Największa wyspa Japonii – poznaj Honsiu

AzjaAgnieszka Słupecka13.11.2023

W skład archipelagu Wysp Japońskich wchodzi ok. 4 tys. wysp, a zamieszkanych jest ok. 550. Największe z nich to Honsiu, Hokkaido, Sikoku, Kiusiu. W tym tekście poznasz największą z wysp, czyli Honsiu.

Honsiu
Honsiu

60% całkowitej powierzchni kraju

Honsiu to największa z japońskich wysp mierzy ok. 230 tys. km kw. i stanowi ok. 60% całkowitej powierzchni Japonii. To właśnie na tej wyspie znajduje się stolica Honsiu –Tokio, które jest największym miastem na świecie. W stolicy kraju Kwitnącej Wiśni mieszka aż 37 mln osób. Honsiu dla podróżników jest przeważnie głównym celem eksploracji. Wyspa jest pełna górzystych terenów i w ponad 60% porośnięta jest lasami, dlatego przyciąga miłośników naturalnego piękna. Do jej najbardziej malowniczych i charakterystycznych punktów należy wulkan Fudżi – uznawany za świętą górę. Wrażenie również robi otaczający go Park Narodowy Fudżi-Hakone-Izu, zwany również obszarem Pięciu Jezior. Honsiu jest zróżnicowaną wyspą, która łączy zarówno nowoczesność, jak i tradycję. Różnice między regionami sprawiają, że każdy obszar ma swój unikalny charakter i oferuje różnorodne doświadczenia kulturowe i przyrodnicze. Japońska kuchnia jest uważana za jedną z najzdrowszych i najbardziej pożywnych na świecie. Kraj ten wyróżnia się przede wszystkim doskonałymi jakościowo owocami morza, rybami, warzywami, ryżem i makaronami. Wśród najpopularniejszych dań znajdują się sushi, aromatyczny ramen, okonomiyaki, suszone ryby, delikatne mięso wołowe, wieprzowe i drób, kultowe takoyaki oraz gomae. Kuchnia na Honsiu, największej wyspie Japonii, jest zróżnicowana i odzwierciedla różnorodność kulturową i regionalne smaki.

Fudżi
Fudżi

Stolica wyspy

Tokio przepełnione jest atrakcjami, które ciężko zwiedzić podczas kilkudniowej wycieczki po mieście. Jego nowoczesna architektura, niesamowita różnorodność i innowacyjność połączone z tradycją sprawiają, że co roku miasto odwiedza nawet kilkanaście milionów turystów. Będąc w Tokio, nie można pominąć podczas zwiedzania Pałacu Cesarskiego, który znajduje się w centrum miasta i otoczony jest pięknymi ogrodami, które zajmują aż 341 ha powierzchni. Aby przekonać się, jak duże jest to miasto, warto wybrać się do dzielnicy Shibuya, w której mieści się najbardziej ruchliwe skrzyżowanie świata. Na zielonym świetle przechodzi ok. 2500 osób. Znajduje się tam również pomnik psa, który symbolizuje wzruszającą historię psa Hachiko, który przez lata odprowadzał swojego pana na znajdującą się przy skrzyżowaniu stację kolejową i czekał na jego powrót. Po śmierci właściciela pies przychodził przez 10 lat w to samo miejsce i czekał na powrót pana.

Shibuya
Shibuya

Warto również spojrzeć na Tokio z góry i wjechać na Tokyo Skytree – największą wieżę telekomunikacyjną o wysokości 635 m. Znajdują się na niej dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać zapierający dech w piersiach widok.

Niesamowitych miejsc w stolicy Japonii jest tak wiele, że trudno je wymienić, ale jedno jest pewne – Tokio to obowiązkowe miejsce na mapie każdego podróżnika.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o innych największych miastach świata, zapraszamy do przeczytania artykułu pt. "6 największych miast świata".

Duże miasta na Honsiu

Poza Tokio, na Honsiu znajdują się inne duże i ważne miasta. Kioto jest dawną stolicą Japonii. Charakterystyczne dla tego miasta jest zachowanie tradycji i unikalnego charakteru. Kioto to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie tradycja gejszy (geiko) i aprentiszy gejszy (maiko) wciąż jest żywa. W dzielnicy Gion można spotkać gejsze podczas wieczornych spacerów. Miasto posiada wiele obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kioto
Kioto

Jokohama to drugie pod względem liczby ludności oraz powierzchni miasto Japonii. Yokohama jest znane z jednego z największych portów morskich w Japonii. To tutaj w 1859 roku został otwarty pierwszy międzynarodowy port w kraju. W mieście znajduje się nowoczesna dzielnica biznesowa Minato Mirai 21 (port Przyszłości 21). To tutaj znajduje się najwyższy wieżowiec w Japonii Yokohama Landmark Tower.

