Jamajka atrakcje. Co warto zobaczyć na Jamajce?

Ameryka PółnocnaAgnieszka Słupecka20.01.2023

W języku dawnych mieszkańców wyspy Xaymaca, to inaczej "kraj drzew i wody". Poza pięknem przyrody wyspa przyciąga fanów muzyki reggae i wielbicieli Boba Marleya. To idealne miejsce na odcięcie się od życia codziennego i przełączenie się na tryb błogiego relaksu.

Karaibska plaża
Karaibska plaża

Turystyczny raj i mroczna historia

Miasto Montego Bay znajduje się w północno-zachodniej części Jamajki i jest bardzo popularne wśród turystów. Swoją popularność zyskało dzięki dużej liczbie piaszczystych plaż oraz rafie koralowej. To idealne miejsce do nurkowania. Dla fanów tego sportu jest to niezwykłe miejsce, gdyż plaże znajdujące się niedaleko tej miejscowości kryją podwodne jaskinie, które można podziwiać podczas zwiedzania w głębinach oceanu. Jedną z najsłynniejszych grot jest Widowmaker's Cave, która znajduje się na wysokości 24 m p.p.m. i stanowi doskonałą kryjówkę dla wielu morskich stworzeń.

Montego Bay
Montego Bay

W Montego Bay znajduje się mroczne miejsce Rose Hall związane z historią wyspy. W 1655 roku Jamajka trafiła w ręce Brytyjczyków i stała się światowym centrum handlu cukrem i niewolnikami, którzy harowali na plantacjach pod czujnym okiem surowych właścicieli. Wśród tych ostatnich najbezwzględniejsza i najokrutniejsza była kobieta Annie Palmer - Biała Czarownica z Rose Hall. To ona wyjątkowo morderczo traktowała swoich niewolników. Była postrachem całej niewolniczej społeczności. Po jej śmierci nadal budziła postrach. Wśród mieszkańców Montego Bay krąży legenda, że rezydencję ma nawiedzać "Biała Wiedźma". Z biegiem lat Rose Hall opustoszała i popadła w zapomnienie. W latach 70. minionego wieku kupiła ją para amerykańskich inwestorów (była miss Stanów Zjednoczonych Michele Rollins i jej mąż biznesmen). Państwo Rollins odrestaurowali zaniedbaną posiadłość i otworzyli jej wnętrza dla odwiedzających. Dlatego, jeśli interesuje Was historia tego miejsca, niewolnictwa i całej Jamajki, warto zwiedzić tę przestrzeń z przewodnikiem.

Z Montego Bay proponujemy wybrać się do Negril, gdzie znajduje się najbardziej znana plaża Jamajki – Seven Mile Beach. Plaża ta słynie poza jej długością z niezwykle jasnego i delikatnego piasku. Uważana jest za rajskie miejsce na Karaibach.

plaża Seven Mile
plaża Seven Mile

Wodospady na rzece Dunn

To miejsce, które musi odwiedzić każdy fan przygód agenta 007. Wodospady i pobliska plaża ozdobiły scenerię w jednym z filmów rozpoczynających całą serię z James-em Bondem. Wodospady na rzece Dunn to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych na Jamajce. Ten wysoki wodospad, który w formie kaskady wpada wprost do Morza Karaibskiego, odwiedzany jest corocznie przez prawie milion turystów. Warto zabrać buty do wody (najlepiej z antypoślizgową podeszwą) oraz wodoszczelny pokrowiec na sprzęt fotograficzny i cenne rzeczy. YS Falls to kompleks siedmiu wysokich wodospadów położonych na samym południu wyspy. Znajdują się tu również naturalne baseny, w których możecie zażyć orzeźwiających kąpieli, w których trakcie będziecie mogli podziwiać niesamowite widoki, które długo pozostaną Wam w pamięci.

Wodospady na rzece Dunn
Wodospady na rzece Dunn

Stolica wyspy, Muzeum Boba Marleya i Devon House

Największe anglojęzyczne miasto całych Karaibów, stolica wyspy – Kingston. Warto się wybrać na spacer do malowniczego portu oraz odwiedzić Galerie Narodową (National Gallery of Jamaica). W galerii możecie podziwiać dzieła artystów z Jamajki oraz prace z zagranicy. Stolica jest otoczona Górami Błękitnymi stanowiącymi nie lada gratkę dla wszystkich wielbicieli pieszych wycieczek i przepięknych krajobrazów

Każdy fan muzyki reagge musi odwiedzić to miejsce. Muzeum Boba Marleya w Kingston powstało w 1986 roku. Zobaczycie tam sypialnie Marleya, jego studio nagraniowe Tuff Gong, kolekcję płyt oraz biletów na koncerty. Będziecie mogli również zobaczyć wycinki z gazet o Marleyu, które kolekcjonował artysta. Duże wrażenie robią ślady kul na jednej ze ścian pokoju, wystrzelonych przez zamachowców w 1976 roku.

Kolejny punktem na wakacyjnej mapie jest Devon House. To posiadłość, która stała się domem dla pierwszego czarnoskórego milionera w historii tego kraju. Zdobył on majątek w Wenezueli i powrócił na Jamajkę. Został mianowanym kustoszem w St. Andrew i stał się cenionym urzędnikiem państwowym. Jego rezydencja została odnowiona i obecnie budynek został przerobiony na muzeum. Dookoła budynku zagospodarowano przepiękny park, po którym warto pospacerować.

Devon House
Devon House

Początek i koniec w Nine Miles

Punkt obowiązkowy, dla tych, którzy chcą podążać śladami Boba Marleya. Nine Miles to miasteczko, w którym urodził się Bob Marley. Zobaczycie tu niewielki domek składający się tylko z dwóch pomieszczeń – sypialni i pokoju dziennego. Niedaleko domu znajduje się słynny kamień, na którym przesiadywał artysta w poszukiwaniu inspiracji. Tu również znajduje się mauzoleum, miejsce pochówku najważniejszej postaci w społeczeństwie rasta oraz świata muzyki reggae. W sarkofagu, które znajduje się w głównym pomieszczeniu wraz z ulubioną gitarą Gibson spoczywa Bob Marley. Nagrobek jest z jasnego marmuru, a wokół niego znajdują się instrumenty, na których grywał piosenkarz. Obok mauzoleum muzyka jest także mniejsze mauzoleum jego matki. Wioska jest niewielka, znajduje się w niej zaledwie kilka małych domków oraz szkoła ufundowana przez matkę Marleya. W Nine Mile jest obecnie wspólnota rastafarian. Wielu spośród zamieszkujących ją osób jest spokrewnionych w różnym stopniu z królem reggae. To miejsce jest przepełnione muzyką.

Rastaman
Rastaman

Góry Błękitne i najlepsza kawa w tle

Dla tych, którzy chcą znaleźć się wśród dzikiej natury, nie pozostaje nic innego jak wybrać się w Góry Błękitne. To pasmo górskie w zachodniej części Jamajki. Góry ciągną się przez blisko 50 km, od Stony Hill po Morze Karaibskie. Najwyższy szczyt to Blue Mountain Peak (2256 m n.p.m.). Wycieczka może być męcząca, jednak przepiękne widoki roztaczające się ze szczytu wynagrodzą cały trud górskiej wspinaczki. Na terenie Blue Mountains rośnie ponad 60 gatunków orchidei oraz krzew kawowca – Jamaica Blue Mountain Coffe uznawana jest za jedną z najlepszych kaw na świecie.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.