Alanya atrakcje. Co warto zobaczyć w Alanyi?

AzjaMałgorzata Orlikowska20.07.2022

Położona nad Morzem Śródziemnym Alanya jest jednym z największych i najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych w kraju. Turystów przyciągają tu dobrej jakości hotele, wspaniałe warunki pogodowe i bogata oferta rozrywkowa. Dowiedz się, gdzie można wypocząć i co robić w Alanyi.

Widok na Alanyę
Widok na Alanyę

Alanya jest bez wątpienia najbardziej urokliwym kurortem Riwiery Tureckiej. Duża w tym zasługa jej walorów krajobrazowych. Wizytówką Alanyi są szerokie piaszczyste plaże z łagodnymi zejściami do wody, również majestatyczne góry Taurus, które otaczają ten ośrodek od strony lądu. Niezwykle malowniczy jest też imponujący 250-metrowy cypel, który dzieli środek miasta na pół.

Śladami Kleopatry

Znakomite warunki wypoczynkowe sprawiają, że wakacje w Alanyi turyści spędzają na słonecznych i wodnych kąpielach. Miasto może się poszczycić aż 60 km czterech publicznych plaż. Za najpopularniejszą uchodzi Plaża Kleopatra. Jej nazwa nawiązuje do egipskiej królowej Kleopatry. Kiedy podróżowała po Morzu Śródziemnym ponoć zatrzymała się na tej plaży, będąc pod wrażeniem jej piękna. Licząca około 2 km plaża zachwyca drobnym piaskiem i przepięknym odcieniem wody. Wstęp na nią jest bezpłatny (podobnie jak na inne publiczne plaże). Można tu wynająć parasol, leżak i skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Na wschód od Plaży Kleopatry leży zaś Plaża Damlataş. Plaża powinna przypaść do gustu rodzinom i amatorom aktywnego wypoczynku. Dla tych pierwszych przygotowano ogromny plac zabaw, dla drugich - infrastrukturę do uprawiania różnych sportów, m.in. siatkówki, tenisa, koszykówki, fitnessu. To też dobre miejsce do snorklingu i nurkowania. Warto pamiętać, że Plaża Damlataş jest obecnie jedyną w Alanyi plażą przyjazną osobom z niepełnosprawnościami.

Widok na Plażę Kleopatry z zamku.
Widok na Plażę Kleopatry z zamku.

Niedaleko plaż znajduje się ciekawa atrakcja - jaskinia Damlataş. Odkryto ją w latach 40. XX w. podczas prac przy budowie lokalnego portu i jako jedną z pierwszych w Turcji udostępniono turystom. Damlataş to po turecku "kapiący kamień". Prawdopodobnie to nawiązanie do wody spływającej ze stalaktytów i stalagmitów licznie wypełniających wnętrze jaskini (według ekspertów nacieki mogą mieć około 15 tys. lat). Aby do nich dotrzeć trzeba przejść przez 50-metrowy korytarz. W jaskini panuje stała temperatura 22 st. C, wilgotność osiąga 95 procent. W składzie powietrza znajduje się około 10 – 12 razy więcej dwutlenku węgla niż poza nią. Uważa się, że mikroklimat panujący w jaskini ma właściwości lecznicze, pomocne szczególnie w przypadku astmy. Stąd wizytę w tym niezwykłym miejscu zaleca się przede wszystkim osobom z chorobami pulmonologicznymi.

Co oprócz plaż warto zobaczyć w Alanyi?

Amatorom atrakcji przyrodniczych polecić można także wycieczkę nad rzekę Dim znajdującą się około 30 km od centrum Analyi. Liczący 60 km ciek zaczyna swój bieg w górach Taurus, kończy zaś w Morzu Śródziemnym. Kiedyś rzeka odgrywała kluczową rolę w rozwoju rolnictwa w regionie, dziś służy głównie celom rekreacyjnym. Woda w rzece jest chłodniejsza niż w morzu, co przyciąga spragnionych ochłody turystów i mieszkańców Alanyi. W dolinie rzeki zlokalizowanych jest sporo barów i restauracji (również z pływającymi platformami). Można w nich nie tylko skosztować lokalnych specjałów (w tym ryb wyłowionych prosto z rzeki), również delektować się widokami. Na odważnych czekają baseny, trampoliny wodne oraz zjeżdżalnie ustawione na rzece. W jej okolicach warto zobaczyć jaskinię Dim - największą jaskinię w regionie, także zaporę o tej samej nazwie. Zapora zaopatruje w wodę Alanyę, rozpościera się z niej wspaniały widok na dolinę.

Dzieło sułtana Keykubata

Alanya i jej okolice spodobają się jednak nie tylko miłośnikom natury. Miasto ma kilka zabytków, które warto zobaczyć w czasie pobytu. Najważniejszym jest z pewnością zamek zlokalizowany na wspomnianym wcześniej cyplu. To pozostałości twierdzy powstałej w XIII w., po tym jak rejony te podbił sułtan Alaeddin Keykubat I. Co ciekawe, nie były to pierwsze fortyfikacje, które tam stanęły. Za wcześniejsze odpowiadali piraci, którzy okupowali półwysep w III w. p.n.e.

Turyści odwiedzający zamek mogą dziś podziwiać cytadelę (tzw. zamek wewnętrzny) wraz z systemem murów obronnych (wysokich na 6,5 m zawierających 140 wież strażniczych). W obrębie zabudowań zamkowych znajduje się kilka ciekawych obiektów, m.in. zbrojownia, meczet, zaś w najbardziej wysuniętym na północny-wschód elementem fortyfikacji - Czerwona Wieża. To kolejny symbol miasta. Jej powstanie Alanya również zawdzięcza sułtanowi Keykubatowi. Nazwa pochodzi od koloru ścian budowli. Wieża ma 33 m i jest zbudowana na planie ośmiokąta. Na jej szczycie znajduje się cysterna, która służyła do zbierania wody deszczowej. Ze szczytu wieży można podziwiać panoramę miasta, zaś w samej wieży odwiedzić Muzeum Etnograficzne, które się tam mieści.

Czerwona Wieża
Czerwona Wieża

Zamek jest otwarty dla odwiedzających. Spacerując wśród pozostałości fortyfikacji, można się przenieść do odległych czasów, a przy okazji podziwiać przepiękne widoki na okolicę. Turyści mogą się też posilić w jednej z restauracji na terenie zamku lub zakupić suweniry u rękodzielników. W okolicy zamku wewnętrznego turyści natrafią na... górną stację kolejki linowej Teleferic. Ten oryginalny środek komunikacji to jedna z wizytówek Alanyi. Dolna stacja kolejki znajduje się nieopodal jaskini Damlataş. Jej długość wynosi 900 m, a wysokość 300 m. Przejazd kolejką trwa zaledwie kilka minut, w tym czasie można jednak dokładnie obejrzeć miasto.

W niewielkiej odległości od Analyi na miłośników zabytków czeka nie lada atrakcja – ruiny antycznego miasta Laertes. Ośrodek jest zlokalizowany w górach Taurus. Co prawda lata świetności ma już dawno za sobą, niemniej to, co po nim pozostało pozwala wyobrazić sobie, jak ośrodek wyglądał za swoich najlepszych czasów. Odwiedzający mogą podziwiać np. pozostałości po brukowanej ulicy, która była ponoć wyłożona posągami rzymskich cesarzy. Są też ruiny agory, łaźnie publiczne, a także nekropolia i odeon. Wiele znalezionych tu artefaktów udostępnionych jest do zwiedzania w Muzeum Archeologicznych w Alanyi.

Alanya
Alanya
Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.