Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne – co musisz wiedzieć?

PoradnikiAgnieszka Słupecka04.07.2023

Przy wyborze wymarzonego miejsca wypoczynku, komfortowego hotelu, odpowiedniej formuły wyżywienia oraz środka transportu nie może zabraknąć odpowiedniego ubezpieczenia dla nas oraz naszych współtowarzyszy. Wybór ubezpieczenia jest tak samo ważny, jak wybór innych kwestii związanych z naszym urlopem. Poznaj zagadnienia związane z ubezpieczeniem od chorób przewlekłych.

Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym
Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym

Podczas planowania wakacji za granicą myślimy o beztroskim czasie spędzanym z najbliższymi nam osobami. Nie zakładamy, że może przytrafić się nam coś nieprzywidzianego lub możemy zachorować. Również często nie bierzemy pod uwagę chorób, czy schorzeń, z którymi się borykamy od dłuższego czasu i które mogą dać o sobie znać podczas wypoczynku. Jak w takim razie sprawić, aby nasz urlop był komfortowy i bezpieczny?

Zwykłe ubezpieczenie podstawowe, które jest zawarte w każdym pakiecie turystycznym nie obejmuje ubezpieczenia od chorób przewlekłych.

Nierozszerzenie ochrony polisy turystycznej o choroby przewlekłe może być bardzo kosztowne, jeśli chorujemy lub chorowaliśmy na coś, co zalicza się do chorób przewlekłych. Jeśli nie posiadamy dobranego ubezpieczenia od chorób przewlekłych podczas wyjazdu zagranicznego, za udzieloną pomoc medyczną będziemy musieli zapłacić z własnych środków. Koszty leczenia są bardzo wysokie. Przykładowa wizyta lekarska na Malediwach dotycząca objawów alergicznych to koszt ok. 421 euro, a dwudniowy pobyt w szpitalu na Kubie z powodu reakcji alergicznej po ugryzieniu owada może obciążyć nasz portfel na ok. 1549 euro.

Czym są choroby przewlekłe?

Najbardziej powszechną chorobą przewlekłą jest nadciśnienie tętnicze krwi, na które cierpi 9,5 mln Polaków. Około 2 mln z nas zmaga się też z cukrzycą. Do tego typu schorzeń zaliczane są również m.in. nowotwory, choroby układu krążenia i oddechowego (astma), niewydolność serca, reumatoidalne zapalenie stawów, stan po przebytym udarze mózgu, osteoporoza, otyłość, HIV, alergie, zaburzenia hormonalne np. choroba Hashimoto, choroby jelitowe bądź celiakia. To tylko najczęściej występujące choroby przewlekłe.

Warto pamiętać, że np. w razie wystąpienia silnej alergii podczas wyjazdu, która wymaga hospitalizacji, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naszego leczenia, jeśli nie mamy ubezpieczenia od chorób przewlekłych.

Ubezpiecz siebie i rodzinę
Ubezpiecz siebie i rodzinę

Z definicji ubezpieczyciela AXA Partners, który oferuje ubezpieczenie od chorób przewlekłych wynika:

Choroba przewlekła – wszelkie zaburzenia lub odchylenia od normy w stanie zdrowia, które były zdiagnozowane, leczone lub dawały objawy w okresie 24 miesięcy poprzedzających datę zawarcia umowy ubezpieczenia.

Dla osób ze zdiagnozowaną chorobą przewlekłą przyjmujących leki lub pozostających pod stałą opieką lekarza, rekomendowane jest wykupienie dodatkowej ochrony – poprzez zwyżkę, która będzie sięgać pełnej sumy kosztów leczenia. Podczas wyjazdu zagranicznego wzrasta ryzyko zachorowania. Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. 

Kiedy schorzenie jest już chorobą przewlekłą?

O chorobie przewlekłej mówimy wtedy, gdy ubezpieczony leczył się lub leczy na dane schorzenie przez dłuższy czas, choroba została zdiagnozowana lub dawała objawy oraz istnieje dokumentacja medyczna potwierdzająca konsultacje lekarskie. 

Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie turystyczne

Jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Przy wykupieniu kompleksowego ubezpieczenia, otrzymujemy ochronę, w ramach której w razie choroby lub niepożądanej sytuacji zdrowotnej będziemy odpowiednio zaopiekowani i nie narazimy się na dodatkowe koszty. Za granicą koszty leczenia są bardzo wysokie, dlatego warto pamiętać o dobrze dobranym ubezpieczeniu.

Dokument ubezpieczenia – w wersji podstawowej otrzymujemy wraz z innymi dokumentami podróży w momencie zakupu wycieczki. Jeśli chcemy wykupić rozszerzony pakiet ubezpieczeniowy, można to zrobić w dowolnym terminie przed rozpoczęciem wyjazdu – wyjątek stanowi ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Więcej na temat ubezpieczenia od kosztów rezygnacji możecie przeczytać w artykule pt. "Rezygnacja a zwrot pieniędzy". Dokumenty ubezpieczeniowe otrzymamy zaraz po dokonaniu zakupu.

Wybór ubezpieczenia podróżnego jest niezwykle ważne
Wybór ubezpieczenia podróżnego jest niezwykle ważne

Czy turysta chorujący przewlekle musi dostarczyć ubezpieczycielowi zaświadczenie od lekarza?

Ubezpieczyciel nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów przy wykupieniu polisy. W ubezpieczeniu AXA Partners, które jest przygotowane specjalnie dla klientów Wakacje.pl ubezpieczenie chorób przewlekłych jest już wliczone w cenę. Wystarczy podczas zakupu ubezpieczenia zdecydować, jaki wariant ubezpieczenia chcemy wykupić. Klienci do wyboru mają cztery warianty, w których obowiązują limity na choroby przewlekłe:

  • Standardowy: 20.000 euro,
  • Komfort: 50.000 euro,
  • Max: 1 000.000 euro,
  • Max Plus: 1 000.000 euro.
Dodatkowo klienci mogą również rozszerzyć ubezpieczenie przez zwyżkę od chorób przewlekłych do pełnej sumy kosztów leczenia, płatną za dodatkową składkę ubezpieczeniową. 

Każdy z wymienionych wyżej pakietów ubezpieczeniowych zawiera jeszcze inne ważne świadczenia w zróżnicowanej wysokości.

Przed zakupem polisy zachęcamy do zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia dostępnymi na naszej stronie internetowej, a które obejmują przesłanki, ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela AXA Partners.

Wakacje to wspaniały czas w roku, który zostaje nam długo w pamięci. Zadbajmy o bezpieczeństwo i komfort podczas odpoczynku.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.