Kiedy najlepiej kupować wakacje, by upolować najlepsze ceny?

AktualnościAgata Biernat20.08.2022

Kupować w przedsprzedaży czy czekać z decyzją do ostatniej chwili? W których miesiącach najlepiej wyjechać na zagraniczny urlop, by uniknąć tłumów i zaoszczędzić pieniądze? Oto kilka wskazówek, jak i kiedy planować wakacje.

Kiedy najlepiej kupować wakacje?
Kiedy najlepiej kupować wakacje?

Kiedy kupować wczasy, by było najtaniej?

Co roku tysiące osób zastanawiają się, czy rezerwować wakacyjny wyjazd z wyprzedzeniem, czy może lepiej się wstrzymać i zaczekać na last minute. Tak jak każdy kij ma dwa końce, tak i w przypadku zakupu wycieczek obie opcje znajdą swoich zwolenników i przeciwników. Poza tym dochodzi jeszcze trzecia możliwość: wyjazd na urlop poza sezonem. Jak zaplanować tegoroczne wakacje, by nie przepłacić? Oto kilka możliwości.

Przedsprzedaż lata – rabaty, promocje i niskie ceny

Z analiz Wakacje.pl wynika, że oferty last minute są często droższe niż te same wyjazdy rezerwowane z wyprzedzeniem. Różnica potrafi wynosić nawet 1000 zł od osoby! Dlaczego warto kupować wakacje w przedsprzedaży i skąd biorą się takie rozbieżności w cenach wycieczek?

Obiekty hotelowe działające w najpopularniejszych wakacyjnych kurortach turystycznych zimą potrzebują środków na rozruch, zanim przyjadą do nich pierwsi goście. Pozyskują je między innymi z przedpłat dokonywanych przez organizatorów wyjazdów. Ci z kolei otrzymują pieniądze od swoich klientów rezerwujących urlop z wyprzedzeniem. By zachęcić ich do wcześniejszego zakupu, organizatorzy oferują duże zniżki, a to znajduje odzwierciedlenie w cenach ofert. To właśnie dlatego jesienią i zimą możemy kupić wakacje nawet o kilkaset złotych tańsze niż latem.

Wcześniejsza rezerwacja ma też inne plusy. Po pierwsze, mamy większy wybór. Możemy nie tylko swobodnie wybierać spośród najpopularniejszych terminów wyjazdów, ale też korzystać z szerokiej oferty hoteli z pokojami rodzinnymi, ciekawymi programami rozrywki czy wylotami z najbliższego lotniska.

W dodatku biura podróży – poza rabatami – oferują szereg innych korzyści. To między innymi gwarancja niezmienności ceny czy możliwość bezkosztowej zmiany kierunku lub terminu wyjazdu, co czyni nasze wakacyjne plany bardziej elastycznymi.

Pamiętaj, że zakup wycieczki na kilka miesięcy przed jej rozpoczęciem nie oznacza, że od razu trzeba za nią zapłacić w całości. Najpierw regulujesz zaliczkę wynoszącą od kilku do kilkudziesięciu procent ceny wyjazdu. Resztę kwoty wpłacasz zgodnie z harmonogramem, najczęściej na 30 – 40 dni przed rozpoczęciem urlopu. Jeśli więc twoim celem są tanie wakacje, warto rozważyć ich wcześniejszy zakup.

Planujesz zimowy wyjazd do ciepłych krajów? Rozejrzyj się za ofertami już wiosną. Tak, w przypadku urlopu na przełomie roku czy w ferie również możesz liczyć na okazyjne ceny, rabaty i gwarancje wynikające z wcześniejszego zakupu wycieczki. Przedsprzedaż w biurach podróży dotyczy nie tylko oferty letniej, ale również sezonu zimowego.

Wielkie polowanie na lasty

Skoro dane pokazują, że wyjazd kupiony z wyprzedzeniem może być tańszy nawet 1000 zł od osoby, to czy słynne wakacje last minute naprawdę mogą być bardziej korzystne? Jak to często w życiu bywa, odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna.

W okresie kiedy zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi jest spore, trudno znaleźć naprawdę korzystne lasty. Taka sytuacja miała chociażby miejsce latem 2021 roku, gdy z powodu pandemii koronawirusa wiele osób odkładało decyzję o zakupie wakacji do ostatniej chwili. Oferty przecenione nawet o 40 – 50 proc. niełatwo znaleźć również w okresie Bożego Narodzenia, Sylwestra, majówki czy innych długich weekendów, czyli w terminach, kiedy wielu Polaków planuje urlop.

Wytrawni poszukiwacze okazji z pewnością w końcu jednak trafią na ofertę marzeń. Potrzeba tylko trochę cierpliwości i… elastyczności, bo świetna wycieczka last minute możne się trafić na dzień – dwa przed wylotem. Dzieje się tak w przypadku wyjazdów, na które nie zebrała się odpowiednia liczba turystów. Zostały ostatnie miejsca w samolocie czy hotelu i organizator chce je sprzedać, nawet jeśli miałby to zrobić po kosztach.

Reasumując: prawdziwi łowcy okazji na pewno coś dla siebie znajdą, ale samo szukanie może być żmudne. Wszystko zależy od terminu wyjazdu, możliwości wzięcia wolnego w pracy i twojej wytrwałości 😊

Podróż między sezonami – w tych miesiącach wyjazdy są najtańsze

Biura podróży dzielą rok na wysoki i niski sezon. Ten pierwszy to przede wszystkim czas od czerwca do sierpnia, okres ferii zimowych, świąt, majówki i czerwcówki. Słowem, terminy, gdy większość osób bierze urlop i planuje odpoczynek.

Jeśli więc nie musisz wyjechać w czasie, gdy robią to praktycznie wszyscy, a w dodatku nie chcesz przepłacać, zdecyduj się na wyjazd poza wysokim sezonem. Kiedy konkretnie? Na przykład w kwietniu, na przełomie maja i czerwca czy jesienią (w październiku, listopadzie i pierwszych tygodniach grudnia).

Urlop w tych terminach to nie tylko szansa na tanie wakacje, ale i możliwość spędzenia czasu w najpopularniejszych kurortach bez tłumów. To zarówno łatwiejszy dostęp do atrakcji turystycznych, jak i więcej miejsca na plaży czy przy hotelowym basenie 😊 Brzmi kusząco? No właśnie!

Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty