Najpiękniejsze wyspy Chorwacji - TOP 10

EuropaMarzena GermanAgnieszka Słupecka10.04.2024

Chorwacja to nie tylko piękne wybrzeże Adriatyku w lądowej części kraju, ale też ponad tysiąc wysp i wysepek. Nie wszystkie są zamieszkane, mimo to są magnesem przyciągającym turystów.

Wakacje w Chorwacji
Wakacje w Chorwacji

Odkryjcie urok Chorwacji poprzez jej najpiękniejsze wyspy, gdzie turkusowe wody Adriatyku spotykają się z malowniczymi krajobrazami i urokliwymi miasteczkami. Te wyspy, takie jak Hvar, Brač, Korčula, Cres oraz inne oferują niezapomniane widoki, bajeczne plaże oraz bogatą historię i kulturę.

Najpiękniejsza plaża na wyspie Brač

Znakiem rozpoznawczym wyspy jest najczęściej fotografowana plaża w Chorwacji –Zlatni Rat (Złoty Róg). Plaża Zlatni Rat znajduje się po południowej stronie wyspy Brač, w miejscowości Bol. Jak sama nazwa wskazuje, plaża Zlatni Rat ma kształt rogu, który zmienia swój kształt w zależności od wiatru i prądów morskich.

Brač jest to jedna z największych wysp w archipelagu Dalmacji, znana ze swoich malowniczych krajobrazów, czystych plaż i kulturowego dziedzictwa. Wyspa oferuje bogatą różnorodność atrakcji, począwszy od urokliwych miasteczek po górzyste tereny i malownicze zatoki. Wyspa Brač jest również znana ze swojego kamienia, który był wykorzystywany do budowy wielu słynnych budowli, w tym pałacu Dioklecjana w Splicie. W miejscowości Pucisca znajduje się kopalnia marmuru, w której można zobaczyć metody wydobycia oraz jego przetwarzania. Podczas wakacji na wyspie Brač koniecznie odwiedźcie klimatyczne miejscowości Škrip, Sutivan, Supetar, Postira oraz klasztor Pustynia Blaca. Najwyższym szczytem wyspy jest Vidova Gora, osiągający wysokość 778 m n.p.m., z którego rozciąga się przepiękny widok na okolicę i inne wyspy.

Park przyrody w Sutivanie to doskonała atrakcja dla całej rodziny, która powinna znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia podczas wakacji na wyspie. Oprócz malowniczych krajobrazów i zieleni, park oferuje możliwość obserwacji wielu zwierząt zamieszkujących tereny Dalmacji.
Plaża Złoty Róg
Plaża Złoty Róg

Pachnąca lawendą, wyspa Hvar

Wyspa Hvar jest jedna z największych wysp w Chorwacji. Wyróżnia się malowniczymi krajobrazami, pięknymi plażami i krystalicznie czystymi wodami. Największym miastem na wyspie jest miasto Hvar, które licznie jest odwiedzane przez turystów. Na wyspie znajduje się wiele ciekawych miejscowości, które warto odwiedzić. Na pewno są to Sveta Nedjelia z pięknymi widokami i winnicami, Bursje z uprawianą lawendą, Jelsa, w której odbywają się coroczne festiwale winiarskie. To tylko kilka miejsc, które znajdują się na Hvar. Na wyspie jest też wiele pięknych plaż, które zachęcają do plażowania. Wśród najpiękniejszych są wymieniane Dubovica, Lučišće, Zaraće, Jagodna, Pokrivenik. Jeśli jednak szukacie kameralnej atmosfery znajdziecie ją w wielu niewielkich zatoczkach, których na wyspie jest bardzo wiele

Lawenda na wyspie Hvar kwitnie na przełomie czerwca i lipca i kwitnąc będzie do połowy lipca. Wtedy roztacza się przepiękny widok na fioletowe pagórki i wzgórza oraz czuć w powietrzu zapach lawendy.
Hvar
Hvar

Zielona wyspa Rab

Do dzisiaj wyspa Rab wyróżnia się szczególnym bogactwem roślinności i jest uznawana za jedną z najbardziej zielonych wysp nad Adriatykiem. Szczególnie zachęcającym miejscem do odwiedzenia jest park Komrčar. W tym parku w symbiozie rosną zarówno lokalne, jak i egzotyczne gatunki roślin. Innym wartym uwagi obszarem jest Kalifronta, największy kompleks leśny na wyspie, las Dundo, w którym rosną rzadkie chorwackie zielone dęby.

Na wyspie znajdziecie zróżnicowane plaże od piaszczystych (najpopularniejsza z nich to Rajska Plaża), przez żwirowe, aż po kamieniste. Panują tu doskonałe warunki do snurkowania i nurkowania. Podczas wakacji na wyspie Rab obowiązkowo trzeba odwiedzić miasto Rab z piękną starówką.

Wyspa Rab słynie również z organizacji spektakularnych turniejów rycerskich, które przywołują atmosferę dawnych czasów i przyciągają tłumy turystów z całego świata. Wydarzenie odbywa się cyklicznie w okresie letnim.
Rab
Rab

Malownicza wyspa Cres

Wyspa Cres położona jest w północnej części zatoki Kvarner. Na południu wyspy w miejscowości Osor, Cres jest połączony z wyspą Lošinj mostem zwodzonym. Jedną z głównych atrakcji wyspy Cres jest jej dzika i malownicza przyroda. Wyspa ta jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym rzadkich ptaków drapieżnych, takich jak orły krzykliwe. Wyspa jest również miejscem, gdzie można spotkać rzadkie gatunki roślin, a jej bujna roślinność tworzy urocze krajobrazy, które zachwycają podróżnych. Miasto Cres, położone na północy wyspy, jest głównym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Ma urocze stare miasto, wąskie uliczki i tradycyjne kamienne budynki, które przyciągają turystów swym urokiem.

Na wyspie znajduje się jezioro Vrasnko, które jest słodkowodne i stanowi jedyne źródło wody pitnej dla wysp Cres i Lošinj. Z tego powodu jezioro objęte jest ścisła ochroną, co oznacza, że nie można się w nim kąpać, ani łowić ryb. Jednak warto przyjechać w okolice tego zbiornika, gdyż widok jest niezwykły.
Cres
Cres

Klimatyczna Korčula

Korčula jest jedną z największych wysp na Adriatyku. Wyspa słynie z pięknych widoków, klimatycznych miasteczek i pysznego jedzenia. Największą miejscowością na wyspie jest miasto Korčula, które znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Przyciąga turystów architekturą oraz niepowtarzalnym klimatem, który wpisuje się doskonale w wakacyjną atmosferę. Jego najbardziej rozpoznawalnym elementem są gotycka katedra św. Marcina oraz domniemane miejsce urodzenia słynnego żeglarza Marco Polo. Na całej wyspie można znaleźć liczne winnice, których nietrudno zauważyć. Wyspa ma długą tradycję produkcji wina, sięgającą starożytnych Greków i Rzymian, a uprawa winorośli do dziś pozostaje ważną działalnością gospodarczą.

Na wyspę można dostać się promem osobowym i samochodowym wypływającym m.in. z Orebića, Dubrownika czy Splitu.
Korcula
Korcula

Spokój i cisza na wyspie Mljet

W zachodniej części Mljetu znajduje się park narodowy o powierzchni 31 km kw., który stanowi ochronę dla niemal nietkniętej przez cywilizację przyrody tego regionu. Centralnymi atrakcjami parku są dwa słone jeziora: Veliko Jezero (o powierzchni 145 ha i głębokości 46 m) oraz Malo Jezero (o powierzchni 24 ha i głębokości 29 m). Ten cud natury przyciąga turystów, którzy pragną swój wypoczynek przełączyć na tryb "slow". Miłośnicy wędrówek i spokoju na pewno znajdą to, co dla nich ważne.

Ci, którzy nastawiają się również na zwiedzanie, nie będą zawiedzeni. Na wyspie w miejscowości Polače zachował się rzymski pałac, który można zwiedzić, gotycko-renesansowy kościół św. Marii od Wzgórz położony we wsi Maranovići oraz w miejscowości Korita gotycki kościół św. Wita z XV wieku.

Na południowej stronie wyspy Mljet znajduje się jedna z jej niezwykłych atrakcji – Jaskinia Odyseusza, która według legendy była schronieniem dla starożytnego bohatera po katastrofie jego statku.
Mljet
Mljet

Połączona z lądem, wyspa Krk

Wyspa Krk to największa wyspa w Chorwacji połączona z lądem mostem. Miasto Krk jest stolicą wyspy i głównym ośrodkiem działalności w regionie. Stara cześć Krku jest otoczona murami obronnymi z XIV wieku. Sercem miasta jest Plac "Vela Placa" pełen kawiarni i restauracji, gdzie turyści mogą się degustować smakiem różnorodnych potraw, których podstawą jest tradycyjna kuchnia chorwacka i śródziemnomorska. Więcej o chorwackiej kuchni przeczytacie w naszym artykule pt. "Jaka jest kuchnia chorwacka". W okolicznych wodach zatopione są wraki okrętów, które stanowią doskonałe miejsce do eksploracji dla miłośników nurkowania. Jednym z najbardziej znanych wraków jest statek towarowy Pelstatis, który osiadł na mieliźnie w 1968 roku. Statek zatonął zaledwie 50 metrów od linii brzegowej wyspy. Wycieczki do wraku są organizowane przez większość szkół nurkowych na Korčuli. Dla osób, które nie są nurkami, ale chcą przeżyć podwodną przygodę, świetną alternatywą jest wycieczka łodzią podwodną. Jeśli chcecie sie dowiedzieć więcej o atrakcjach na tej wyspie, przeczytajcie nasz artykuł pt. "Co zobaczyć na wyspie Krk i czy warto na nią jechać?".

