Co spakować na wyjazd - lista rzeczy, o których warto pamiętać

PoradnikiMałgorzata Orlikowska05.10.2022

Przed pytaniem co zabrać ze sobą na wyjazd staje prędzej czy później każdy turysta wybierający się w podróż. Pakowanie bagaży potrafi przyprawić o ból głowy, no chyba że jesteśmy do niego odpowiednio przygotowani. Poniżej podpowiadamy co spakować i jak się pakować, by proces ten przebiegł szybko i bezproblemowo.

Walizka.
Walizka.

Wczasy w Bułgarii, city break w Barcelonie, a może wypad do Ustronia? Bez względu na to gdzie planujemy spędzić krótszy bądź dłuższy urlop, warunkiem jego powodzenia jest pozytywne nastawienie i dobre przygotowanie do wyprawy. Dotyczy to m.in. pakowania bagażu. Odpowiedź na to co spakować do walizki czy plecaka zależy od tego w której porze roku wyjeżdżamy, na jak długo, dokąd, co planujemy robić na miejscu, czy jedziemy sami, czy w towarzystwie, także jakim środkiem transportu dotrzemy na miejsce. Niezależnie od tych czynników warto trzymać się zasady: im mniej bagażu, tym lepiej. Tym sposobem z pewnością zaoszczędzimy czas, często również pieniądze (w samolotach dodatkowy bagaż rejestrowany bywa płatny) i nerwy (zminimalizujemy szansę na zgubienie czy zniszczenie bagażu).

Przygotuj się do pakowania

Zanim przystąpimy do pakowania ustalmy kilka faktów, pozwolą nam później usprawnić ten proces:

Jeśli wybieramy się poza granice Polski, sprawdźmy jakie dokumenty są wymagane przy wjeździe i pobycie w danym kraju. Po obszarze Unii Europejskiej Polacy mogą się przemieszczać bez konieczności okazywania dokumentu tożsamości. Poza nią, tak jak i poza Europą, ta reguła nie zawsze obowiązuje. W większości krajów należy się wylegitymować dowodem osobistym lub paszportem (z wizą). Przy okazji warto też ustalić, kiedy kończy się ważność dokumentów. Niektóre kraje wymagają, by pozostawały ważne przynajmniej 6 miesięcy przed planowaną podróżą. Nie można zapominać, że w części krajów wciąż konieczne jest okazanie certyfikatu potwierdzającego szczepienie, wyzdrowienie bądź negatywny wynik Covid-19. Wybrane kraje egzotyczne wymagają również okazania Międzynarodowej Książeczki Szczepień zawierającej informacje o przyjęciu konkretnych szczepień.

Walizki.
Walizki.

Sprawdźmy prognozę pogody w miejscu docelowym w czasie zaplanowanego pobytu, by móc spakować ubrania adekwatne do aury.

Sprawdźmy jakie udogodnienia, usługi oferuje klientom obiekt, w którym będziemy zakwaterowani podczas wyjazdu. To pozwoli zredukować liczbę rzeczy do spakowania. Standardem w wielu hotelach i pensjonatach są ręczniki i podstawowe artykuły higieniczne (szampony, płyny do kąpieli), bywa że kapcie, szlafroki i suszarki do włosów.

Sporządź listę rzeczy do spakowania

Wyposażeni w taką wiedzę możemy przystąpić do opracowania listy potrzebnych rzeczy. Tę warto podzielić na tematyczne kategorie, np. odzież, kosmetyki, dokumenty, obuwie, akcesoria na plażę, ekwipunek do wypraw górskich, elektronika itp. I układać kierując się hierarchią ważnosci. Dzięki temu lista będzie tworzona mniej chaotycznie, co zwiększy prawdopodobieństwo, że znajdą się na niej wszystkie potrzebne elementy ekwipunku

Dokumenty - w portfelu powinien znaleźć się dokument tożsamości: dowód osobisty, paszport (wiza); dokument podróży: bilety, wskazówki dojazdu; dokument ubezpieczenia z numerem telefonu alarmowego; prawo jazdy - jeśli do miejsca docelowego dojeżdżamy własnym autem lub planujemy je wypożyczyć na miejscu; karta debetowa, kredytowa oraz pieniądze w obcej walucie; certyfikat Covid i/lub Międzynarodowa Książeczka Szczepień.

Jeśli podróżujemy z dzieckiem nie zapominajmy o zabraniu jego dokumentu tożsamości.

Sporządź listę rzeczy do spakowania
Sporządź listę rzeczy do spakowania

Apteczka – z pewnością powinny się w niej znaleźć leki, które przyjmujemy na stałe. Dobrze jest też wziąć środki, które mogą się przydać w czasie wakacji: plastry, środki przeciwbólowe, probiotyki, leki przeciwko biegunce, leki przeciwalergiczne i na chorobę lokomocyjną.

