie. Po drugie, rzucą się Wam w oczy kolorowe zabudowania na piaskowym terenie, które zrobią na Was wrażenie i pozostaną w pamięci. Po trzecie, spotkacie tu przemiłych mieszkańców.

Saliny Pedra de Lume mienią się kolorami

Niecałe 5 km na wschód od stolicy wyspy znajduje się miejscowość Pedra de Lume, którą warto odwiedzić z powodu nietypowych salin. Lśniące bielą pola zlokalizowane są w kraterze wygasłego wulkanu. To właśnie od uprawy soli w Pedra de Lume, wyspa zyskała swoją nazwę "Sal". Saliny są jedną z największych atrakcji turystycznych na wyspie. Woda w zbiornikach ma właściwości lecznicze, dlatego podczas zwiedzania jest czas na kąpiel w salinach, a raczej na zanurzenie się w wodzie. Przez ogromne zasolenie wody nie będziecie mogli w niej pływać, a tylko dacie radę unosić się na jej powierzchni. Sadzawki ze słoną wodą mają różną głębokość i odmienny kolor. Ilość wody zależy to od stopnia odparowania cieczy, a powstały kolor od procesu solnego. Zaobserwujecie barwy, takie jak biały, różowy czy zielony. Przebieg powstania soli polega na tym, że woda z oceanu przepływa wąskim rowem do krateru i do największego poletka na całym terenie salin. Pola salin nie są głębokie, mają po kilkanaście centymetrów. W tym największym "basenie" woda musi trochę postać, aby temperatura się wyrównała. Następnie słona woda zostaje rozprowadzona do mniejszych "basenów lub koryt". Na wierzchu tworzy się powoli skorupa z soli. Salina Pedra de Lume powstała w 1805 roku za panowania Portugalczyków, których kolonią były Wyspy Zielonego Przylądka. Gotowa sól (po wyschnięciu wody) była transportowana specjalną kolejką linową bezpośrednio na statki płynące do Portugalii oraz innych krajów. Wydobycie soli na skalę przemysłową odbywało się do lat 80. Obecnie salina stała się atrakcją turystyczną, a wydobycie soli zaspokaja lokalną ludność.

Pedra De Lume
Pedra De Lume

Zatoka Murdeira - koralowa zatoka

Przepiękna zatoka położona jest na zachodnim wybrzeżu wyspy i jest jednym z dwóch rezerwatów na Sal. Ten morski obszar chroniony znany jest również pod nazwą "koralowa zatoka" ze względu na rafę koralową ciągnącą się wzdłuż wybrzeża. Dzięki doskonałym warunkom panującym w zatoce żyje w niej wiele gatunków ryb, a przy odrobinie szczęścia można dostrzec nawet wieloryby. Na plaży w zatoce Murdeira składają jaja żółwie morskie, a także ptaki. Zatoki strzeże Góra Lwa (kształt skały przypomina leżącego lwa), która jest dopełnieniem zachwycającego widoku.

Palmeira - spokój i proste życie

Położone na zachodnim wybrzeżu niewielkie rybackie miasteczko jest głównym portem na Sal. To właśnie tu docierają na wyspę drogą morską wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, z których korzystają mieszkańcy i turyści. Przy brzegu rybacy wyciągają sieci pełne ryb i od razu poddają je czyszczeniu. Palmeira zachwyca swoim spokojem, kolorami i nieśpieszną atmosferą życia codziennego. Warto pospacerować uliczkami, które obfitują w kreatywne murale. Większość malowideł nawiązuje do tematyki morskiej i związanej z rybołówstwem. W tym małym miasteczku zobaczycie codzienne życie mieszkańców oraz zakupicie lokalne pamiątki w formie lokalnego rzemiosła.

Wyspy Zielonego Przylądka
Wyspy Zielonego Przylądka

Buracona mruga błękitnym okiem

Zaledwie 5 km od Palmeiry znajduje się naturalny basen lawowy Buracona, czyli po przetłumaczeniu "dziura". Inna popularna nazwa tej atrakcji to "Blue Eye" (Błękitne Oko), ponieważ codziennie w południe można zaobserwować tutaj niezwykłą grę światła słonecznego i niezwykle turkusowej wody. Jaskinia ma 24 metry i jest połączona z oceanem. Na skałach znajduje się również zadaszona altana, z której wygodnie będziecie mogli podziwiać widoki. Również w jej wnętrzu znajduje się niewielkie muzeum geologiczne i sklep z pamiątkami, w którym będziecie mogli zakupić wakacyjne drobiazgi.

Buracona
Buracona

Luksus w Santa Maria

Większość turystów wybierających się na wyspę Sal zatrzyma się w Santa Maria. Miejscowość położona jest nad oceanem i obfituje w luksusowe hotele z dostępem do przepięknej piaszczystej plaży. Plaża w Santa Maria ma ok. 2 km długości, miejscami 100 metrów szerokości i niebywale delikatny biały piasek. Punktem centralnym Santa Maria jest molo położone przy długiej plaży, wzdłuż której ciągnie się strefa hotelowa. Tu życie toczy się w ciągu dnia. Turyści opalają się i uprawiają sporty wodne, tubylcy sprzedają swoje rękodzieło, dzieci ćwiczą skoki do wody z pomostu. Rybacy oporządzają swoje wcześniej złowione ryby, które szykowane są do sprzedaży. Poza przepiękną plażą koniecznie pospacerujcie uliczkami miejscowości. Odnajdziecie w nich radosne kolory, dzięki nowemu projektowi Arte d’Zona, który ożywił miasteczko Santa Maria. Twórczynią tego projektu była Ariana Casaburo, mieszkanka wyspy z pochodzenia włoszka. To dzięki niej miasto zaczęło zdobywać piękne murale i żywe kolory. 

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.