Kapadocja. Niezwykła kraina w Turcji

AzjaIwona Kołczańska25.05.2023

Kapadocja należy do najbardziej wyjątkowych miejsc na całym świecie. Fascynujące podziemne miasta, wykute w skale kościoły i przedziwne formacje tworzą niezwykłą krainę, której grzech nie odwiedzić, gdy wypoczywamy na słynnej Riwierze Tureckiej.

Kapadocja w Turcji
Kapadocja w Turcji

Z czego słynie Kapadocja?

Najbardziej baśniowo jest tu o świcie, gdy niebo mieni się odcieniami różu, brzoskwini i błękitu, a nad Kapadocją unosi się kilkadziesiąt kolorowych balonów. Wówczas dzieje się magia, którą uwiecznić pragną profesjonalni fotografowie, instagramowi influenserzy i rzesze turystów. Kapadocja jest rzeczywiście miejscem wyjątkowym w skali światowej, więc trudno się dziwić, że niektórzy głównie dla niej przyjeżdżają na wakacje do Turcji.

Turecka kraina, znajdująca się w Anatolii, słynie z niezwykłych form tufowych, które powstały po wybuchu wulkanu. Lawa pokryła ogromną przestrzeń, a lata działania wody i wiatru wyrzeźbiły ze skał niezwykłe kształty. Do dziś zmieniają one swoją formę. Cegiełkę dołożył tez człowiek, którego działalność sprawiła, że cud natury jest jeszcze ciekawszy. Podziemne miasta i niesamowite świątynie w skale pasują tu idealnie.

Balonem nad Kapadocją

Kapadocja z lotu ptaka po prostu zapiera dech i nie jest to wyrażenie na wyrost. To jedno z najpiękniejszych miejsc na całym świecie, w którym można skorzystać z lotu balonem. Regularnie pojawia się ona w czołówce tego typu rankingów.

Balon niespiesznie leci nad niezwykłymi skalnymi wieżami, a poranne niebo ma niezwykły kolor. Wraz z wieloma innymi balonami unoszącymi się nad ziemią tworzy obrazek jak z filmu. Mamy czas na rozkoszowanie się chwilą, jest spokojnie i magicznie. Ogromne wrażenie robi Dolina Miłości, gdzie znajdują się wysokie skały, które wywołują dwuznaczne skojarzenia.

Widok na piękną Kapadocję
Widok na piękną Kapadocję

Czy warto jechać do Kapadocji i nie lecieć balonem? Oczywiście! Kraina robi ogromne wrażenie także z ziemi, ale lot to absolutna kropka nad i. To zdecydowanie przeżycie, które zostanie z nami na długo. Nie jest to po prostu atrakcja Turcji, jest to jedna z najciekawszych atrakcji w skali światowej, a którą mamy właściwie na wyciągnięcie ręki.

Göreme – setki kościołów w skale

Po niezwykłym poranku w balonie, czas na wizytę w kilku miejscach, które widzieliśmy z góry. Najczęściej odwiedzane jest Göreme, gdzie znajduje się park narodowy wpisany na listę UNESCO. Stanowi muzeum obejmujące aż 350 wykutych w skale kościołów. Już sama liczba przyprawia o zawrót głowy. Zostały odkryte dopiero niewiele ponad sto lat temu, a ich historia sięga kilkunastu wieków wstecz.

Gdy wchodzimy do niewielkich świątyń, w których może się zmieścić kilkudziesięciu wiernych, dostajemy gęsiej skórki. Może to piękne freski, a może niezwykła atmosfera, którą da się wyczuć wśród skał. Część z nich powstała w VIII w., gdy zdobienia były wyjątkowo skromne, a część w wiekach późniejszych – wówczas malowidła były pełne intensywnych barw.

Kapadocja
KapadocjaNiezapomniane chwile w KapadocjiHotel w skaleKapadocja

Na szczególną uwagę zasługują trzy kościoły z XI wieku: Kościół Jabłkowy - najmniejszy z całego kompleksu, Kościół Wężowy z malowidłami przedstawiającymi Chrystusa i świętych, oraz Ciemny Kościół z niesamowicie barwnymi freskami. Nasycono je kolorami, ponieważ jedyne źródło światła stanowiły drzwi wejściowe.

Uchisar – niezwykły skalny zamek

Punkt obowiązkowy podczas wizyty w Kapadocji to także Uchisar, gdzie znajduje się najwyższa skała regionu. Zamek, nazywany też cytadelą, ma 60 m wysokości i jest widoczny z bardzo dużej odległości.

Na szczyt wdrapujemy się stromymi schodami dostając lekkiej zadyszki, ale warto. Widok z góry to wspaniała nagroda. Przepiękna panorama na bajkowe skalne kominy jest niepowtarzalna, a wnętrze niezwykłej "góry" pełne jest korytarzy, pomieszczeń i schodów, które w czasach bizantyjskich stanowiły dzielnicę mieszkalną. Do wielu można zajrzeć i poczuć, jak czas staje w miejscu.

Uchisar
Uchisar

Szacuje się, że zamek był zamieszkiwany nawet przez 1000 osób. Podziemne tunele znajdują się także pod dzisiejszym miastem, położonym u podnóża skalnej cytadeli. Służyły jako łącznik ze światem zewnętrznym.

Jak wygląda wycieczka?

Niesamowita kraina znajduje się ok. 500 km od Riwiery Tureckiej, skąd organizowane są 2-dniowe wycieczki. Autokarowa wyprawa bez noclegu mija się z celem – przejechanie 1000 km w jeden dzień wraz z odpowiednim zapasem czasu na zwiedzanie byłoby niemożliwe. Biura podróży organizują wycieczki z noclegiem, ale zanim pójdziemy spać, czeka nas noc turecka pełna atrakcji. Kapadocja to najczęściej wybierana wycieczka fakultatywna w ramach wypoczynku na Riwierze Tureckiej, rzadziej na Wybrzeżu Egejskim.

Noce tureckie najlepsze w kraju

Podczas 2-dniowej wyprawy czeka na nas niezwykła atrakcja – bardzo często nocleg oferowany jest w hotelu w skale. Można też wziąć udział w nocy tureckiej, która również odbywa się w jaskini, co nadaje występowi szczególnego klimatu. Klimat miejsca, niezwykłe położenie i poziom artystyczny sprawiają, że są one uznawane za najlepsze noce tureckie w całym kraju.

Byłam na nocy tureckiej w Kapadocji i na Riwierze i mogę potwierdzić, że te w Kapadocji mają w sobie coś niezwykłego. Efektowny pokaz tańca brzucha i okazja do spróbowania samemu to dopiero początek. Pokaz tańca derwiszów oczarowuje, to niecodziennie widowisko podszyte religijnym doświadczeniem. Na koniec tańce wokół wielkiego ogniska przy tureckiej muzyce. Magia, której warto doświadczyć. 

Klaudyna Fudala

Poza słynnymi kościołami w Göreme i twierdzą Uçhisar, w planie zazwyczaj jest jedno z wielu podziemnych miast, np. Sartali czy Özkonak.

Koszt 2-dniowej wycieczki fakultatywnej do Kapadocji w biurze podróży wraz z noclegiem i wyżywieniem zaczyna się od 600 zł. Tygodniowe wczasy all inclusive na Riwierze Tureckiej to koszt od ok. 2 tys. zł.

Skopiowano
Skopiuj link
Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.