Dziecko w samolocie - jak przygotować się do podróży z maluchem

PoradnikiMałgorzata Orlikowska21.07.2022

Podróż samolotem z małym dzieckiem - zwłaszcza po raz pierwszy - może być nie lada wyzwaniem. Odpowiednie przygotowanie do takiej wyprawy pozwoli zminimalizować ryzyka i uczynić ją bardziej znośną, zarówno dla rodzica, jak i malucha. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając się w pierwszy lot samolotem z dzieckiem.

Podróż samolotem z dzieckiem
Podróż samolotem z dzieckiem

Kiedy wybrać się w pierwszą podróż samolotem?

Wielu rodziców zastanawia się kiedy może wybrać się na wakacje z dziećmi samolotem. Zgodnie z zaleceniami lekarzy samolotem mogą lecieć dzieci, które ukończyły pierwszy tydzień życia. Jeśli jest taka możliwość warto przesunąć wylot do czasu ukończenia przez nie przynajmniej 2 – 3 miesięcy, tak by ich organizmy miały czas na przystosowanie się do życia poza łonem matki (w tym nabrały odporności), a przez to lepiej przygotowały na wyzwania towarzyszące lotowi. Z tego względu dobrze jest zresztą skonsultować się z pediatrą, który zbada dziecko i oceni, czy jest gotowe do podróży lub nie występują przeciwskazania do jej odbycia.

Niemowlę w samolocie
Niemowlę w samolocie

Konsultacje nie są konieczne w przypadku dzieci starszych, te warto jednak przygotować merytoryczne do lotu. Choć maluchy zazwyczaj z entuzjazmem witają perspektywę podróży samolotem trzeba wziąć pod uwagę, że znajdą się w całkiem nowej dla siebie sytuacji. To może wywoływać u nich różne obawy. Aby zminimalizować stres, dobrze jest zawczasu przybliżyć im jak wygląda procedura wejścia na pokład i jakie zasady obowiązują w czasie lotu. Na rynku dostępne są książeczki poświęcone tej tematyce, które mogą być dla rodziców doskonałą pomocą.

Sprawdź co oferuje przewoźnik podróżującym rodzinom

Zanim przystąpimy do przygotowań do samej wyprawy lotniczej warto zajrzeć na stronę przewoźnika i dowiedzieć się na jakie udogodnienia mogą liczyć turyści podróżujący z małymi dziećmi. Każda linia ma bowiem swoją politykę dotyczącą przewozu osób nieletnich.

Co do zasady małych pasażerów dzieli się na tych do 2. roku życia (niemowlęta) i starszych. Siłą rzeczy udogodnienia odnoszą się do pasażerów z pierwszej grupy. Niemowlęta samolotem podróżują na kolanach rodziców (niektóre linie przyjmują regułę, że jeden rodzic może mieć pod opieką tylko jedno dziecko). Nie oznacza to jednak, że latają za darmo. W zależności od przewoźnika zapłacą za bilet od kilku do kilkunastu procent ceny biletu dla dorosłego. Niekiedy cena będzie ustalona z góry.

Dziecko w samolocie
Dziecko w samolocie
Fot: Copyright (c) 2017 FamVeld/Shutterstock. No use without permission.

Poszczególni przewoźnicy różnią się też jeśli chodzi o zakres udogodnień oferowanych na pokładzie. Wybrane linie oferują podróżującym rodzinom pierwszeństwo wejścia do samolotu. Podobnie jak dorosłym, niemowlakom przysługuje bagaż podręczny (dopuszczalna waga tego bagażu jest zróżnicowana w zależności od linii). W wielu przypadkach bezpłatnie na pokład mogą wnieść również wózek lub fotelik podróżny (łóżeczko turystyczne). W wybranych liniach istnieje możliwość zamontowania kołysek (te jednak wymagają wcześniejszej rezerwacji miejsca, w którym taką kołyskę można zainstalować) lub skorzystania z przewijaka. Na pokładach wszystkich linii bez problemów otrzymamy za to gorącą wodę do przygotowania posiłków.

