Relacja z Meksyku. Co warto zobaczyć na Półwyspie Jukatan?

Ameryka PółnocnaKatarzyna Węgrzyn27.05.2022

W ostatnim czasie zyskał na popularności, do czego z pewnością przyczyniły się bezpośrednie i komfortowe loty prosto z polskich lotnisk. To region, który przyciąga wyjątkową przyrodą, egzotyczną kulturą i ogromnymi walorami historycznymi. Wybierając się do Meksyku nie potrzebujemy żadnych szczepień, więc w podróż można się wybrać spontanicznie.

Półwysep Jukatan, Meksyk
Półwysep Jukatan, Meksyk
Fot: Katarzyna Węgrzyn

Półwysep Jukatan - podróż

Bezpośredni lot z Polski do Cancun trwa około trzynastu godzin, nie ma żadnych międzylądowań. Dreamlinery są komfortowo wyposażone, czas można spożytkować na nadrabianiu filmowych zaległości, graniu czy słuchaniu muzyki. Standardowo każdy dostaje słuchawki oraz gadżety do spania. Na pokładzie serwowane są posiłki, do wyboru wersje tradycyjne oraz wegetariańskie, a oczywiście dodatkowo można korzystać z komercyjnej oferty. Po wylądowaniu trzeba uzbroić się w cierpliwość - powiedzenie "ale Meksyk" nie bierze się z znikąd, pierwsze spotkanie z lokalną administracją i specyficznym chaosem na pewno zapadnie każdemu w pamięć. Transfer do hotelu zorganizowany jest bardzo sprawnie, nie ma możliwości, żeby ktoś się zgubił, a sam przejazd nowoczesnym autokarem trwa około dwóch godzin. Podróż jest długa, ale pogoda i widoki sprawiają, że po przekroczeniu progu resortu zmęczenie z miejsca ustępuje miejsca zachwytowi. Co warto zobaczyć podczas wakacji w Meksyku?

Wakacje w Meksyku czas start!
Wakacje w Meksyku czas start!
Fot: Katarzyna Węgrzyn

Oszałamiające Cenoty

To jedna z wizytówek Meksyku, która przyciąga tłumy turystów z całego świata. Podziemne krasowe studnie wykute w krasowych skałach dają ogromne możliwości. Dzięki niezwykle przejrzystej wodzie można w nich pływać, snurkować i nurkować. Rozlokowane są na całym półwyspie, dzięki czemu nie trzeba ograniczać się do zwiedzania jednego kompleksu, a wybrać takie, które nas zainteresują najbardziej. Przed wejściem do każdej cenoty trzeba wziąć prysznic, ponieważ detergenty zawarte w kosmetykach zanieczyszczają środowisko, na szczęście wszyscy szanują te zasady, dzięki czemu kolejne pokolenia będą mogły się cieszyć tymi niezwykłymi miejscami.

Cenoty, Meksyk
Cenoty, MeksykCenoty, MeksykCenoty, MeksykCenoty, Meksyk

Na półwyspie nie ma rzek ani jezior, to właśnie z podziemnych źródeł lokalne ludy czerpały słodką wodę. Miało to znaczenie nie tylko praktyczne, ale również rytualne, według dawnych wierzeń podziemne tunele prowadziły do innego świata, składano w nich również ofiary. W każdej cenocie, którą miałam okazję odwiedzić, było mnóstwo nietoperzy, które niejednokrotnie przelatywały nad głowami w trakcie jak pływałam podziwiając ryby oraz żółwie, żyjące w swoich naturalnych warunkach. Było to jedno z najpiękniejszych doświadczeń w moim życiu. Warto zrobić rozeznanie, jakie cenoty są w okolicy i dopasować je do swoich preferencji. Niektóre są bardziej komercyjne, trzeba w nich pływać w kamizelkach, a zejścia są profesjonalnie zabezpieczone, a inne bardziej kameralne i dzikie. Do wszystkich cenot można skakać, w przypadku zbiorników półotwartych jest to możliwość skoku z kilku metrów, wrażenia są niesamowite.

Piramidy

Majowie stworzyli imponującą cywilizację, której spuściznę można podziwiać do dziś. Wiele z nich przetrwało głównie dlatego, że zostały zapomniane i odkryte na nowo dopiero w XIX i XX wieku, w trakcie poszukiwań terenu na wyrębek drewna.

Miasto Tulum powstało około 4 wieku n.e. Samo słowo "Tulum" oznacza ścianę, miasto było otoczone z trzech stron grubymi murami o wysokości 6 metrów. Ostatnią stronę tworzyła naturalna zapora w postaci dwunastometrowego klifu. Można podziwiać tu wiele budowli, w tym pozostałości obserwatoriów astronomicznych.

Miasto zostało zaprojektowane w niezwykły sposób, w określonych datach światło księżyca oświetlało konkretne budynki, a sami mieszkańcy żyli według rytmu nieba, który wyznaczał im pory dni jak i pory roku.

Jest to popularne miejsce, w którym jest sporo turystów. Zwiedzanie trwa nieco ponad godzinę, koniecznie trzeba pamiętać o nakryciu głowy, bo zwiedza się w ostrym słońcu.

Drugi kompleks, jaki odwiedziłam, piramidy w Coba zrobił na mnie o wiele większe wrażenie, ponieważ znajduje się w dżungli w bardziej kameralnym miejscu. Było tutaj 6 tysięcy budynków i około 40 tysięcy mieszkańców. Do dziś zachowało się tutaj mnóstwo płaskorzeźb, na kamieniach wciąż widać ślady farb, bo miasta majów były bardzo kolorowe. Jak w każdym kompleksie jest tutaj sporo motywów astronomicznych Do największej piramidy trzeba przejść około 2 kilometrów, można skorzystać również z rikszy lub roweru. Niestety, w trakcie trzygodzinnej wyprawy udało się obejrzeć zaledwie kilka procent całego kompleksu, ale wywarł na mnie ogromne wrażenie, właśnie tak wyobrażałam sobie w marzeniach ruiny dawnych miast.

Piramidy w Meksyku
Piramidy w MeksykuPiramidy w MeksykuPiramidy w Meksyku

Hotel

W Meksyku jest bogata baza hotelowa i wybór nie stanowi problemu. Wybrałam hotel Grand Bahia Coba, zdecydowało o tym kilka czynników. Chciałam miejsce, które położone jest blisko atrakcji, ale nie znajduje się w centrum w Tulum, bo zależało mi na w miarę kameralnej atmosferze w okolicy. To ogromny kompleks pełen zieleni i zwierząt, w którym od razu czuć egzotyczną aurę.

Przechadzając się po obiekcie, nieustannie można liczyć na towarzystwo iguan, ostronosów, aguti, rozśpiewanych ptaków, a czasem również małp. Na miejscu znajdują się meleksy, które wożą chętnych turystów na plażę lub do konkretnych restauracji, ale alejki spacerowe są tak ładne, że z przyjemnością chodziłam pieszo, zwłaszcza, ze obiekty znajdują się maksymalnie kilka minut spacerem od siebie.

Dzieci mogą spędzać czas na animacjach zarówno na lądzie, jak i w basenie. Animatorki zapewniają wiele zabaw, w razie potrzeby kontaktują się z rodzicami. W tym czasie dorośli mogą swobodnie skorzystać np. z usług SPA czy spędzić czas na plaży. Hotelowa plaża posiada infrastrukturę - leżaki, ręczniki, beachbar, molo, a chętni mogą skorzystać ze sportów wodnych. Amatorzy snoreklingu mogą liczyć na spotkanie kolorowych ławic, a przy odrobinie szczęścia żółwi. Na terenie hotelu bez problemu można kupić ważne akcesoria takie jak przejściówki do gniazdek, plażowe zabawki, kremy do opalania, wypłacić gotówkę, wymienić walutę czy wysłać kartkę pocztową. Do dyspozycji gości jest kilka restauracji a’la carte. Największe wrażenie na pewno robią baseny, przy których można spędzić czas według preferencji - odpocząć przy muzyce, jak i znaleźć taki, nad którym można w spokoju poczytać książkę.

