Filipiny atrakcje. Co zobaczyć na Filipinach?

AzjaAgnieszka Słupecka08.03.2024

Marzycie o niezapomnianej podróży, którą będziecie wspominać przez długie lata? Jeśli szukacie takiego kierunku, który Was zachwyci, to poznajcie Filipiny. Kraj pełen cudów natury, który ma wiele do zaoferowania dla miłośników przyrody i niezapomnianych przygód. Zobaczcie, jakie atrakcje na Filipinach na Was czekają i zarezerwujcie już zimowe egzotyczne wakacje w ofercie Zima 2024/25!

Filipiny
Filipiny

Filipiny to archipelag składający się z ponad 7 000 wysp, położony w południowo-wschodniej Azji. To kraj o bogatej kulturze, niezwykłej różnorodności przyrodniczej i zachwycających krajobrazach. Od białych piaszczystych plaż po górzyste tereny Filipiny oferują niezapomniane doświadczenia dla miłośników przyrody i podróżników. Jeśli szukacie cudownego wypoczynku, to wakacje na Filipinach są dla Was.

Podziemna Rzeka na wyspie Palawan

Na wyspie Palawan znajduje się niezwykłe zjawisko geologiczne, jakim jest podziemna rzeka. Jest ona jednym z najdłuższych podziemnych systemów rzecznych na świecie, jej długość to 8,2 km a jaskini, w której przepływa to 20 km. W 1999 roku Puerto Princesa Subterranean River – tak brzmi jej oryginalna nazwa – została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. A dodatkowo, Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa znalazł się na liście nowych siedmiu cudów natury w 2012 roku. Podróż do tej wyjątkowej rzeki zaczyna się od płynięcia tradycyjną filipińską łodzią do urokliwej zatoki w Parku Narodowym Puerto Princesa Subterranean River. Podczas rejsu można podziwiać bujne lasy deszczowe, egzotyczną florę i faunę oraz niepowtarzalne formacje skalne. W 2010 roku odkryto, że w jaskini znajdują się niewielkie wodospady, a po raz pierwszy zbadano salę o imponujących wymiarach, co czyni ją jedną z największych znanych komór jaskiniowych. Nie ma wątpliwości, że odwiedzenie tego miejsca będzie niezwykłym doświadczeniem, które będziecie długo i miło wspominać.

Puerto Princesa Subterranean River
Puerto Princesa Subterranean River

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o wyspie Palawan, zapraszamy do przeczytania relacji z podróży (jednego z naszych wakacyjnych kolegów) pt. "Co warto zobaczyć na Palawan?".

Tarsier Sanctuary na wyspie Bohol

Tarsier Sanctuary to rezerwat przyrody znajdujący się w rejonie Corella na wyspie Bohol. Można tu spotkać najmniejsze małpy na świecie – tarsjusze. Odwiedzający mają możliwość obserwacji tych zwierząt w ich naturalnym środowisku oraz dowiedzenia się więcej o ich życiu i zachowaniu. Spacerując po siedlisku tarsjuszy, można podziwiać ich niezwykłe zdolności do skakania i chwytania zdobyczy. Wycieczka do sanktuarium to również możliwość do podziwiania najróżniejszych gatunków egzotycznych ptaków, małp i tropikalnej roślinności. 

Tarsier
Tarsier

Wzgórza czekoladowe na wyspie Bohol

Wzgórza Czekoladowe (Chocolate Hills) są jednym z najbardziej charakterystycznych i uderzających cudów natury na Filipinach. Zlokalizowane na wyspie Bohol te tajemnicze wzgórza składają się ze stożkowych pagórków (jest ich ok. 1780), które w okresie suchej pory roku przybierają kolor brązowy, przypominając ogromne czekoladowe góry, stąd ich malownicza nazwa.

Jest wiele legend na temat powstania tych niesamowitych wzgórz, a jedna z nich opowiada romantyczną historię o nieśmiertelnym Arogo, gigancie o niezwykłej sile, który zakochał się w śmiertelnej Aloyi. Jej śmierć wywołała tak wielką rozpacz u giganta, że jego łzy, nie mogąc przestać płakać po stracie ukochanej, stopniowo osuszyły się, tworząc kształt charakterystycznych stożków.