Osaka to trzecie co do wielkości miasto Japonii. Osaka słynie z wyjątkowej kuchni ulicznej, a zwłaszcza z dania takiego jak okonomiyaki (placek z warzywami i mięsem), takoyaki (kulki z ośmiornicy). Miasto jest również pełne tradycyjnych restauracji i ekskluzywnych lokali. Każdy znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie, aby poznać prawdziwe smaki Japonii. Mieszkańcy Osaki są uważani za bardziej otwartych na nowe znajomości i bardziej ekspresyjnych niż mieszkańcy innych regionów Japonii.

Street food
Street food

Hiroszima to miast, o którym słyszał chyba każdy. Głównie kojarzone jest z tragicznym wydarzeniem – atakiem atomowym, jakie miało miejsce podczas II wojny światowej. Miasto znajduje się w zachodniej części wyspy Honsiu. W Hiroshimie znajduje się Muzeum Pokoju, które upamiętnia ofiary ataku atomowego. Warto zwrócić uwagę również na Park Pokoju.

Hiroszima
Hiroszima

Kiedy lecieć na Honsiu?

Honsiu jest dużą wyspą, co sprawia, że w odmiennych jej regionach klimat znacznie się różni. Większa część Honsiu znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, co oznacza, że doświadcza ona wszystkich czterech pór roku. Planując podróż do Japonii, warto wziąć pod uwagę miesiące pory deszczowej, czyli czerwiec i lipiec oraz miesiące tajfunów, czyli między sierpniem a wrześniem. Jeśli chcesz zobaczyć kwitnące wiśnie, to najlepszy czas jest wiosną, czyli od marca do maja. Lato w Japonii jest gorące i wilgotne.

Zwiedzanie kraju kwitnącej wiśni

Zwiedzanie Japonii można zaplanować na wiele sposobów. Można to zrobić indywidualnie, wykupując przelot z sześciu polskich miast: z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Poznania i Gdańska. Jednak, jeśli chcesz dowiedzieć się o tym kraju rzeczy, których nie przeczytasz z przewodników, najlepiej zwiedzać Japonię podczas wycieczki objazdowej z przewodnikiem. Do wyboru jest kilka propozycji, które oferują różnorodny program. W ofercie również znajdziesz wycieczki połączone ze zwiedzaniem Chin.

Zwiedzanie Japonii
Zwiedzanie Japonii

Wyspy Japońskie

Poza największą wyspą warto zwrócić uwagę na pozostałe trochę mniejsze, czyli Hokkaido, Kiusiu Sikoku.

Hokkaido połączone jest z Honsiu podwójnym tunelem Seikan. Największym miastem tej wyspy jest Sapporo – miasto Igrzysk Zimowych w 1972 roku. Były to jedne z najdroższych igrzysk w historii. Lato jest tu chłodniejsze niż w pozostałych regionach Japonii a zimy długie i mroźne, gdyż wyspa znajduje się w klimacie umiarkowanym morskim. Hokkaido charakteryzuje wiele miejsc z gorącymi źródłami, które są idealne do relaksu i rekreacji.

Sapporo-Hokkaido
Sapporo-Hokkaido

Kiusiu leży na południowy zachód od Honsiu i jest znane z bogatej historii, pięknych krajobrazów i ciekawych atrakcji. To trzecia wyspa pod względem powierzchni w Japonii. Położona na południowy zachód od największej wyspy Honsiu. Znajduje się tu wiele wulkanów, w tym najbardziej aktywny w Japonii wulkan Aso. Największym miastem Kiusiu jest Fukuoka. Miłośnicy zieleni na pewno będą pod wrażeniem wyspy, gdyż na terenie największego miasta znajduje się jeden z 34 parków narodowych.

Kiusiu
Kiusiu

Sikoku jest najmniejszą z tych czterech wysp, ale ma swoje własne unikalne cechy i uroki. Położona jest w południowo-zachodniej części Wysp Japońskich. Ma około 4 mln mieszkańców. Największym miastem na Shikoku jest Matsuyama. Sikoku połączona jest trzema mostami z Honsiu. Ze względu na swoje nadmorskie położenie, Shikoku jest również miejscem, gdzie można uprawiać sporty wodne, takie jak surfing i windsurfing. Shikoku jest znane jako miejsce kultu i pielgrzymek związanych z buddyjskim szlakiem 88 świątyń (Shikoku Pilgrimage).

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.