Bagaż podręczny, co można zabrać i jak go spakować

PoradnikiAgnieszka Słupecka03.03.2023

Pakowanie bagażu podręcznego, który zabierzemy na pokład samolotu, wymaga przemyślenia. Co możemy zabrać i co może być nam potrzebne w podróży, dowiecie się z tekstu poniżej.

Bagaż podręczny
Bagaż podręczny

Pakowanie na wakacje to dość ważna kwestia. Trzeba przemyśleć, co zabrać i w jakiej ilości, co się przyda, a co nie.

Bagaż podręczny musi być przemyślany. Częstym błędem wielu podróżujących jest zabieranie bagażu podręcznego, który często nie zawiera podstawowych rzeczy. Podpowiemy w tym tekście, jak spakować torbę lub plecak i na co zwrócić uwagę.

Najpierw kwestia, w co się spakować. Walizka, plecak, czy torba. Musimy się zastanowić, jak chcemy spędzać nasz urlop i do czego wykorzystamy nasz bagaż podręczny podczas całego pobytu w wakacyjnym miejscu. Jeśli planujemy wędrówki, dłuższe zwiedzanie to najlepiej sprawdzi się niewielki plecak. Jeżeli planujemy większość czasu wylegiwać się na plaży, to warto pomyśleć o torbie plażowej, którą zapakujemy w potrzebne rzeczy do samolotu.

Ważne: nasz bagaż, który zamierzamy zabrać na pokład samolotu, musi mieścić się w wymiarach 115 cm (np. 55x40x20 cm) i nie może przekroczyć określonego limitu wagowego. Przeważnie na liniach czarterowych, jest to 5 kg. Proponujemy wybrać najlżejszą formę do pakowania.

Leki

Rzeczy, które musimy koniecznie wziąć w bagażu podręcznym to leki. Trzeba zabrać je wszystkie, nie tylko na czas lotu. Musimy zawsze mieć na uwadze przy pakowaniu bagażu podręcznego, że nasz bagaż może się opóźnić lub zaginąć.

Ważne: leki możemy zabrać bez dodatkowych zaświadczeń od lekarza, jednak wyjątkiem są leki, których podanie wymaga strzykawki lub które znajdują się w strzykawce, np. insulina – wtedy konieczne jest zaświadczenie lekarza o konieczności posiadania tych leków także w trakcie podróży.
Pakujemy leki do bagażu podręcznego
Pakujemy leki do bagażu podręcznego

Ubrania, kosmetyki

Musimy być przygotowani na sytuacje kryzysowe, czyli przytoczone opóźnienie samolotu, czy zaginięcie bagażu rejestrowanego.

Proponujemy zapakować do podręcznej torby lub plecaka np. bieliznę na zmianę, bluzę lub coś z długim rękawem, koszulkę z krótkim rękawem, strój kąpielowy/kąpielówki oraz składaną szczoteczkę do zębów, mini kosmetyki, bez których nie możemy się obejść, pakowane do 100 ml. Jeśli mamy w domu próbki kosmetyków, dobrze je zabrać na wszelki wypadek.

Ważne: obowiązuje limit w przypadku płynów i żeli (w tym także kosmetyków) zakupionych przed strefą zastrzeżoną. W takim przypadku obowiązujący limit wynosi łącznie 1 L w opakowaniach nie większych niż 100 ml. Wszystkie pojemniki z płynami muszą się mieścić w plastikowej torebce o pojemności 1 litra. W przypadku wody i napojów zakupionych w strefie zastrzeżonej nie obowiązują limity.

Te rzeczy spokojnie wejdą do bagażu podręcznego, jeśli dobrze go rozplanujemy. Obecnie w sprzedaży są ultralekkie tkaniny sztuczne, które nie zajmują dużo miejsca w plecaku/torbie i co równie ważne nie gniotą się tak, jak rzeczy bawełniane. Można również zapakować odzież w worki kompresyjne, to zaoszczędzi sporo miejsca.

Mały bagaż podręczny
Mały bagaż podręczny

To ważne, żeby nie psuć sobie żadnego dnia wakacji, a może i godzin, jeśli np. nasza walizka przyleci po kilku godzinach lub następnego dnia. Wtedy podstawowe rzeczy mamy i nie ganiamy po sklepach w nieznanym dla nas miejscu.

Rzeczy dla dzieci

Kolejna kwestią jest, z kim podróżujemy. Jeśli podróżujemy z dziećmi, musimy zabrać dodatkowy bagaż podręczny dla dziecka. Musimy przewidzieć do przodu wiele sytuacji, na które warto się przygotować i zabezpieczyć.

Ważne: dzieci poniżej 2. roku życia podróżują na kolanach swoich opiekunów (bezpłatnie), nie mają prawa do bezpłatnego przewozu bagażu rejestrowanego. Zgodnie z regulaminem mają prawo do bezpłatnego przewozu wózka dziecięcego (oddawanego do luku bagażowego przy samolocie i odbieranego przy samolocie) oraz bagażu podręcznego. 

Dozwolone jest wnoszenie na pokład samolotów jedzenia dla niemowląt w tym m.in.: mleka w proszku, mleka płynnego, wody i soków owocowych w ilościach przeznaczonych do spożycia w trakcie podróży.

Musimy wziąć dla dziecka jedzenie na podróż, transfer i zapas na ewentualne opóźnienia samolotu lub bagażu. To samo dotyczy pieluch oraz podstawowej garderoby na zmianę dla malucha. Tak samo, jak przy pakowaniu dla osoby dorosłej proponujemy zabrać ultralekkie ubrania, kosmetyki i leki. Podręczny przewijak, czyli składana mata – świetnie się sprawdzi w podróży. Oczywiście "must have" to nawilżane chusteczki.

Dziecko w podróży
Dziecko w podróży

W podróżnym bagażu muszą znaleźć się również "umilacze" czasu dla najmłodszych podróżnych. Warto zabrać coś niewielkiego, a jednocześnie coś, czym dziecko się zainteresuje. Warto zakupić dziecku nową zabawkę lub książeczkę i podarować ją dopiero w samolocie. Dziecko będzie pochłonięte odkrywaniem nowej rzeczy, a przy okazji jest to miły akcent na rozpoczynające się wakacje. Fajnie się sprawdzają w podróży znikopisy, czy kolorowanki wodne. Nie trzeba brać ze sobą kartek, kredek (które wypadają z rączki i gubią się w najmniej oczekiwanym momencie).

Proponujemy zabrać dla dzieci starszych lizaki na start i lądowanie, a dla młodszych musy owocowe lub mleko/wodę w butelce ze smoczkiem. To ważne, aby nie zatykały się uszy.

Dokumenty i pieniądze

Zawsze wszystkie dokumenty, pieniądze w gotówce, karty kredytowe należy przewozić w bagażu podręcznym. Do tego typu rzeczy dobrze się sprawdzają saszetki na szyję lub nerki, które możemy przewiązać/zapiąć w pasie. Nie krępuje to naszych ruchów, a rzeczy mamy stale przy sobie.

Elektronika

Tu tak samo, jak w punkcie wyżej. Koniecznie trzeba wziąć ze sobą sprzęt elektroniczny na pokład samolotu. Inaczej jeśli urządzenia zaginą w bagażu rejestrowanym, albo zostaną uszkodzone, nikt nam za to nie zwróci. Jeśli została wykupiona polisa na bagaż, to trzeba pamiętać, że określona w ubezpieczeniu kwota nie oznacza w razie kłopotów zwrotu "z automatu" takiej właśnie kwoty. To maksymalny wymiar odszkodowania, a ubiegający się o zwrot musi przedstawić szereg dokumentów. Dlatego wartościowe rzeczy należy trzymać zawsze przy sobie. Więcej na temat ubezpieczenia bagażu oraz jego zaginięcia znajdziecie w naszym artykule pt. "Zagubiony bagaż, co zrobić, gdy zaginie walizka". Na tym etapie dobrze rozważyć, czy warto brać ze sobą na wakacje komputer, który odpowiednio dużo waży i czy nie lepiej odpocząć od wirtualnego świata my do tego zachęcamy :)

Powerbanki i inne baterie litowe można przewozić tylko w bagażu podręcznym. Nie zapomnijcie o ładowarce do telefonu.

Sprzęt elektroniczny na wyjazd
Sprzęt elektroniczny na wyjazd

Kilka przydatnych gadżetów podróżnych

Bidon/butelka z filtrem to rzecz, która nas nie limituje w przewożeniu wody do picia. Przeważnie zmuszeni jesteśmy do zakupu wody na lotnisku lub w samolocie i trzeba za nią zapłacić 3 razy więcej niż w sklepie poza lotniskiem. Taka butelka również sprawdza się na miejscu. To również nasza dbałość o środowisko. Nie kupujemy jednorazowych butelek, które lądują w koszu po wypiciu zawartości. Polecamy również głównie dla dzieci zwijane butelki wielorazowe z ustnikiem. Można dziecku przygotować na podróż miękkie rozdrobnione/rozgniecione owoce np. jak banan, truskawki czy maliny, które świetnie się sprawdzą podczas startów i lądowań, a dodatkowo posłuży nam na długo.

Silikonowe składane naczynia i sztućce sprawdzą się doskonale przy karmieniu dziecka w podróży.

Podgrzewacz do butelek z miękkiego neoprenu pasuje do butelek o różnych kształtach z przewodem zasilającym USB.

My dorośli lubimy rozrywki w samolocie i duża część z nas uwielbia czytać w podróży. Książki niestety sporo ważą, dlatego może warto rozważyć zakup i spakowanie czytnika e-booków. Prawie nic nie waży, a możemy czytać z niego najdłuższe powieści bez ograniczeń. Niektóre z nich umożliwią czytanie w ciemności, co jest świetnym rozwiązaniem w podroży przy niedostatecznych warunkach oświetleniowych. W jednym czytniku możemy przechować nasze czytelnicze pozycje oraz literaturę dla naszych dzieci.

Dmuchana poduszka w kształcie rogala świetnie się sprawdzi w podróży. Nie zajmuje dużo miejsca, a poprawi komfort podróżowania.

Mamy nadzieję, że już wiecie, co spakować do bagażu podręcznego. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, co zabrać do bagażu rejestrowanego, polecamy nasz artykuł "Co spakować na wyjazd".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.