Czy opłaca się zwiedzać na własną rękę?

Z racji mojego zawodu lubię sama planować podróże na miejscu i rzadko korzystam z gotowych ofert. Na miejscu korzystałam jednak z obu form i zdecydowanie polecam wycieczki zorganizowane. Trzeciego dnia pobytu w hotelowej wypożyczalni wynajęłam samochód i zrobiłam sobie objazd po okolicy, odwiedziłam dwie cenoty, lokalny targ oraz Tulum. Nie miałam żadnych problemów logistycznych, ale finansowo o wiele korzystniej wyszłaby mnie wycieczka zorganizowana.

Korzystając z hotelowej oferty wybrałam pakiet zawierający całodzienną wycieczkę do ruin miasta Coba, cenoty oraz lunch w towarzystwie rdzennych mieszkańców. Był to strzał w dziesiątkę. Fantastyczny przewodnik zasypywał uczestników ciekawostkami, miałam porównanie jak zwiedzały były inne grupy i samodzielnie nie ma szansy dowiedzieć się tylu informacji. Przed wejściem do cenoty można było przejść symboliczny rytuał majów i posłuchać ich języka. W podziemiach zakazane było używanie aparatów, ale pracownicy robili sesje fotograficzną, a po wszystkim można było zakupić pendrive ze zdjęciami. W trakcie spaceru powrotnego oprócz dzikich małp skaczących nad głowami mieliśmy okazję zobaczyć np. jak rośnie dzika wanilia. W miejscach tak przepełnionych historią i bogactwem naturalnym warto oddać się w ręce profesjonalistów.

Wakacje w Meksyku
Wakacje w MeksykuWakacje w MeksykuWakacje w Meksyku

Kulinaria

Kuchnia meksykańska należy do jednych z najpopularniejszych na świecie. Oparta na kukurydzy, roślinach strączkowych i papryczkach jest połączeń tradycji Indian oraz konkwistadorów. Dziś wizytówką meksyku są naciosy, burrito, guacamole, quesadille, tacosy, tortillę i genialne salsy. Różnorodność dań sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, a w ciągu tygodniowego pobytu nie sposób było spróbować wszystkiego.

Jedzenie
JedzenieJedzenieJedzenieJedzenie

Bezpieczeństwo

Wiele osób obawia się wyjazdu w te rejony Ja miałam okazuje zwiedzać okolice zarówno sama jak i z grupą, czułam się bardzo swobodnie, ludzie byli pomocni, otwarci ani razu nie czułam się zagrożona. Na ulicach jest sporo policji, która pilnuje porządku i zawsze służy dobrą radą i uśmiechem.

Miałam okazję podróżować po różnych częściach świata, nie był wiec to mój pierwszy egzotyczny wyjazd, miałam wysokie oczekiwania, a jednocześnie lekki stres, że będę rozczarowana. Meksyk mnie zachwycił spektakularną naturą, mistycznymi ruinamidoskonałą kuchnią. To idealny wybór dla osób, które szukają komfortowego wypoczynku, a przy okazji chcą pozwiedzać rzeczy, których nie ma w innych częściach świata.

Wakacje w Meksyku na Półwyspie Jukatan
Wakacje w Meksyku na Półwyspie JukatanWakacje w Meksyku na Półwyspie JukatanWakacje w Meksyku na Półwyspie JukatanWakacje w Meksyku na Półwyspie Jukatan
Skopiowano
Skopiuj link
Katarzyna Węgrzyn
Katarzyna Węgrzyn
Pasjonatka podróży, bliższych i dalszych. Autorka bloga podróżniczego gdziewpolscenaweekend.pl. Uwielbia odkrywać i opisywać nowe miejsca, zawsze przekazuje w tym trochę historii, która pomaga zrozumieć wyjątkowość wielu miejsc. Stale zaskakuje swoich czytelników ciekawostkami.