Starsze dzieci mają w samolotach własne miejsca. Płacą za nie stawkę ulgową, niekiedy istnieje konieczność dopłaty do miejsc obok siebie. Poszczególne linie lotnicze chcąc umilić czas maluchom w czasie podróży, mają dla nich opracowane specjalne menu (bywa płatne dodatkowo), zapewniają też rozrywki i atrakcje na pokładzie. Na krótszych trasach są to zazwyczaj maskotki, zestawy do rysowania, na dłuższych - dedykowane filmy, książeczki i gry.

Spakuj bagaż podręczny malucha

Wyposażeni w powyższą wiedzę możemy przystąpić do właściwych przygotowań do podróży. Każdy kto choć podróżował samolotem wie jakim wyzwaniem może być pakowanie bagażu, przede wszystkim tego, który wniesie się ze sobą na pokład. Limity wagowe dotyczące bagaży podręcznych zmuszają turystów do rozważnego doboru ekwipunku. Kiedy podróżuje się z dzieckiem, zwłaszcza w wieku niemowlęcym, kwestia ta nabiera jeszcze większego znaczenia.

Dziecko w samolocie
Dziecko w samolocie
Pamiętaj, że jeśli dziecko opuszcza kraj z jednym rodzicem (lub pod opieką osób trzecich), drugi z rodziców (oboje rodziców) musi wyrazić pisemną zgodę na jego wyjazd.

Odpowiedź na pytanie, co spakować do podręcznej walizki maluszka zależy w dużej mierze od tego dokąd się wybieramy, jak długo trwa podróż i czy jest to lot bezpośredni, czy z przesiadkami. Obowiązkowo należy ze sobą zabrać dowód tożsamości dziecka – wymagany jest również w przypadku niemowląt. Może nim być tymczasowy paszport lub dowód osobisty. Jeśli podróżujemy z niemowlęciem weźmy zestaw pieluszek, chusteczki nawilżające, podkład do przewijania, kosmetyki do pielęgnacji (np. puder na odparzenia, krem nawilżający), słoiczki z jedzeniem, buteleczki do przygotowania mleka (w przypadku dzieci do 2. roku życia nie obowiązuje standardowy limit pojemności 100 ml), leki (np. na biegunkę, przeciwbólowy), kocyk do okrycia potrzebny w razie zmian temperatur na pokładzie i/lub w miejscu docelowym, ulubioną zabawkę lub książeczkę i jeden (kilka) zestawów dodatkowych ubrań.

W przypadku starszych dzieci należy zadbać o wzięcie ubrań na zmianę (zwłaszcza jeśli w punkcie docelowym panują inne warunki pogodowe niż w punkcie startowym), przekąsek do jedzenia (nie wszystkie linie lotnicze oferują menu dla dzieci) oraz zabawek. O tych ostatnich pamiętajmy nawet jeśli linia, którą będziemy podróżować zapewnia rozrywki dzieciom. W sytuacji stresowej ulubiony miś czy lalka mogą się okazać dużo skuteczniejsze niż najfajniejszy gadżet oferowany przez personel pokładowy.

Zagospodaruj czas dziecku z czasie lotu

Zabawki, książeczki i gry mają tę zaletę, że angażują uwagę dziecka, pozwalając mu zapomnieć np. o monotonii podróży. Znudzone lub zestresowane dziecko może odreagowywać płaczem, rozdrażnieniem, dlatego w pierwszą podróż samolotem warto wybrać krótki lot ewentualnie lot realizowany w porze nocnej (jest duża szansa, że dziecko prześpi całą a przynajmniej część podróży). Jeśli nie ma takiej możliwości, tym bardziej należy zadbać o to, by miało zagospodarowany czas. Zestaw kilku zabawek, gier czy książek powinien rozwiązać sprawę. W czasie lotu pamiętajmy też o podawaniu młodemu pasażerowi napoi, które zniwelują zatykanie się uszu pojawiające się przy zmianach ciśnienia.

Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.

Polecane oferty