Cypr Północny atrakcje. Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym?

AzjaAgnieszka Słupecka29.09.2023

Wyspa według legendy była miejscem narodzin Afrodyty. Chociaż wiele miejsc związanych z jej postacią znajduje się w południowej części kraju, poznajcie Cypr Północny, który fascynuje mieszanką kultur i historią.

Kyrenia
Kyrenia

Zabytkowa Nikozja (Lefkoşa)

Stolica Cypru Północnego – Nikozja – ma bogatą historię, która sięga ponad 4500 lat wstecz i przeplata się z różnymi kulturami i cywilizacjami, które wpływały na jej rozwój. Nikozja była rządzona przez Bizantyjczyków, Wenecjan, Ottomanów i Brytyjczyków, zanim Cypr uzyskał niepodległość w 1960 roku. W Nikozji można odwiedzić wiele historycznych budowli, takich jak mury obronne z czasów Wenecji czy turecka kwatera główna Büyük Han. W stolicy warto zobaczyć kościół św. Jana, który pochodzi z XVII wieku i jest znany ze swoich pięknych zdobień wewnątrz świątyni. Jest to jedyny kościół w Nikozji, w którym zachowała się kompletna dekoracja ścienna.

Nikozja
Nikozja

Wielbiciele historii koniecznie muszą się udać do Muzeum Cypryjskiego. Jest ono głównym i największym muzeum archeologicznym na wyspie, prezentującym rozwój cywilizacji cypryjskiej od neolitu do okresu wczesnego Bizancjum (VII wiek). Bogata kolekcja składa się z ceramiki, biżuterii, rzeźb, monet oraz innych dzieł sztuki, które przedstawione są w porządku chronologicznym w poszczególnych salach ekspozycyjnych. Budynek, w którym znajduje się muzeum również posiada wartość historyczną. Budowę tego muzeum rozpoczęto w 1908 roku, a zakończono w 1924 roku, w czasach kiedy Cypr pozostawał kolonią brytyjską.

Pasjonaci motocykli będą mogli odwiedzić Muzeum Motocyklowe w Nikozji, które eksponuje aż 150 sztuk pojazdów z lat 1914-1983. To na pewno będzie fantastycznie spędzony czas przez wszystkich miłośników dwukołowych pojazdów.

Malownicza Kyrenia (Girne)

To malowniczy port, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Cyprze Północnym. Znajduje się tutaj zamek w Kyrenii, pochodzący z czasów bizantyjskich – jest jednym z najważniejszych zabytków na wyspie. Przechowuje wiele artefaktów, w tym wrak statku z epoki brązu. Szczątki greckiego statku handlowego, który zatonął u wybrzeży Cypru ok. 300 r. p.n.e. Pomimo upływu tysięcy lat dobrze zachowany pozostał drewniany kadłub, a nawet przewożony ładunek. Warto wstąpić na odrestaurowany targ Bandabuliya, w którym obecnie mieszczą się kawiarnie, tawerny oraz sklepy z lokalnymi produktami. 

Port Kyrenia
Port Kyrenia

Bellapais Abbey to uroczy klasztor z XIII wieku, zlokalizowany na wzgórzach powyżej Kyrenii. Jest to jedno z najlepszych miejsc na wyspie do podziwiania widoków na Morze Śródziemne. Architektura klasztoru jest fascynującym przykładem gotyckiego stylu, popularnego w Europie w okresie średniowiecza. Klasztor składa się z klasztoru, refektarza (jadalni), kapituły i kościoła. Refektarz jest szczególnie znany ze swojego pięknego gotyckiego sklepienia i pięknego posągu.

Buffavento Castle to jednen z trzech zamków na wysokich skalach Kyrenii. Zamek oferuje niesamowite widoki na okolicę.

Tajemnicza Famagusta (Gazimağusa)

Znajdują się tu ruiny starożytnego miasta Salamis, gotycka katedra św. Mikołaja (obecnie meczet Lala Mustafa Paşa) oraz średniowieczne mury miejskie. Ten imponujący budynek był pierwotnie gotycką katedrą, ale został przekształcony w meczet w czasach osmańskich. Jest to jeden z najważniejszych zabytków w Famaguście.

Meczet Lala Mustafa Pasha
Meczet Lala Mustafa Pasha

Miejsce, które przyciąga turystów, jest Varosha. Miasto nazywane jest "umarłym miastem" lub "miastem duchów". To dzielnica miasta Famagusta. W latach 70. XX wieku była to jedna z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie, przyciągając gwiazdy takie jak Elizabeth Taylor i Richard Burton. Znana była z pięknych plaż i luksusowych hoteli, drogich butików. W 1974 roku, podczas tureckiej interwencji na Cyprze, Varosha została opuszczona przez swoich mieszkańców, którzy uciekli przed nadciągającymi wojskami. Od tamtej pory, dzielnica jest zamknięta i strzeżona przez wojska tureckie.To zamrożone w czasie miejsce jest ważnym symbolem podziału Cypru. Chociaż Varosha jest technicznie na terytorium Cypru Północnego, który jest de facto kontrolowany przez Turcję, jest uznawana za terytorium Republiki Cypryjskiej, która jest członkiem Unii Europejskiej, przez społeczność międzynarodową. Do Famagusty organizowane są wycieczki fakultatywne.

Piękny półwysep Karpaz (Karpaz Yarımadası)

Znajduje się tu Park Narodowy Karpaz, gdzie można zobaczyć dzikie osły. Na końcu półwyspu znajduje się również jeden z najpiękniejszych kościołów na wyspie, Monaster Apostoła Andrzeja. Miejsce to przyciąga Greków, którzy przybywają tutaj w pielgrzymkach przede wszystkim w dzień NMP (15 sierpnia). Największą popularnością na półwyspie jak i na całej wyspie Cypr cieszy się plaża Golden Beach, która zachwyca swoim pięknem i złocistymi wydmami.

Cypr Północny: Karpaz
Cypr Północny: Karpaz

Podzielona wyspa

Wyspa jest podzielona na Cypr Północny, który jest de facto pod kontrolą Turcji, i Cypr Południowy, który jest członkiem Unii Europejskiej. Wybór części wyspy na wakacyjny wypoczynek zależy od indywidualnych preferencji. Warto jednak zwiedzić obie części, aby mieć porównanie oraz zobaczyć niepowtarzalne atrakcje.

Zasady wjazdu na Cypr Północny

Na Cyprze Północnym jedynym lotniskiem cywilnym jest lotnisko Ercan, w okolicach Nikozji. Państwa europejskie nie mają bezpośrednich połączeń lotniczych z Cyprem Północnym, dlatego najlepiej zwiedzić tę cześć wyspy, przybywając z części Cypru Południowego. Znajdują się tam dwa lotniska w PaphosLarcace. Polscy turyści mogą podróżować z dowodem osobistym. Również wystarczy dowód osobisty przy przekraczaniu granicy z Cyprem Północnym.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.