Stare Miasto Krk, położone na północy wyspy, ma ponad 2 tys. lat historii. Jest to jedno z najstarszych miast w Chorwacji, dlatego warto je zwiedzić i poczuć jego atmosferę.
Wyspa Krk
Wyspa Krk

Chorwackie serce, wyspa Galešnjak

Czy wiecie, która z chorwackich wysp należy do grona najbardziej znanych? Każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, a o maleńki Galešnjak położony w Kanale Pašmańskim. Skąd ta popularność? – wynika z nietypowego kształtu. Dzięki temu, że przypomina serce, stał się symbolem Chorwacji wykorzystywanym chętnie w reklamie.

Po raz pierwszy na mapach świata wyspa została uwzględniona 200 lat temu, a jej opisaniem zajęli się kartografowie Napoleona. Jednak to nie eksperci od geografii rozsławili ją na całym świecie, tylko Google Earth, który w 2008 roku umieścił ją na liście nietypowych miejsc przyrodniczych Chorwacji. Z kolei magazyn Forbes uznał, że jest to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na świecie, idealne na spędzenie z drugą połówką Dnia Zakochanych. Dziś wyspa jest niezamieszkana, ale 7 tysięcy lat temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Między Galešnjakiem i znajdującą się nieopodal wyspą Ričul zbudowana została kamienna konstrukcja. Jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Zadarskiego, jest to najstarsza podwodna budowla w tej części Adriatyku pochodząca z okresu między 6100 a 5400 rokiem p.n.e.

Galesnjak
Galesnjak

Jeśli myślicie, że w Chorwacji bije tylko jedno serce, to jesteście w błędzie. Podobny kształt co Galešnjak mają jeszcze inne wysepki znajdujące się w okolicy Zadaru. Są to Rončić, Mrtonjak i Lisac. 

Wyspa o kształcie ryby, Gaz

Nietypową linią brzegową może poszczycić się z kolei Gaz. Wyspa w kształcie ryby znajduje się na terenie Parku Narodowego Brijuni u południowo-zachodnich wybrzeży Półwyspu Istria. To właśnie dlatego ten symbol znajdziemy w logo parku. Jeśli zdecydujecie się ją odwiedzić, zobaczycie tam pozostałości budynku ze zbiornikiem na wodę, który otaczają ruiny suchego kamiennego muru – suhozidu o wymiarach 80x70 m i wysokości 4 m. Pozornie zwyczajna pamiątka po dawnych czasach, w rzeczywistości to cenny zabytek wpisany w 2018 roku na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Technika budowania suhozidów polega na układaniu murów z kamienia bez wykorzystania zaprawy czy innych spoiw – niekiedy w tym celu używana była sucha ziemia. Takie konstrukcje miały zapobiegać tworzeniu się osuwisk, były też wyznacznikiem granic działek i chroniły rośliny przed burą, czyli silnym wiatrem.

Park Narodowy Brijuni
Park Narodowy Brijuni

Wyspa Baljenac

Jeśli chcielibyście zobaczyć więcej przykładów tego typu budowli, wybierzecie się na inną wysepkę – tym razem zabieramy was w okolice Sybenika. Chodzi o Baljenac, który oglądany z powietrza wygląda jak olbrzymi odcisk palca i to z widocznymi liniami papilarnymi!

Wakacje w Chorwacji
Wakacje w Chorwacji
Fot: Boris Kacan

Chorwacja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Chętnie jeździmy na Półwysep Istria, ale zapuszczamy się również w południowe regiony kraju do Dalmacji. Choć wiele osób decyduje się pojechać tam własnym samochodem, to do Chorwacji można też wygodnie dolecieć i to z kilku lotnisk Polski. Świetną pogodę znajdziecie tam nie tylko w wakacje, pięknie będzie też wiosną i jesienią, dlatego podróż tam można zaplanować w niemal dowolnym miesiącu roku.

Skopiowano
Skopiuj link
Marzena German
Marzena German
Z branżą turystyczną jest związana od kilkunastu lat. Od 2009 roku, jako dziennikarka oraz autorka tekstów z zakresu turystyki jako gałęzi gospodarki, współpracuje z mediami branżowymi skierowanymi do pracowników sektora. W Wakacje.pl odpowiada za budowanie relacji z dziennikarzami, reprezentowanie spółki w mediach oraz szeroko rozumianą komunikację.