Twoja apteczka podróżna na wakacje

PoradnikiAgnieszka Słupecka01.03.2023

Dobrze wyposażona apteczka podróżna to naprawdę ważna rzecz podczas wakacyjnego wypoczynku. Zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi. Jesteśmy przekonani, że będziesz się czuć znacznie pewniej, gdy w Twoim bagażu znajdą się rzeczy pierwszej pomocy. Nawet jeśli Twoim miejscem wakacyjnym będzie duże miasto, w którym nie trzeba się martwić o dostęp do aptek. W podróży zwykle ograniczeniem jest ilość miejsca w bagażu. Apteczkę trzeba więc spakować tak, by nie zajmowała zbyt wiele miejsca, a jednocześnie by znalazło się w niej wszystko, co niezbędne. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy pakowaniu.

Apteczka podróżna
Apteczka podróżna
Najpierw musisz się zastanowić, z jakich leków najczęściej korzystasz i które są dla Ciebie niezbędne. Jeśli przyjmujesz leki na stałe lub na receptę, pamiętaj o zabraniu ich do bagażu podręcznego. To niezwykle ważne, aby mieć potrzebne leki zawsze pod ręką.

Poza lekami pierwszej potrzeby sugerujemy, aby znalazły się w Twojej podróżnej apteczce niżej opisane leki i przybory.

Na gorączkę

Sugerujemy spakować leki przeciwgorączkowe. Dla dzieci do 12 roku życia warto mieć preparaty na bazie paracetamolu oraz ibuprofenu. Warto mieć te oba środki przeciwgorączkowe i zarazem przeciwbólowe. Każdy z nich działa w inny sposób. Zabierz ze sobą również termometr bezdotykowy oraz kompres żelowy, który po lekkim schłodzeniu pomoże w zbijaniu gorączki lub uśmierzy ból przy różnych kontuzjach i ugryzieniach.

Leki w podróźy
Leki w podróźy

Na bolący brzuch

O bolący brzuch i biegunkę nietrudno na wyjeździe, zwłaszcza tam, gdzie jest inna flora bakteryjna niż na co dzień. Ulgę w problemach jelitowych przynosi często węgiel leczniczy oraz preparaty probiotyczne. Dobrze przy tych drugich sprawdzić, jakie konkretnie zawierają szczepy bakterii. Jeśli Twoje dzieci ukończyły szósty rok życia, warto posiadać preparat z nifuroksazydem. Działa on na większość bakterii wywołujących zakażenia jelitowe. Dobrze jest się również wyposażyć w płyn lub środek (do rozpuszczenia w wodzie) nawadniający, który wyrówna poziom elektrolitów.

Pomoc przy otarciu, uderzeniu i ugryzieniu

Warto mieć ze sobą jakiś środek do dezynfekcji – wodę utlenioną lub preparat o działaniu antyseptycznym oraz gaziki jałowe. Może się również przydać bandaż do zabezpieczenia drobnych urazów. Nie zapomnij o plastrach, zwłaszcza takich wodoodpornych – te podczas wakacji mogą się najbardziej przydać. Wsadź również pęsetę – przydaje się w wielu sytuacjach (np. do wyjęcia drzazgi), a nie zajmuje dużo miejsca. Dobrze mieć również żel przyspieszający wchłanianie się krwiaka, gdyż o drobne urazy nie trudno. Na ukoszenia owadów np. swędzące bąble po komarach warto mieć ze sobą żel zawierający dimetynden, który blokuje reakcję alergiczną. Jeśli jesteś alergikiem lub kiedykolwiek miałeś/aś na coś reakcję alergiczną, koniecznie miej ze sobą odpowiedni preparat. Proponujemy również spakować przyrząd do usuwania kleszczy.

Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc

Poparzenia słoneczne

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego zawsze zabieraj ze sobą krem z wysoką ochroną UVA i UVB. Jeśli jednak przydarzy się Tobie – bądź komuś z najbliższego otoczenia – poparzenie słoneczne, miej w apteczce preparat łagodzący oparzenie oraz środek nawilżający i natłuszczający skórę.

Bolące gardło i zatkany nos

Warto również zaopatrzyć swoją apteczkę w tabletki do ssania na ból gardła. Bolące gardło często się przytrafia podczas wakacji, zwłaszcza, jak jesteśmy narażeni na zmianę temperatur. Tak samo nieszczęsny katar. Dobrze mieć ze sobą preparat udrażniający górne drogi oddechowe. W podróż z dziećmi polecamy, wrzucić do walizki nieduży (turystyczny) nebulizator. Lot samolotem podczas infekcji i kataru potrafi się stać bardzo nieprzyjemny.

Jeśli będziecie się sporo przemieszczać podczas swojego wyjazdu, warto mieć ze sobą – jeśli cierpisz na zaburzenia błędnika – środek antyhistaminowy. Działa on przeciwwymiotnie i uspokajająco. Duża część dzieci zwłaszcza ta do 5. roku życia boryka się z tą przypadłością, dlatego warto to przemyśleć, aby długa podróż samochodem lub autobusem nie była dla Was męczarnią.

Pamiętaj, żeby dostosować wyposażenie swojej apteczki do potrzeb i wymagań konkretnej podróży, takich jak zaplanowane aktywności czy region geograficzny, w który się wybierasz na wakacje. Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym, które zapewni Ci odpowiednią pomoc w razie choroby lub urazu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecamy nasz artykuł Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.