Co zobaczyć w Katanii? TOP 10 najciekawszych atrakcji!

EuropaAgnieszka Słupecka10.07.2024

Katania, stolica Sycylii, największej wyspy Włoch i całego Morza Śródziemnego, kusi swoją oryginalnością. To miejsce, gdzie można poczuć "inne Włochy" – z unikalną kulturą, kuchnią i mentalnością mieszkańców. Dziś zabierzemy Cię na wycieczkę po Katanii, pełnej niezwykłych atrakcji. Przygotuj espresso, postaw obok talerzyk z tiramisu i odkryj z nami TOP 10 najciekawszych miejsc w tym fascynującym mieście!

Katania
Katania

Piazza del Duomo – serce miasta

Prawdopodobnie właśnie tam udasz się na początku swojej wycieczki po Katanii. Nic dziwnego – to właśnie Piazza del Duomo, czyli Plac Katedralny, stanowi punkt centralny miasta, na którym spotkasz wielu turystów chcących podziwiać najważniejsze zabytki. Nie zabraknie również widoku mieszkańców spacerujących wokół placu czy pijących ulubione espresso z widokiem na otaczające budynki.

A skoro o zabytkach mowa, zwróć uwagę na katedrę św. Agaty będącą jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych w Katanii. Świątynia została zbudowana w latach 1078-1093 na ruinach rzymskich łaźni. Dziś, po odbudowie w XVII wieku koniecznej po kilku trzęsieniach ziemi i erupcji Etny, to rzymskokatolicka bazylika w stylu barokowym z charakterystyczną kopułą. Autorem nowej fasady katedry św. Agaty jest Giovanni Battista Vaccarini, który jest również autorem słynnej fontanny ze słoniem.

Św. Agata to patronka Katanii, na cześć której corocznie odbywa się wielkie świętowanie w mieście.
Piazza del Duomo
Piazza del Duomo

Fontanna (czy też rzeźba) ze słoniem to najbardziej charakterystyczny punkt miasta i symbol Katanii (znajduje się nawet w jej herbie) Skąd takie "zamiłowanie" do słoni? Prawdopodobnie wzięło się od żyjących tysiące lat temu słoni karłowatych, których czaszki były sukcesywnie znajdywane w Katanii. Fontanna została postawiona w 1736 r. przez wyżej wymienionego Giovanniego Battistę Vaccariniego. Dzieło przedstawia bazaltowego słonia, na którym znajduje się egipski obelisk pochodzący z Asuanu. Na szczycie fontanny widnieje natomiast krzyż.

Z fontanną dell'Elefante związanych jest kilka miejskich legend. Jedna z nich głosi, że Vaccarini pierwotnie pozbawił słonia męskich części ciała, co spotkało się z oburzeniem Sycylijczyków. W związku z tym architekt był zmuszony ją poprawić.
Katania
Katania

Teatro Massimo Bellini

To jeden z najpopularniejszych teatrów w całej Sycylii, dlatego to must-see bez względu na to, czy chcesz wybrać się na wydarzenie, czy tylko podziwiać architekturę budynku. Jego nazwa nawiązuje do nazwiska słynnego kompozytora – Vincenzo Belliniego i również na ulicy jego imienia jest położony. Budowa teatru, od momentu pomysłu do pierwszej inscenizacji, trwała prawie 200 lat – inauguracyjne wydarzenie odbyło się 31 maja 1890 roku.

Styl budynku, w którym działa teatr, inspirowany jest francuskim eklektyzmem. Marmurowe foyer jest pokryte sztukaterią. W środku znajduje się również posąg samego Belliniego. Siedzenia są z czerwonego pluszu, a otaczają je łukowe arkady. Malowany sufit autorstwa Ernesto Bellandiego przedstawia sceny z czterech najbardziej znanych oper Belliniego.

Obecnie Teatro Massimo Bellini zaprasza widzów na sztuki teatralne oraz wystąpienia operowe. Na jego deskach występują najlepsi artyści nie tylko z Włoch, ale także z całego świata.

Katania
Katania

Plac Uniwersytecki

Piazza Università, czyli Plac Uniwersytecki, to kolejne popularne miejsce spotkań katańczyków. Znajduje się w bliskiej odległości od Placu Katedralnego, więc polecamy zwiedzić oba miejsca na jednym spacerze. Plac Uniwersytecki wyróżnia się barokowymi budynkami z pięknymi fasadami oraz uniwersytetem, którego dziedziniec można swobodnie zwiedzać. Zwróć również uwagę na przepiękny Pałac San Giuliano (Palazzo San Giuliano), którego fasada została wykonana z kolorowego marmuru. Jego projektantem jest znany Ci już Giovanni Battista Vaccarini.

Spacerując po uniwersytecie, koniecznie zobacz ciekawą mozaikę znajdująca się tuż przy wejściu!

Fort Ursino

Fort, a właściwie Zamek Ursino, czyli Castello Svevo di Catania, to obronna budowla pochodząca z XIII w. Zamek powstał na rozkaz Fryderyka II, ówczesnego króla Sycylii. To jeden z niewielu budynków który bez większego uszczerbku przetrwał silne trzęsienie ziemi w Katanii w 1693 r. Fort został zbudowany na planie prostokąta, a każdy róg wieńczy okrągła wieża. W centrum budowli umiejscowiono dziedziniec. Od 1934 r. nieprzerwanie działa tutaj muzeum, które kolekcjonuje dzieła szeroko pojętej sztuki – rzeźbę, malarstwo, a nawet ceramikę z różnych zakątków Sycylii.

W wyniku erupcji Etny fort Ursino znajduje się około kilometr od Morza Jońskiego, w głębi lądu. Kiedyś jednak ulokowany był na…samym klifie!
Katania
Katania

Ogród Bellini i Orto Botanico

Katania to także wspaniałe ogrody, które jak najbardziej warto umieścić w planie zwiedzania. Pierwszym z nim jest ogród Belliniego, czyli Giardino Bellini. To jeden z najstarszych parków w mieście (powstał w XVIII w.) nazywany "Zielonym sercem Katanii". Swoją nazwę zawdzięcza znanemu Ci już kompozytorowi Vincenzo Belliniemu. Oferuje wszystko, co jest potrzebne do odetchnięcia w trakcie długiego spaceru po mieście: egzotyczną roślinność, która jednocześnie zachwyca i uspokaja, uroczą altanę dającą cień w upalne dni oraz liczne uliczki, w których napotkasz rzeźby historycznych postaci. Dodatkowymi atrakcjami są fontanna i ciekawy zegar z datownikiem układanym codziennie ze świeżych roślin.

Kolejnym ogrodem wartym uwagi jest Orto Botanico, czyli po prostu Ogród Botaniczny. Miejsce jest własnością Uniwersytetu w Katanii. Znajdziesz tu szeroki przekrój roślinności – palmy, sukulenty czy typowe sycylijskie gatunki. Wstęp do Ogrodu Botanicznego jest darmowy!

W niedziele Orto Botanico jest zamknięty – miej to na uwadze podczas planowania wycieczki!
Park Bellini
Park Bellini

Basilica della Collegiata

Basilica della Collegiata, znana także pod nazwą Santa Maria dell'Elemosina, to świątynia rzymskokatolicka uznawana za jeden z najpiękniejszych przykładów barokowej architektury w całej Sycylii. Jak większość obiektów tego typu, powstała w XVIII wieku, a dokładniej w 1768 r. Jej autorami są dwaj włoscy architekci: Angelo Italia oraz Steffano Ittar mający polskie korzenie! Wnętrze bazyliki jest wypełnione po brzegi ciekawymi dziełami sztuki i rozwiązaniami architektonicznymi. Składa się z nawy głównej i dwóch naw bocznych z marmurowym posągiem Madonny w każdej z nich. Warto także zwiedzić aż 3 ołtarze z płótnami przedstawiającymi portrety świętych czy z drewnianymi organami. Nie brakuje również fresków znajdujących się na kopule i sklepieniu kościoła. Przedstawiają sceny z życia Maryi, aniołów i różnych świętych.

Katania
Katania

Niezwykłe ulice Via Crociferi i Via Etnea 

Poznałeś już m.in. place i ogrody w Katanii – teraz czas na słynne ulice! Na pierwszy ogień idzie Via Crociferi, która w 2002 r. została wpisana na listę UNESCO. Czym sobie na to zasłużyła? Ulica skupia wszystko co, co najpiękniejsze w sycylijskiej architekturze baroku. To właśnie tu znajdują się prawdziwe okazy tego okresu: Chiesa San Giuliano, Chiesa di San Francesco Borgia, Chiesa di San Benedetto oraz zamknięty klasztor sióstr Benedyktynek. To po prostu obowiązkowe miejsce dla miłośników architektury, nie tylko tej barokowej!

Via Crociferi
Via Crociferi

Kolejna ulica, na której wręcz musisz się znaleźć, to via Etnea. Na czym polega jej niezwykłość? Niech nazwa będzie dla Ciebie wskazówką… Ok – już nie będziemy trzymać Cię w niepewności. Via Etnea jest słynnym, głównym deptakiem wyłożonym… lawą (oczywiście mocno zastygłą i całkowicie bezpieczną dla otoczenia). Ciągnie się od Piazza del Duomo do prawie samej Etny, co daje ok. 3 km długości i czyni ją najdłuższą ulicą w mieście. To modne miejsce, na którym znajdziesz eleganckie butiki i sklepy, topowe restauracje czy siedziby znanych firm.