Chocolate Hills
Chocolate Hills

Park Narodowy Taal Volcano

Taal to wulkan o aktywnym statusie, umiejscowiony na wyspie Luzon, ok. godziny drogi na południe od Manili. Pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, wulkan ten cechuje się niezwykłym urokiem. W jego kraterze znajduje się jezioro, na którym zlokalizowana jest wyspa, tworząc tym samym unikalną wyspę w jeziorze wulkanicznym.

Park Narodowy Taal Volcano
Park Narodowy Taal Volcano

Intramuros w Manili – miasto otoczone murami

To samodzielny dystrykt w ramach aglomeracji stolicy, obudowany murem obronnym. Jest to pierwsze, historyczne centrum miasta Manila. Wszystko, co pozostawało poza murem, nazywano "extramuros", czyli przedmieścia. W Intramuros można podziwiać wiele zabytkowych budowli, w tym kościołów, klasztorów, pałaców i fortec. Jedną z najważniejszych atrakcji jest Katedra Manili, która jest siedzibą arcybiskupa Manili i jednym z najważniejszych kościołów w kraju. Innym godnym uwagi miejscem jest Fort Santiago, hiszpańska forteca z XVI wieku, która pełniła funkcję obronną oraz miejsce więzienia i tortur.

Podczas wycieczki do Minili będziecie mogli kupić niepowtarzalne pamiątki. Osoby lubiące kawę powinny zwrócić uwagę na ziarna pochodzące z Filipin – kraj ten czerpie znaczne zyski z eksportu tego szlachetnego napoju, cenionego na całym świecie. Warto również kupić tradycyjne filipińskie rękodzieło, które można znaleźć na lokalnych rynkach i targach. Tingi-Tingi to różnorodne produkty wykonane ręcznie z naturalnych materiałów, takich jak drewno, trawa morska czy koraliki, często przedstawiające motywy związane z lokalną kulturą i przyrodą.

Walutą na Filipinach jest peso filipińskie, za które możecie kupić filipińskie produkty.
Intramuros
Intramuros

Vigan – kolonialne miasto

Jest to jedno z najstarszych miast na Filipinach, założone w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów. Do dziś zachowało się wiele zabytkowych budowli i ulic, które przypominają o kolonialnej przeszłości regionu.

Główną atrakcją Vigan jest jego dobrze zachowane Stare Miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując ulicami Starego Miasta, można podziwiać zachowane hiszpańskie domy z kolonialnej epoki, wyłożone kamieniami brukowe uliczki oraz liczne kościoły i klasztory.

Vigan
Vigan

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w Vigan jest Calle Crisologo, zabytkowa ulica, gdzie można poczuć atmosferę minionych czasów i zobaczyć tradycyjne filipińskie domy z drewna i kamienia. Po spacerze lub w jego trakcie warto zatrzymać się na Plaza Burgos. Tam przy rozstawionych na zewnątrz stolikach polecamy skosztować specjałów lokalnej kuchni. Warte spróbowania będą przysmaki, takie jak empanada (cienkie ciasto z nadzieniem, smażone na głębokim tłuszczu), longganisa (czosnkowa kiełbasa), pinakbet (danie warzywno-rybne lub z owocami morza z charakterystycznym smakiem regionu Ilocos, bagnet (porcja wieprzowego mięsa z chrupiącą skórką, dwukrotnie smażony).

Sagada i niezwykłe ziemskie pożegnanie

Miasteczko Sagada położone jest na wyspie Luzon w górskiej części. Jest ono znane głównie z nietypowego zwyczaju umieszczania trumien na skalnych ścianach. Według lokalnych wierzeń ta praktyka umożliwia duszom zmarłych swobodne unoszenie się nad okolicą i odwiedzanie bliskich. Ponadto umieszczenie ciał wysoko nad ziemią, na zboczach klifów chroni je przed atakiem drapieżników i nieprzyjaciół. Ta niezwykła tradycja liczy sobie ok. 2 tys. lat, a najstarsze trumny, które można zobaczyć, mają nawet 100 lat.

Sagada i wiszące trumny
Sagada i wiszące trumny

Banaue Rice Terraces – starożytne terasy ryżowe

Słynne wiszące trumny w Echo Vallley nie są jedyną atrakcją Sagady. Miejscowość położona w otoczeniu gór i tarasów ryżowych daje również okazję do licznych trekkingów, m.in. na najwyższy szczyt okolicy Mt. Ampacao mierzący 1889 m n.p.m. Tarasy w Banaue liczące ok. 2000 lat są uznane za narodowe dziedzictwo kraju oraz ósmy cud świata według wielu Filipińczyków. Gospodarka rolna w tym regionie funkcjonuje zgodnie z tradycyjnymi metodami, które stosowane były już wiele wieków temu. Tarasy powstały prawdopodobnie wyłącznie dzięki pracy rąk, bez użycia maszyn czy cięższego sprzętu. W 1995 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tarasy można odwiedzać przez cały rok, jednak najlepszym okresem jest od lutego do marca, gdy tarasy są najbardziej zielone. Dodatkowo warto odwiedzić je podczas żniw, które mają miejsce między czerwcem a lipcem.

Pola ryżowe
Pola ryżowe

Rajskie plaże na Filipinach

Filipiny to raj dla plażowiczów. Poznajcie najpiękniejsze plaże na wyspach:

Plaża El Nido (Palawan) słynie z turkusowych wód i delikatnego piasku. Otoczona jest skalistymi klifami, które sprawiają, że widoki są jeszcze piękniejsze. To doskonałe miejsce do snurkowania i nurkowania. To jedna z najpiękniejszych plaż na świecie.

El Nido
El Nido

Plaża Boracay (Aklan) Boracay to ikoniczna plaża Filipin, znana z białego piasku i niebieskich wód. To doskonałe miejsce zarówno na aktywny wypoczynek, jak i na relaks w tropikalnym klimacie.

Plaża Coron (Palawan) to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu. Tu znajdziecie niezliczone rafy koralowe i wraki statków do odkrycia pod powierzchnią wody. Plaże w okolicy są również idealne do relaksu i obserwowania zachwycającej przyrody.

Plaża White Beach (Boracay) to główne kąpielisko na Boracay z białym piaskiem i kolorowymi klubami plażowymi. To miejsce, gdzie można cieszyć się zarówno wodnymi sportami, jak i imprezowaniem do białego rana.

Boracay
Boracay

To tylko kilka plaż, jednak na każdej wyspie znajdziecie miejsca, które są doskonałe do relaksu, jak i aktywnego wypoczynku.

Kiedy jest najlepsza pora na plażowanie? Na Filipinach są dwie główne pory roku. Są to pora sucha i pora deszczowa. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia, co oznacza mniejsze ryzyko deszczów i lepsze warunki do zwiedzania i korzystania z plaż. Jest to popularny okres podróży dla wielu turystów. Pora deszczowa zaczyna się w okolicach czerwca i trwa do października.

Kiedy kupić tanio wycieczkę na Filipiny?

Jeśli marzycie, aby spędzić wakacje na Filipinach i nie chcecie przepłacać, zarezerwujcie wczasy już teraz. Do sprzedaży trafiła właśnie oferta Zima 2024/25, co oznacza, że rezerwując z wyprzedzeniem, zgarniacie najlepsze rabaty i dodatkowe bonusy.

Benefity przy wczesnej rezerwacji 

Jeśli zdecydujecie się na rezerwację z dużym wyprzedzeniem, czyli w pierwszym etapie promocji, możecie liczyć na:

  • niską zaliczkę, ok. 10% wartości imprezy turystycznej,
  • bezpłatne odwołanie rezerwacji do 30 dni za 29 zł,
  • wysokie rabaty, aż do 1000 zł/os.
Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.