Kosmetyki – o ile nie mamy szczególnych wymagań dotyczących pielęgnacji skóry, weźmy jak najmniej kosmetyków. Aby niepotrzebnie nie obciążać bagażu, a przede wszystkim zaoszczędzić miejsce, dobrze jest przepakować kremy i inne kosmetyki, które na co dzień używamy, do mniejszych pojemników. Z powodzeniem możemy się też posiłkować kosmetykami podróżnymi dostępnymi w drogeriach. Jeśli planujemy prać w czasie wyjazdu brudne ubrania, nie zapomnimy o wzięciu pojemnika z detergentem. Kosmetyki dobrze jest przed spakowaniem owinąć w torebkę foliową, żeby zminimalizować ryzyko rozlania po walizce czy plecaku.

Ile odzieży zabrać na wakacje?

Odzież - rodzaj odzieży także liczba sztuk ubrań jaką należy spakować zależy w dużej mierze od tego co będziemy robić podczas urlopu i warunków pogodowych w miejscu docelowym. Warto trzymać się kilku zasad:

  • żeby nie zabierać ze sobą całej szafy ubrań, opracujmy zawczasu 3 - 4 zestawy garderoby (w przypadku tygodniowego wyjazdu), które będziemy mogli ubierać podczas urlopu, np. do jednej spódnicy/pary spodenek dobierzmy kilka pasujących do nich bluzek (koszulek), swetrów.
  • zastanówmy co będziemy robić w czasie urlopu. Przy zwiedzaniu zabytków z pewnością przyda się wygodny, casualowy strój; jeśli planujemy wizytę np. w teatrze – weźmy też coś bardziej eleganckiego; z kolei przy intensywniejszym zwiedzaniu lub do uprawiania sportów rekomendujemy postawienie przede wszystkim na stroje sportowe, dresy.
  • na podobnej zasadzie wybierzmy buty na wyjazd. 2 - 3 pary powinny wystarczyć na tygodniowy wyjazd. Pamiętajmy jednak, by tu kierować się przede wszystkim wygodą i uniwersalnością. Najlepiej zabierać w podróż buty, których wcześniej używaliśmy, nie nowe, których nie mieliśmy wcześniej okazji wypróbować. Może się okazać, że choć świetnie wyglądają na nodze, powodują odciski.
Walizka.
Walizka.
  • prognozę pogody sprawdzaną przed wyjazdem do miejsca docelowego potraktujmy nie jako pewnik, raczej wskazówkę, która da nam pewien obraz tego, jakich warunków atmosferycznych można się spodziewać na miejscu. Nawet jeśli zapowiadane są tropikalne upały, zabezpieczmy się też na wypadek wystąpienia opadów deszczu czy ochłodzenia, zabierając np. parasol czy sweter (kurtkę), kalosze czy obuwie zakryte.
  • jeśli podróżujemy z dzieckiem, rozważniej kompletujmy też odzież na wyjazd. Im młodsze jest dziecko, tym częściej potrafi się brudzić. Zapakujmy więc nieco więcej zestawów, by nie musieć prać codziennie pobrudzonych ubrań.

Pozostałe elementy bagażu

Książki, czytniki, głośniki, elektronika – czyli rzeczy, które będą nam umilać czas w czasie urlopu. Jeśli podróżujemy z dzieckiem zadbajmy o to, by miało kilka różnych zabawek do wyboru. W przypadku elektroniki warto się też upewnić, czy w miejscu do którego jedziemy nie będzie nam przypadkiem potrzebna przejściówka (jak np. w Wielkiej Brytanii).

Pakowanie walizki.
Pakowanie walizki.

Ekwipunek na plażę - wybrane hotele w nadmorskich kurortach oferują klientom ręczniki, leżaki ewentualnie parasole słoneczne. O całą resztę musimy zadbać sami. Nie zapomnijmy więc o strojach kąpielowych, akcesoriach plażowych, kremach do opalania, nakryciach głowy, okularach przeciwsłonecznych.

Ekwipunek na wycieczkę górską, rowerową - ten zależy od rodzaju aktywności jaki będziemy uprawiać. Z pewnością przydadzą się mapy okolicy (w formie papierowej lub jako aplikacja), także wszystko, co zapewni nam bezpieczeństwo na turystycznych szlakach, jak obuwie do trekkingu czy kask i ochraniacze na wycieczki rowerowe.

Jak spakować bagaż?

Po sporządzeniu listy można zacząć się pakować. Kierujmy się zasadą, że najcięższe i największe rzeczy trafiają na dno bagażu, a lżejsze - do wyższych warstw. Najmniejsze przedmioty, np. skarpetki, można umieścić w zagłębieniach i lukach. Ubrania warto zrolować, zajmą wtedy mniej miejsca. Na wierzchu, ewentualnie w bagażu podręcznym, powinny się znaleźć najbardziej potrzebne rzeczy, tj. takie z których będziemy korzystać podczas podróży (dokumenty, bilety, książka itp.).

Jeśli w podróż wybierasz się samolotem, pilnuj wagi bagażu! Oznacz też swoją walizkę. Przewieszka z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu ewentualnie charakterystyczna naklejka, pozwolą szybko odnaleźć bagaż pośród innych na lotnisku.
Nie wypełniajmy walizki po brzegi, zostawmy nieco miejsca na pamiątki z podróży.
Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.