Wakacje.plWczasyCyprCypr Północny

Wczasy Cypr Północny

Oferty
O regionie
Miasta
Przed podróżą
Pogoda
FAQ

Cypr Północny

O regionie
Miasta
Przed podróżą
Pogoda
Północna część Cypru znana jako Turecka Republika Cypru Północnego, to unikatowy region, który oferuje wyjątkowe doświadczenia dla turystów. Cypr Północny bywa niedoceniany z uwagi na liczne atrakcje w południowej części wyspy, jednak niesłusznie. Jest to miejsce pełne niesamowitych krajobrazów i historii, gdzie zachód miesza się ze wschodem tworząc miejsce absolutnie unikalne.

Wycieczki na Cypr Północny
Cypr jest jedną z najpiękniejszych wysp na Morzu Śródziemnym. Zapewnia wszystko, czego możesz oczekiwać w czasie wakacji: luksusowe hotele, piaszczyste plaże, czystą wodę, piękną pogodę i wielowiekowe zabytki. Zaplanuj wycieczkę i zobacz Famagustę czy Kyrenię, zakochaj się w piaszczystych plażach i zakosztuj wspaniałej kuchni w tutejszych knajpkach czy restauracjach. Wyjazdy na Cypr Północny to także okazja do zobaczenia malowniczych krajobrazów półwyspu Karpas i gór Pentadaktylos, ciągnących się wzdłuż północnego wybrzeża. Wybierz z naszej oferty wczasy Cypr Północny All Inclusive i ciesz się wszystkimi świadczeniami w cenie wyjazdu. Możesz też sprawdzić wakacje Cypr Północny Last Minute - być może znajdziesz doskonałą ofertę i wyjedziesz na urlop za kilka dni, a nawet tego samego dnia.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

KrajCypr
JęzykGrecki
WalutaEuro
Odkryj najbardziej popularne miasta turystyczne na Cyprze Północnym!

PASZPORTY I WIZY

Na Cypr Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Jeśli w czasie lotu na Cypr planowane jest międzylądowanie w Turcji, może być konieczne okazanie paszportu na lotnisku.
Na Cyprze dla Polaków wizy nie są wymagane.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA

Szczepienia nie są wymagane.
MajZobacz cały rok
Temperatura w dzień22°C
Temperatura w nocy19°C
Temperatura wody20°C
Liczba godzin słonecznych14

FAQ

Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje na Cyprze Północnym i znajdź potrzebne informacje.

Gdzie najlepiej jechać na Cypr Północny?

Cypr Północny nie jest jeszcze tak popularnym miejscem na wakacje wśród europejskich turystów jak południowa część wyspy. Możesz wybrać wycieczkę z tanim biurem podróży, ale wówczas impreza turystyczna prawdopodobnie nie będzie uwzględniała pełnego wyżywienia. Jeśli zależy Ci na komforcie, wybierz wakacje Cypr Północny All Inclusive, gdzie w cenie wyjazdu będziesz mieć zapewnione wyżywienie, napoje, przeloty, transfery czy opiekę rezydenta i oczywiście noclegi. W naszej wyszukiwarce znajdziesz propozycje wyjazdów na Cypr Północny z takich biur podróży jak Rainbow Tours, Grecos czy Itaka. Do największych kurortów turystycznych w tej części wyspy należą Famagusta czy Kyrenia i do nich mamy największy wybór ofert.

Kiedy najlepiej jechać na Cypr Północny?

Pogoda na Cyprze Północnym jest przepiękna przez cały rok, dlatego nawet wyjazd w styczniu czy w lutym pozwala na odpoczynek na plaży i na zwiedzanie ciekawych miejsc. Wakacje możesz również zaplanować na wiosnę i jesień, kiedy temperatura na Cyprze Północnym nie jest już tak wysoka, ale wówczas mogą zdarzyć się opady deszczu. Nie bez powodu Cypr nazywany jest wyspą słońca. Wybierasz się na wczasy? Musisz się liczyć z tym, że w lipcu czy w sierpniu na Cyprze Północnym będzie bardzo gorąco. Jeśli źle znosisz upały, lepiej wybierz się na wyspę w innym miesiącu. Kiedy jechać na Cypr Północny? To zależy od tego, czy chcesz zwiedzać, czy wypoczywać. Poza ścisłym sezonem letnim, który trwa tu co najmniej od końca maja do października, w wielu miejscach jest mniej turystów, a i pogoda sprzyja podziwianiu zabytków.

Co zobaczyć na Cyprze Północnym?

Turecka część Cypru to wiele ciekawych miejsc i historycznych miast, gdzie możesz podziwiać cuda architektury, ale nie tylko. Największe atrakcje turystyczne na Cyprze Północnym to przede wszystkim zabytkowa zabudowa Famagusty (stare miasto za murami), port i zamek w Kyrenii, Zamek św. Hilariona czy też ruiny miasta Salamis. Godne uwagi jest miasteczko Bellapais, u podnóża gór Beşparmak, gdzie mieści się średniowieczne opactwo, zachwycające unikatową architekturą i scenerią. Warto zobaczyć podzieloną stolicę wyspy, gdzie nadal stoją zasieki. Stare Miasto w Nikozji pozwala na zobaczenie meczetu, Wielkiej Łaźni czy bazaru miejskiego. Poza tym w każdym kurorcie turystycznym na Cyprze Północnym znajdziesz hotele z wieloma atrakcjami, m.in. zjeżdżalniami wodnymi czy animacjami, jakie zapewniają grupy animatorów. Tym, co wyróżnia tę część Cypru, jest jej kuchnia. Cypr Północny wiele czerpie pod tym względem z kuchni tureckiej. Można jej skosztować w licznych restauracjach, m.in. w Nikozji.

Loty na Cypr Północny

Podróż na Cypr Północny wymaga zwykle międzylądowania na jednym z tureckich lotnisk. Wygląda to w praktyce w ten sposób, że wylatujesz z Polski, z jednego z wybranych lotnisk: z Katowic, Warszawy lub z Krakowa. Loty na Cypr Północny najpierw kierowane są z Polski na lotnisko w Turcji, np. do Antalyi, a dopiero po krótkim postoju i zmianie załogi samolotu trafiają na lotnisko na Cyprze Północnym. Cypr Północny All Inclusive lub z inną opcją wyżywienia. Cypr Północny obsługiwany jest przez międzynarodowe lotnisko w Ercan. To port lotniczy położony w odległości 18 km na południowy wschód od Nikozji, stolicy wyspy. Jest to główny port lotniczy Cypru Północnego, a ze względu na to, że ta część wyspy położona jest po tureckiej stronie, lotnisko obsługują wyłącznie tureckie linie. Ile trwa lot na Cypr Północny? Podróż wydłuża się z uwagi na konieczność międzylądowania i zajmuje około 4,5 godziny.

Co przywieźć z Cypru?

Turecka część Cypru to miejsce, w którym kupisz typowe, tradycyjne tureckie słodycze np. chałwę. Takie pamiątki z Cypru Północnego na pewno przypadną do gustu nie tylko dzieciom. Możesz też zdecydować się na inny przysmak, jakim jest ser halloumi, pakowany w folię. Na Cyprze Północnym, zwłaszcza w Kyrenii, możesz znaleźć sklepy z obuwiem z koziej skóry. Typowe pamiątki z Cypru Północnego to także gąbki i koszyki.

Co zabrać na wakacje na Cypr Północny?

Planujesz wypoczynek na Cyprze Północnym i wybierasz się tam latem? Licz się z upalną pogodą i temperaturą nawet do 40°C w cieniu. Na wyjazd zapakuj do swojej walizki kremy z wysokim filtrem SPF, coś do ochrony głowy przed promieniowaniem słonecznym oraz okulary przeciwsłoneczne. Bez wątpienia przydadzą Ci się wygodne, luźne ubrania z naturalnych tkanin, pozwalających skórze oddychać. Może się też okazać, że gniazdka w hotelu będą brytyjskie (na trzy bolce), adapter możesz zabrać z Polski lub zaopatrzyć się w niego na miejscu – zwykle obsługa hotelowa wypożycza przejściówki. Możesz trafić na porę wzmożonej aktywności komarów. Spakuj więc do walizki środek przeciw tym owadom. Już dziś zarezerwuj wyjazd i wyczekuj na swój wymarzony urlop. Poznasz piękny Cypr Północny, jego zabytki i zachwycisz się relaksem w doskonałych warunkach.

Cypr Północny – informacje

Wybierasz się na urlop na Cypr Północny? Poznaj najważniejsze informacje o tej części Cypru:

  • Mapa Cypru Północnego: Północna część wyspy Cypr, granica pomiędzy północną a południową częścią biegnie przez Nikozję, Limnitis, Astromeritis i Pylę.
  • Stolica Cypru Północnego: Nikozja Północna.
  • Czas na Cyprze Północnym: UTC+2 zimą i UTC+3 latem, według czasu letniego na Cyprze turysta z Polski musi przestawić zegarek o jedną godzinę do przodu.
  • Waluta na Cyprze Północnym: liry tureckie.
  • Wymagane dokumenty: Dla Polaków wystarczy dowód osobisty.
  • Historia Cypru Północnego: Pierwsi osadnicy pojawili się na Cyprze najprawdopodobniej już 11 tys. lat p.n.e. Od XIV wieku wyspę zamieszkiwali Mykeńczycy, a w XV w. podbiła ją Wenecja. Później Cypr przechodził z rąk do rąk – był własnością Imperium Osmańskiego, Wielkiej Brytanii (jako kolonia) i Grecji. W 1957 roku uzyskał od Wielkiej Brytanii autonomię, a 3 lata później niepodległość. W 1963 roku wystąpił konflikt pomiędzy mieszkańcami umownej części greckiej (południowej) oraz części tureckiej (północnej). W 1974 roku miał miejsce zamach stanu, w wyniku którego wymordowano setki Turków. 20 lipca 1974 roku nastąpiła inwazja turecka, która doprowadziła do pokonania Gwardii Narodowej. To właśnie wówczas Turcy zajęli północną część wyspy. Tureckie wojska okupacyjne pozostają tam do dziś. W 1975 roku proklamowano Tureckie Federalne Państwo Cypru, wchodzące w skład Cypru. 15 listopada 1983 roku proklamowano Turecką Republikę Północnego Cypru, ogłaszając jej niepodległość.
  • Zabytki Cypru Północnego: Ruiny starożytnych fortyfikacji, gotycka katedra zamieniona na meczet w Famaguście, stare miasto i inne atrakcje w Nikozji, port i zamek w Kyrenii, park narodowy półwyspu Karpas.

Nowość!

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź