Już teraz zaplanuj wakacje na kolejny rok i ciesz się bonusami

PoradnikiMałgorzata Orlikowska21.09.2023

Choć kolejne wakacje dopiero w przyszłym roku, organizatorzy turystyczni już zachęcają, by zacząć je planować. Jeśli zastanawiacie się, czy to nie za wcześnie, odpowiadamy: zdecydowanie nie! Zakup wycieczki z dużym wyprzedzeniem ma wiele plusów. Poznajcie je.

Zarezerwuj wakacje już dziś!
W biurze podróży

W trakcie sezonu wakacyjnego największe polskie biura podróży już wprowadziły do sprzedaży oferty wycieczek na Lato 2024 i zachęcają klientów, żeby rezerwowali je z wyprzedzeniem, np. w opcji first deal. First deal, zwany też first call albo first minute, to możliwość zarezerwowania wakacyjnego pakietu w okresie przedsprzedaży, tj. na kilka miesięcy lub nawet na rok przed planowaną podróżą. Ci, którzy się na to zdecydują, z pewnością nie będą stratni: to duża oszczędność pieniędzy, komfort wyboru ofert z szerokiej puli, a przede wszystkim szereg atrakcyjnych bonusów zapewnianych przez organizatorów turystycznych. Co dokładnie można zyskać?

Zawsze atrakcyjna cena

Najważniejszym atutem jest niska cena. Za wakacyjny pakiet kupowany z wyprzedzeniem możemy zapłacić nawet o 30-40 procent mniej niż gdybyśmy go kupowali na początku kolejnego wakacyjnego sezonu. Co więcej, oferty w przedsprzedaży są tańsze niż oferty, które można było kupić w ramach last minute w szczycie sezonu 2023!

Argument cenowy ma istotne znaczenie zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy postępująca inflacja winduje ceny produktów i usług, zmuszając nas do poszukiwania oszczędności lub – co gorsze – rezygnowania z niektórych wydatków. Jeśli nie chcemy niepotrzebnie przepłacać za wyjazd i zależy nam na tym, żeby kupić go w najniższej oferowanej przez biuro cenie, dokonajmy rezerwacji w okresie przedsprzedaży. Aby zapewnić klientów, że cena faktycznie będzie najkorzystniejsza, organizatorzy turystyczni wprowadzili tzw. gwarancję najniższej ceny. Za dodatkową opłatą możemy zapewnić sobie, że jeśli ten sam pakiet po okresie przedsprzedaży będzie kosztował mniej niż w okresie first deal, organizator wyjazdu zwróci nam różnicę w cenie.

Największy wybór ofert

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w okresie przedsprzedaży wybór ofert jest najszerszy, co zwiększa szanse na znalezienie i zakup pakietu wakacyjnego, który w pełni odpowie naszym potrzebom. W porównywarce wakacji do woli możemy przebierać w ofertach hoteli blisko plaży, obiektach z infrastrukturą dla dzieci, pokojach rodzinnych lub z widokiem na morze, które są najbardziej pożądane wśród klientów biur podróży i zwykle jako pierwsze znikają z ich "półek". Wtedy mamy też czas, żeby dokładnie zapoznać się z ofertami: porównać ich ceny, zaznajomić się z opiniami na ich temat, a przez to mieć pewność, że nie kupimy kota w worku. Takiego komfortu i gwarancji nie ma niestety, kiedy decydujemy się na zakup wakacji na ostatnią chwilę. Pula ofert jest wtedy mocno przebrana. W sprzedaży są zwykle pojedyncze oferty, więc zaplanowanie wakacji np. dla paczki znajomych jest praktycznie niemożliwe. Z tego względu wczesną rezerwację wycieczek zalecamy turystom wypoczywającym w towarzystwie innych, np. z rodziną, znajomymi, oraz osobom mającym specjalne wymagania wobec obiektu noclegowego, w którym zatrzymają się podczas urlopu.

Wyszukiwanie wakacyjnych ofert
Wyszukiwanie wakacyjnych ofert

Gwarancja niezmiennej ceny

Jeśli powyższe atuty to dla was jeszcze za mało, niech argumentem będą bonusy oferowane przez organizatorów turystycznych. Najbardziej pożądanym jest gwarancja niezmienności ceny, którą można nabyć jedynie w okresie przedsprzedaży. Gwarancja zyskuje na znaczeniu w dobie rosnących z dnia na dzień cen. Kiedy rezerwujemy wycieczkę z większym wyprzedzeniem nie mamy pewności, czy jej rzeczywiste koszty nie wzrosną do dnia naszego wyjazdu. Zgodnie z prawem organizator może w określonych sytuacjach żądać od turysty dopłaty różnicy. Na szczęście wykupując gwarancję, zabezpieczamy się przed taką ewentualnością. Dzięki temu nie musimy się martwić, że zaplanowany urlop będzie nas kosztował więcej niż pierwotnie zakładaliśmy.

Zniżki i niska zaliczka

Kolejne bonusy to atrakcyjne zniżki, np. na parking przy lotnisku, wycieczkę fakultatywną czy pobyt dzieci w hotelu, oraz niskie zaliczki. W zależności od tego, u którego organizatora kupujemy wakacyjny pakiet, zaliczka wyniesie nas od 5 do maksymalnie 15 procent kwoty wycieczki. Resztę możemy uiścić nawet na kilka tygodni przed rozpoczęciem wakacji, co pozwala wygodnie dysponować domowym budżetem. Takiego komfortu nie mają klienci kupujący wycieczki w szczycie sezonu, kiedy zaliczka stanowi nawet 30 procent wartości wycieczki, a czas na zapłatę reszty należności jest znacznie krótszy. Kupujący wakacje z wyprzedzeniem mają wreszcie możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji, co daje gwarancję, że w razie wystąpienia niespodziewanych okoliczności będą mogli przesunąć termin wyjazdu lub wprowadzić inne zmiany.

Dobrze pamiętać, że przedsprzedaż jest ograniczona w czasie. Biura podróży oferują ją zwykle do końca marca następnego roku. Nie warto jednak zwlekać z decyzją o zakupie do tego czasu, ponieważ dostępnych bonusów jest wtedy mniej niż np. we wrześniu czy październiku.

Dla kogo oferta w przedsprzedaży?

  • Dla osób podróżujących w grupach (rodzin z dziećmi, par, grup znajomych)
  • Dla osób mających specyficzne oczekiwania względem miejsca zakwaterowania podczas urlopu
  • Dla osób, które muszą z wyprzedzeniem zaplanować urlop w pracy
  • Dla osób, które lubią się dobrze przygotować do urlopu
  • Dla osób, które nie chcą przepłacać za wakacje
Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.