Pamukkale – turecki cud natury

AzjaAgnieszka Słupecka16.10.2023

U podnóża gór rzeka Menderes stworzyła prawdziwy cud natury. Wapienne tarasy, które zachwycają kształtem i kolorem. Turcy nazywają to dzieło natury "Bawełniany Zamek". Białe nieregularne tarasy przywodzą na myśl bawełniane kłębki. Poznajcie to niezwykłe miejsce i zdecydujcie, czy warto tam pojechać.

Pamukkale i Hierapolis
Pamukkale i Hierapolis

Jak powstało Pamukkale?

Woda, która znajduje się w tych naturalnych basenach, pochodzi z bogatego w minerały źródła, które wypływa z gór. W miarę jak woda spływa w dół, wytrącają się minerały i osadzają na podłożu. W ciągu milionów lat warstwa wapiennego osadu urosła do kilku metrów grubości i powstał piękny trawertynowy wodospad. W latach 80. i 90. XX wieku budowa hoteli w okolicach Pamukkale, które nielegalnie korzystały z wód termalnych, doprowadziła do degradacji tarasów. W odpowiedzi na to rząd turecki podjął kroki w celu zamknięcia i wyburzenia tych hoteli, a także wprowadzenia środków ochrony. Miejsce to znano już w starożytności, ale to Rzymianie zbudowali tam uzdrowisko, które przekształciło się w miasto i nazwano je Hierapolis "Święte Miasto".

Pamukkale
Pamukkale

Starożytne Hierapolis

Pozostałości rzymskiego miasta porozrzucane są u szczytu wodospadów Pamukkale. Wśród ważnych zabytków zachowały się teatr z II wieku oraz nekropolia licząca 1200 grobowców. Tutejsze zabytki ciężko porównać z Efezem lub Afrodyzją, ale na pewno warto je zobaczyć. Również w niewielkim muzeum wystawione zostały cenne znaleziska z okolicznych terenów. W Hierapolis znajdują się również baseny termalne. Od czasów starożytnych wierzy się, że wody termalne w Hierapolis mają właściwości lecznicze, zwłaszcza dla schorzeń skóry, układu krążenia i reumatyzmu. Najbardziej znany jest antyczny basen lub zwany inaczej basenem Kleopatry, który zawiera fragmenty starożytnych kolumn i ruin, które upadły wskutek trzęsienia ziemi. Woda jest ciepła i bogata w minerały, a odwiedzający mogą się w nim kąpać (za dodatkową opłatą), doświadczając jednocześnie dotyku historii.

Basen Antyczny
Basen Antyczny

Czy można się kąpać w Pamukkale?

Pamukkale jest ważnym ośrodkiem turystycznym w Turcji. Odwiedzający mogą chodzić po niektórych tarasach boso, doświadczając ciepłej wody i podziwiając widoki. Podczas wycieczki fakultatywnej Pamukkale turyści mogą odwiedzić to niezwykłe miejsce. Fakultety odbywają się zarówno z Turcji Egejskiej, jak i Riwiery Tureckiej. Niewątpliwie z części kurortów położonych nad Morzem Egejskim jest znacznie bliżej do powyższych atrakcji.

Pamukkale wraz z Hierapolis zostało uznane za miejsce dziedzictwa światowego przez UNESCO ze względu na jego wyjątkowe piękno i znaczenie historyczne. Aby chronić delikatne trawertyny, odwiedzającym zabrania się wchodzenia na nie w butach. W wyznaczonych tarasach można się zanurzyć i brodzić w wodzie. Te niezwykłe kaskady są chronione, dlatego turyści powinni zwiedzać te tereny jak najmniej ingerując w środowisko.

Wapienne tarasy
Wapienne tarasy

Odpowiedź na pytanie, czy warto odwiedzić Pamukkale i Hierapolis zostawiamy Wam. Naszym zdaniem warto, ale trzeba mieć na uwadze, że wycieczki, które startują z okolic Alanyi, rozpoczynają się bardzo wcześnie rano i kończą się w nocy. Najlepiej zaplanować zwiedzanie poza sezonem, wtedy będzie na pewno mniej turystów, a temperatury sprzyjające zwiedzaniu. Na wakacje do Turcji możecie polecieć w ciągu całego roku, nawet podczas jesieni i w zimie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o atrakcjach w Turcji i zorganizowanych wycieczkach, polecamy nasz artykuł pt. "Najciekawsze wycieczki fakultatywne w Turcji".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.