Podobno na via Crociferi panuje niepisana zasada zachowania ciszy, która jest wyrazem szacunku do sióstr Benedyktynek.
Via Etnea
Via Etnea

La Playa di Catania – plaża w Katanii

Plaża miejska w Katanii będzie świetnym wyborem na przerwę do zwiedzania najważniejszych atrakcji – zwłaszcza, że znajduje się zaledwie 2 km od centrum. Jednocześnie plaża znajduje się praktycznie obok lotniska, więc jeśli dopiero przylatujesz do tego miasta, jego eksplorowanie możesz zacząć właśnie od La Playa di Catania. To duża, szeroka (linia brzegowa wynosi aż 18 km), piaszczysta plaża zakończona portem, na której odpoczynek z pewnością umila piękny widok na Etnę. Na miejscu działa wypożyczalnia leżaków i parasoli, jest również możliwość zjedzenia czy napicia się kawy w restauracji. Choć mówi się, że do Katanii nie przyjeżdża się plażować i od tego są sąsiednie miejscowości, La Playa di Catania pokazuje, że jest inaczej!

Katania
Katania

La Pescheria – targ rybny

La Pescheria to najlepszy targ rybny w Katanii. To właśnie w tym miejscu zobaczysz największe zgromadzenia lokalsów, którzy robią codzienne zakupy do swoich domów, a przy okazji nie szczędzą sobie pogawędek. W powietrzu czuć smaki i zapachy wyspy. Więc jeśli chcesz poznać autentyczną Sycylię, koniecznie wybierz się na targ rybny! Lokalizacja jest bardzo łatwa do namierzenia: targ znajduje się między Piazzo Duomo, a parkiem Giardino Pacini. Na miejscu możesz zaopatrzyć się w świeże ryby i owoce morza, takie jak małże, krewetki, ostrygi czy ośmiornice. Nie brakuje również warzyw i owoców, produktów mięsnych, pysznego sera, oliwy, a nawet wina.

La Pescheria działa od poniedziałku do soboty. Najlepiej przyjść wtedy, kiedy wszystkie stoiska są już wystawione, czyli od godz. 8:00. Sprzedawcy zbierają się do domów zwykle pomiędzy 12:00, a 13:00.
Targ rybny
La Pescheria

Piazza Stesicocro i Amfiteatro Romano

Piazza Stesicoro to plac miejski na planie prostokąta w historycznym centrum miasta. Znajduje się w prostopadłym położeniu do Via Etnea. Na placu znajduje się kościół San Biagio (znany także pod nazwą Sant'Agata alla Fornace) oraz pomnik Vincenzo Belliniego. W okolicy widać także kilka pałaców: Tezzano, Paternò del Toscano i Beneventano della Corte. Jednak największą atrakcją Piazza Stesicoro jest zdecydowanie Amfiteatro Romano, czyli Amfiteatr rzymski, a właściwie jego dobrze zachowane ruiny. Powstanie obiektu datuje się na II w. n.e. Amfiteatr mierzył 125 m na 105 m i mógł pomieścić nawet 15 tysięcy widzów. Obecnie stojący pomnik Belliniego zastąpił pomnik króla Ferdynanda II.

Tylko część ruin amfiteatru znajduje się na Piazza Stesicoro i jest dostępna dla odwiedzających. Reszta znajduje się pod ulicami Katanii.
Katania
Katania

Jak zwiedzać Katanię?

Proponujemy zwiedzanie Katanii na dwa sposoby – pieszo i komunikacją miejską. Zabytki znajdujące się w śródmieściu, jak place i ulice, zdecydowanie zwiedzaj pieszo, niespiesznym spacerem, zwłaszcza, że są "po drodze", więc nie dzielą ich duże odległości. Centrum Katanii jest świetnie zorganizowane pod tym kątem.

Na dalsze trasy poza centrum wybierz komunikację miejską, która w Katanii funkcjonuje bardzo sprawnie. Szczególnie rekomendujemy metro, które jest obsługiwane przez Ferrovia Circumetnea. Standardowo bilety można kupić w automatach na stacjach metra. Inną opcją są popularne autobusy AMT. Bilety nabędziesz w salonach prasowych, kioskach i punktach oznaczonych literą "T".

Metro nie działa w niedzielę – miej to na uwadze podczas planowania wycieczki!

Katania może być doskonałym wstępem do zwiedzania innych atrakcji wyspy. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o ciekawych miejscach na Sycylii, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu pt. "Co zobaczyć na Sycylii?".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.