Co zobaczyć na Cyprze Południowym - największe atrakcje wyspy

EuropaIwona Kołczańska08.07.2020

Słoneczna wyspa to jedno z najpopularniejszych miejsc na wakacje w Europie. Z roku na rok wybiera ją także coraz więcej Polaków, a w te wakacje Cypr ma szansę stać się jednym z najczęściej wybieranych kierunków. Co warto zobaczyć w tym rajskim zakątku?

Cypr
Cypr

Urlop na Cyprze - za ile i skąd lecieć?

Tygodniowe wczasy all inclusive we wrześniu 2021 spędzimy na Cyprze od ok. 2900 zł (hotel 4-gwiazdkowy ze świetnymi ocenami). Za wakacje w 4-gwiazdkowym hotelu i wyżywieniem HB (2 razy dziennie) zapłacimy ok. 2100 zł.

Na Cypr Południowy polecimy z większości lotnisk w Polsce, w tym z Warszawy, Katowic, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, a także z Niemiec z Berlina.

Cypr należy do najbardziej słonecznych miejsc w Europie, a tutejsze plaże znajdują się w rankingach najpiękniejszych na świecie. Trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego charakteryzuje się świetną pogodą praktycznie przez cały rok – od wiosny do jesieni możemy liczyć na wysokie temperatury i bezchmurne niebo, zimą jest tu wiosennie, co stwarza idealne warunki do zwiedzania. A zobaczyć na Cyprze warto wiele miejsc, bo wyspa obfituje w atrakcje, zarówno dla fanów historii, jak i przyrody.

Flamingi na Cyprze
Flaimnigi na Cyprze
W wielu miejscach na Cyprze można spotkać osły
W wielu miejscach na Cyprze można spotkać osły

Cypr Południowy to przede wszystkim trzy duże kurorty – Ayia Napa, Limassol i Pafos. Wszystkie stanowią świetną bazę wypadową do zwiedzenia okolicy.

Ayia Napa i rajskie plaże

Ayia Napa słynie z wyjątkowo pięknych plaż. Kilometry jasnego piasku ciągną się po horyzont. Znajdziemy tu aż kilkanaście plaż wyróżnionych Błękitną Flagą. To także świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych, a sama miejscowość oferuje szereg rozrywek, także dla fanów życia nocnego.

Będąc w Ayia Napa warto wybrać się na wycieczkę statkiem, podczas której można podziwiać wyjątkowo piękne wybrzeże o urozmaiconej linii brzegowej. Do jednych z najbardziej zjawiskowych miejsc należy przylądek Cavo Greco, będący najbardziej na południowy wschód wysuniętą częścią Cypru. Woda oblewająca klify sięgające 10 m wysokości ma obłędnie błękitny kolor. Cavo Greco warto zobaczyć z wody, ale także wybrać się na niego – są tu liczne szlaki turystyczne, punkty widokowe, ustronne plaże i tajemnicze jaskinie.

Cavo Greco
Cavo Greco

Kilka kilometrów od Ayia Napa znajduje się także Fig Tree Bay, słynna piaszczysta plaża, która według rankingu TripAdvisor znalazła się na 3 miejscu w Europie, a według Big 7 Travel na trzecim miejscu na świecie wśród najpiękniejszych tego typu zakątków.

Limassol i starożytne miasto

Limassol to drugie pod względem wielkości miasto na Cyprze. Znajduje się na wyjątkowo malowniczym odcinku wybrzeża, u podnóża gór Troodos. Na ich stokach zlokalizowane są liczne winnice, dlatego koniecznie trzeba spróbować miejscowych win. Plaże i hotele rozciągają się na wschód od centrum. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych – od windsurfingu po nurkowanie. Limassol to także świetne miejsce na zakupy.

Hitem w okolicy jest Kurion, stanowisko archeologiczne z przepięknym widokiem na morze. Można tu zobaczyć ruiny starożytnego miasta oraz sanktuarium Apollina (2 km dalej). Wrażenie robią pozostałości po takich budowlach jak teatr w stylu hellenistycznym, stadion czy łaźnie rzymskie, bazyliki czy "Dom Gladiatorów". Kadry z Kurionu znajdują się na większości pocztówek z Cypru.

Pafos – antyczne zabytki i skała Afrodyty

Miejsce obowiązkowe to także Pafos, które zostało wpisane na listę UNESCO. Do największych atrakcji należy średniowieczny zamek, a także Grobowce Królewskie, które powstały między IV w p.n.e. i III w n.e. Nazwa jest myląca – chowano tu głównie arystokratów, a nie królów. Trzecim ważnym miejscem na zabytkowej mapie Pafos jest tzw. park archeologiczny, w którym do dziś prowadzone są wykopaliska. W czterech antycznych rezydencjach odkryto m.in. cenne rzymskie mozaiki, malowidła czy rzeźby.

25 km od ośrodka znajduje się Petra tu Romiu, gdzie miała narodzić się z morskiej piany Afrodyta. Bogini miłości miała wyjść z wody w pobliżu urokliwej formacji skalnej. Przed wiekami w pobliżu znajdowało się także centrum kultu bogini płodności. Dziś lokalni mieszkańcy lubią opowiadać, że opłynięcie skał nago przy pełni księżyca da szczęście w miłości.

40 km od Pafos znajduje się z kolei półwysep Akamas, czyli ostatni dziki zakątek Cypru. Masowa turystyka tu jeszcze nie dotarła. Teren jest niezadeptany i dziewiczy, a zarówno na lądzie, jak i w wodzie występuje wiele nietypowych gatunków roślin i zwierząt. Duża część obszaru znajduje się pod ochroną.

Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty